Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje (ne)Povisan nivo holesterola?

(ne)Povisan nivo holesterola?

Pozdravljeni,

Star sem 28 let, telesno aktiven 3-5x na teden po 1h, pri cemer 3x na teden vadim intenzivno na kolesu cca 1h, 1-2x na teden po 1h pa delam vaje z lastno tezo (predvsem zgibi, skleci, ipd.). Visok sem 191cm in tehtam 81kg. Imam sluzbo, ki je lahko tudi stresna. Alkohol pijem samo na dopustu. Nikoli ne kadim.

Na prehano precej pazim. Ne jem belih ogljikovih hidratov (sladkor, skrob ipd). Nadomestim jih predvsem z leco, kvinojo, ciceriko ter fizolom. Poskusam zauzitii tudi dovolj zdravih mascob. Najpogosteje z lososom, tuno, mandeljni, orehi in olivnim oljem. Meso jem skoraj vsak dan cca 200-250g. Najpogosteje jem perutnino ter govedino. Svinjino jem zelo redko (morda 1x na mesec)

Imam pa rad jajce zato navadno pojem 3 na dan za zajtrk skupaj s fizolom ter leco.

Vecino zelenjave poskusam zauziti tako da si naredim v pocasnem sokovniku 2x tedensko sok iz 1.kg brokolija, 500.g spinace, 1.kg zelene in 6. jabolk

Pravkar sem sel prostovoljno na preventivni pregled v AdriaLab pri cemer so v krvi izmerili naslednje vrednosti:

S-Holesterol: 5.4
S-Trigliceridi: 1.9
S-HDL: 3.6
S-LDL: 1.6

Zanime me naslednje. Ali je v mojem primeru holesterol res nevarno povisan? Kazalnik skupnega holesterola je sicer res nad referencno vrednostjo 5,2 vendar imam tudi relativno visok nivo LDL-ja. Laicno se mi zdi enostavno postavljena meja pri 5,2 precej rigidna. S tem mislim na to da lahko ima nekdo npr. HDL pri 4, LDL pa pri 1 pa bo vseeno zadovoljil kriterij, da je pod 5,2. Vendar ima slednji verjetno povisan nivo holesterola.

Hvala za pomoc

Lep pozdrav

Pozdravljeni!

Pri vas je visok HDL, ki je dober holesterol in je celo zaželjeno, da je visok. Skupni holesterol je kot ste že sami dejali posledično malo nad priporočeno vrednostjo. Gre se namreč za vrednost, nad katero so tveganja za srčno-žilne bolezni večja. Ta vrednost je pomemba in mora biti celo nekoliko nižja pri rizičnih skupinah (odkrita ali v družini prisotna sladkorna bolezen ali povišan pritisk).
Glede same prehrane se svetuje, da se izogibate jajčnemu rumenjaku. Vse ostalo delate super.
Bi bilo pa fajn, da še svojega osebnega zdravnika vprašate za drugo mnenje.

lep pozdrav,
Tina Ghori, mag. farm.

New Report

Close