Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija KT Yaz – prenehanje jemanja

KT Yaz – prenehanje jemanja

Pozdravljeni,
več kot 2 leti jemljem tablete Yaz. (stara sem 21 let). Odločila sem se, da prekinem z jemanjem za nekaj časa.
Sicer so informacije različne, nekateri pravijo, da je pavza po nekaj letih priporočljiva, drugi pa da je nepotrebna in se kt lahko jemlje več let zapored.
Naj povem, da sem se v času jemanja tablet kar precej zredila (dobrih 10kg), ne vem pa, ali je za to kriv povečan apetit ali so hormoni direktno vplivali na nalaganje maščob. Rabila bi izgubiti težo, saj je prevelika teža obremenitev za zdravje. Imam tudi povečano tvaganje za srčno-žilne bolezni in krčne žile. Lahko pričakujem izgubo kilogramov ob prenehanju jemanja tabletk, če sem kilograme pridobila ob pričetku jemanja?

Če danes vzamem zadnjo placebo tableto iz ovoja, lahko pričakujem krvavitev, in ali se pojavi ponovno nekje po odtegnitvi tablet v naslednjem mesecu?

Zanima me, kako je s ponovnim jemanjem KT Yaz, v kolikor se odločim. recimo da se odločim po 1 ali 2 mesecih pavze – moram prvo roza tableto vzeti prvi dan mensruacije, ali če želim ohraniti ciklus, kar prvi dan ciklusa, kakršen je bil s tabletkami, tudi če menstrucije ne dobim?
Ali sem zaščitena v mesecu po začetku jemanja tablet, če prvo vzamem po 28 oziroma 56 dneh od zadnje škatlice?

upam da je razumljivo.
Hvala in lep pozdrav

Prekinitve jemanja tabletk, sploh za tako kratek čas, niso potrebne in so nesmiselne. V tako kratkem času boste tudi težko izgubila odvečne kilograme.
Če vseeno vztrajate, pojejte pač škatlico do konca in to je to. Če ste pred pričetkom jemanja imela redne menstruacije, bo naslednja prišla nekako čez 4 tedne.
Ponovno je KT najbolje pričeti jemati na prvi dan menstruacije, potem ste zaščiteni od samega prvega dneva. Seveda v času, ko KT ne jemljete, niste zasčiteni.

Hvala za odgovor. Bom kar jemala naprej.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni.

Kontracepcijske tabletke Yaz sem začela jemati septembra 2012 (pred tem nisem uporabljala kontracepcijskih tabletk), prenehala pa maja 2014 – škatlico s tabletkami sem porabila do konca. Sedaj pa je že tretji mesec, ko sem brez menstruacije. Ali je to normalen proces, da traja toliko časa, da se ponovno vzpostavi cikel? Stara sem 24 let.

Hvala za odgovor.

Če menstruacija izostane več kot 3 mesece in niste noseči, je smiselno obiskati ginekologa. Vzpostavljanje ciklusa se zna zavleči tudi več mesecev. Pomembno je tudi, kalšen je bil vaš cikel pred začetkom jemanja KT.

Noseča nisem, cikel pa je pred jemanjem bil normalen oz. reden.

Torej h ginekologu.

Leah11…
…sama imam podobno situacijo. Po prenekanju KT, sem imela M, in nato naslednjo čez 42 dni, sedaj pa je nimam že več kot 42 dni…
Ali ste šla h ginekologu in dobili kakšen odgovor? Nekateri pravijo, da lahko vzpostavitev redne M traja tudi do 6mesecev!

Lep pozdrav

Lahko traja še dlje. Če ne bo menstruacije več kot 3 mesece, obiščite ginekologa.

Pozdravljeni!

Tudi jaz jemljem tablete YAZ (približno 4 mesece). Zadnje čase imam stalno probleme s srbenjem nožnice in bolečino med seksom… Ker naj bi bile za to krive glivice (oz. porušeno ravnovesje le teh), na katere pa vpliva tudi jemanje kontracepcijskih tablet, me zanima ali lahko za nekaj časa (verjetno nekaj mesecev) preneham z jemanjem KT? Sem pa ravno prejšni mesec dobila enoletni recept za te tabletke; ali lahko potem po tem nekaj mesečnem premoru nadaljujem z jemanjem teh tabletk (prva roza tabletka na prvi dan menstruacije)? S ponovnim jemanjem bi začela, ko se mi stanje spodaj spet “normalizira”.

