Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje prebavni encimi, rowachol

prebavni encimi, rowachol

Spoštovani!
Pred dobrim letom so mi odkrili žolčne kamne, poleg tega so mi pri pregledu blata ugotovili tudi neprebavljivost maščob. Zadnja dva meseca po obroku čutim bolečino pod desnim rebrnim lokom, ki se včasih širi tudi v hrbet, proti lopatici. Takoj po obroku čutim tudi blago bolečino oz. tiščanje na levi strani, v predelu trebušne slinavke. Na zadnjem gastro pregledu mi je zdravnica svetovala, da bi bilo smiselno uživati encime.
V lekarni so mi po opisu težav svetovali Rowachol, vendar glede na to, da naj bi zdravilo tudi raztapljalo žolčne kamne, me skrbi, da bi s tem povzročila napad, vnetje žolčevoda ali celo trebušne slinavke. Ali je ta skrb upravičena? Kaj mi lahko (poleg diete) svetujete za preprečitev nastajanja novih kamnov in ublažitev obstoječih težav?
Hvala že vnaprej.

Spoštovani,
pri težavah z žolčem se kot preventiva priporoča, da se bolnik drži žolčne diete. Pri tej dieti je pomembno, da bolnik upošteva seznam prepovedanih živil in jedi. Sem spadajo: mastno meso in ribe, slanina, polnomastno mleko, rumenjak pri jajcu, smetana, vse vrste ocvrtih jedi, jedi z veliko vsebnostjo maščob, peciva in torte, ki vsebujejo veliko jajc in maščob, suho sadje, ostre začimbe, konzervirano meso in zelenjava ter oreščki (lešniki, orehi in mandeljni)..
Priporoča se 4 do 6 obrokov dnevno. Hrana naj bi bila kuhana ali dušena. Pri tem je potrebno jesti počasi, hrano pa dobro prežvečiti. Slabo prežvečena hrana namreč dodatno obremenjuje in draži prebavne organe.
Pri prebavi in absorpciji hrane sodelujejo encimi iz trebušne slinavke in žolč. Encimi trebušne slinavke razgrajujejo beljakovine, ogljikove hidrate in maščobe, brez njihove prisotnosti popolna razgradnja hrane ni mogoča. Vsak encim deluje na določeno vrsto hrane. Lipaze so encimi, ki razgrajujejo maščobe, da se le–te lahko vsrkajo v kri. Uporabljamo jih kot pomoč pri presnovi maščob oziroma kot pomoč pri zdravljenju bolezni, ki lahko ovirajo absorpcijo maščob (zmanjšan pretok žolča).
Zdravilo Rowachol je primerno za ublažitev težav oziroma kot dodatek pri zdravljenju žolčnih kamnov in vnetjih žolčnika, za preprečevanje nastajanja novih žolčnih kamnov po operativni odstranitvi starih in za pomoč pri raztapljanju že obstoječih.
Lep pozdrav

Hvala za odgovor.
Ali se pri posameznem obroku lahko kombinira zdravilo Rowachol (pred obrokom) in prebavne encime Kreon 10000 (med obrokom)?

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,v pregledu kombinacije jemanja obeh zdravil ni najdeno nobenih medsebojnih interakcij.Svetujem vam pa,da se o Rowacholu vseeno pogovorrite z vašim osebnim zdravnikom,če imate težave z žolčem.

Suzana Taseska, mag. farm.

New Report

Close