Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Encim laktaze in laktozna intoleranca

Encim laktaze in laktozna intoleranca

Pozdravljeni imam laktozno intoleranco in pogosto slišim, da si lahko z encimom laktaze pomagam ,da mi laktoza ne bi škodovala.Zanima me kako močne tablete se dobijo kako jih naj uporabljam sklepam ,da prepogosta uporaba ni ok.Zadnjič mi je prijateljica dala 2 telebti kateri naj bi imeli moč 4000 enot pojedla sem kos smetanove torte in kljub temu sem imela prebavne težave kako je to možno?

Spoštovani,
laktozna intoleranca je nesposobnost razgradnje mlečnega sladkorja v mleku in mlečnih izdelkih.Sposobnost predelave laktoze je odvisna od prizvodnje encima laktaze v našem telesu,ki se izloča v tankem črevesu.Ta encim razgradi laktozo v glukozo in glaktozo.Značilne težave pri laktozni intoleranci so napihnjenost,krči,bolečine ,driska.
Poznamo 3 vrste intolerance
-prirojena
-pridobljena z starostjo
-posledica okužbe črevesa
Pomembna je tudi dieta za ljudi z laktozno intoleranco in zato tudi objavljam članek o proizvodih,ki močno olajšajo kvaliteto življenja teh ljudi
Popolno izogibanje mleku in mlečnim izdelkom pri ljudeh z laktozno intoleranco ni potrebno in se odsvetuje. V primeru, da mleko in mlečne izdelke popolnoma izločimo iz prehrane, lahko pride do pomanjkanja kalcija in vitamina D ter s tem do zmanjševanja kostne gostote.

Rešitev za ljudi z laktozno intoleranco so izdelki z zmanjšano vsebnostjo laktoze. Odkar so Ljubljanske lekarne na prodajne police trgovin poslale prvo Alpsko mleka brez laktoze lahko laktozno intolerantni uživajo v mleku in mlečnih izdelkih vsak dan, brez nepotrebnega odrekanja. V tem mesecu pa za vse, ki laktoze ne prenašajo, še ena vesela novica – na prodajnih policah so NOVI izdelki brez laktoze:

Sir Jošt brez laktoze
Sir je gotovo eden od pomembnih dodatkov jedem, saj vsako jed značilno obogati. Da bi tudi potrošniki, ki imajo težave z laktozno intoleranco, uživali v okusnih sendvičih in narezkih, so Ljubljanske lekarne na trg lansirale NOVI izdelek sir Jošt brez laktoze. Pakiran je v 330 g pakiranju.

Naravni jogurt Mu 1,6 m.m. brez laktoze
Jogurt je vir kalcija in vitaminov v značilno svežem okusu, ki se nam prileže zjutraj, opoldan ali zvečer. Naravni jogurt je nepogrešljiv element vsakodnevne prehrane. Sedaj je na voljo naravni jogurt MU 1,6 m.m. brez laktoze, ki je namenjen vsem s težavami z laktozno intoleranco.
Tablete,ki so na tržišču Lacta NON 4500 in Nutrilab Lactase z isto vsebnostjo že sami uporabljate.Vzame se pred obrokom 1-2 tbl,največ do 8 tbl dnevno.Držati se je treba navodil proizvajalca. Pri vas je prišlo do težav ,ker je v torti bilo verjetno veliko več mlečnega sladkorja kot sta ju tableti lahko predelali.
V kolikor vam dieta,tbl v predpisanem doziranju ne pomagajo,se posvetujte z lečečim zdravnikom.lp

Suzana Taseska, mag. farm.

New Report

Close