Hvala že vnaprej.

Pozdravljeni,

lahko prekinete in potem čez nekaj mesecev spet začnete, a če je samo kontracepcija razlog za težave, se bodo le-te verjetno takrat ponovile. Če želite oziroma potrebujete dolgoročno zaščito, morda pred ukinitvijo razmislite o drugih ukrepih, kako se znebiti nadloge (prehrana, ukrepi za izboljšanje vaginalne sluznice, probiotiki…) ali pa morda o drugi metodi kontracepcije (morda znotrajmaternični sistem Jaydess, če še niste rodila).

Lep pozdrav,
Polona Podnar, dr.med., spec. gin. in porod.

Pozdravljeni!

Tablete Yaz sem jemala priblizno eno leto. Ker se solam izven kraja stalnega bivalisca in nisem prisla do svojega ginekologa (spremenjen delovni cas, za katerega nisem vedela), prejsnji mesec nisem utegnila iti po recept za tabletke, zato sem imela nekaksen premor. Zanima me, koliko casa lahko izostaja menstruacija? Namrec, tablete so moj ciklus uredile, krvavitev je vedno nastopila tretji dan belih tabletk, sedaj pa zamuja dva dni. Prav tako me zanima, ce lahko takoj zacnem z ponovnim jemanjem, saj nisem nacrtovala prenehanja. Zahvaljujem se vam za odgovor, saj sem sedaj precej zmedena in prestrasena. Lep pozdrav.

Pozdravljeni;
menstruacija lahko ob prekinitvi jemanja tabletk izostane tudi več mesecev, a žal ne moremo napovedati, ali bo tudi pri vas tako. Predlagam, da še malo počakate, da jo dobite in nato prvi dan začnete s ponovnim jemanjem tabletk, v vmesnem obdobju poskrbite za zaščito (kondom).
Lep pozdrav,
Polona Podnar, dr.med., spec. gin. in porod.

Pozdravljeni. Tabletke jemljem 3 leta, med jemanjem.sem se zredila 13 kg. Ali bom, v primeru nehanja jemanja lazje izgubila tezo?

Pozdravljeni. Tabletke jemljem 3 leta, med jemanjem.sem se zredila 13 kg. Ali bom, v primeru nehanja jemanja lazje izgubila tezo?
Lp

Pozdravljeni

Moja punca je jemala KT YAZ 3 mesece nato pa je za slab mesec prenehala sedaj pa jih bo ponovno začela jemati in me zanima ali lahko tableto uzame ali mora počakati na mestruacijo oz. ali je lahko kaj narobe če ne uzame na dan menstruuacije

Hwala za odgovor

Pozdravljeni

Moja punca je jemala KT YAZ 3 mesece nato pa je za slab mesec prenehala sedaj pa jih bo ponovno začela jemati in me zanima ali lahko tableto uzame ali mora počakati na mestruacijo oz. ali je lahko kaj narobe če ne uzame na dan menstruuacije

Hwala za odgovor

Pozdravljeni.
Mene pa zanima sledeča svar.
Z fantom živiva ločeno in se do sedaj nisem/nisva odločila za kontracepcijo, ker se vidiva samo enkrat na teden.
Sedaj pa si želiva, da bi za kakšno posebno priložnost poskusila z KT, ampak tabletke bi jemala samo tisti mesec.
Zanima me, če je možno in varno jemati KT samo en mesec in potem prekiniti?
So kakšne nevarnosti, npr. ne redna menstruacija ali kaj podobnega?

Pozdravljeni!

KT je možno in varno jemati en mesec. Morda pa bi vseeno redno uporabljali KT, tudi če se vidita le 4 x mesečno?

Matjaž

Najlepša hvala za odgovor.

Tudi glede menstruacije ostane vse, bolj kot ne, enako? Sem brala, da se po prekinitvi lahko pojavijo kakšne težave (npr. da zamuja za več tednov ipd.).

Nekako se mi ne zdi smiselno, da bi z tabletami zastrupljala svoje telo, če to ni “nujno” potrebno.
Raje imam drugo obliko zaščite – kondom.

New Report

Close