Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija Stranski učinki KT

Stranski učinki KT

Hči stara 18 let jemlje kontracepcijske tabletke Lindy Nette. Jemlje jih dober mesec.

V tem času sem opazila, da je bolj razdražljiva, se hitro razjezi, večkrat slabe volje in na sploh psihično labilna.
Predvidevam, da gre za stranski učinek KT.

Zanima me ali je smiselno tabletke menjati za druge? Ali vse KT enako vplivajo na psiho in ne bi bilo učinka?
Je bolje, da z jemanjem tabletk prekine in najdeta s fantom drugačno kontracepcijo?

Sedaj ona jemlje tabletke, uporabljata pa tudi kondom.

Hvala za odgovor.

https://www.facebook.com/actio.si

Spoštovana darja, spremembe razpoloženja so lahko povezane z uporabo KT. Pri večini uporabnic težave s časom izzvenijo, zato je praksa, da se KT jemlje vsaj 3 mesece, nato pa se z ginekologom lahko dogovori za kakšno drugo vrsto tabletk, čeprav ni rečeno, da bo kaj bolje. Včasih je pri uporabi KT potrebno sprejeti kompromise med dobrimi lastnostmi in neprijetnostmi. Upam, da hčerki uspe najti pravo kombinacijo.

LP, Matjaž

Pozdravljeni!

Stara sem 19 let in sem pred 4 dnevi prvič začela jemati KT, ginekologinja mi je predpisala daylette KT. Na internetu se sicer ne da kaj preveč izvedeti o njih.
Moj problem je da odkar jih jem se počutim bolj slabo, rahlo boleče roke in noge, zadnja dva dni me je bolela glava, ampak samo zvečer in malce mi je bilo tudi slabo.
Zdaj pa ne vem če je to kakšen stranski učinek KT ali se mogoče moje telo tako privaja na KT?

Prosim za odgovore, hvala.

Pozdravljena!

Daylette so po sestavi popolnoma enake bistveno bolj znanim Yaz, le proizvajalec je drugi. Glavobol in slabost sta najbolj pogosta neželena učinka KT, ki pa običajno mineta. Če v roku 3 mesecev ne bi bilo bolje, se pogovorite z ginekologinjo.

Matjaž

Hvala za odgovor.

Bi imela pa še eno vprašanje. Naredili so se mi tudi majhni mozoljčki na obrazu, a bo to izginilo?
Sicer zraven KT piše, da pomagajo izboljšati stanje kože zdaj pa ne vem, če je to res ali ne :S

Prosim če še mi odgovorite na to vprašanje, hvala!

Yaz ima tudi antiandrogene učinke, torej zmanjšuje ravni androgenih (“moških”) hormonov v telesu, predvsem testosterona, in na tak način lahko pomaga pri aknah, a ne pri vseh ženskah in ne pri vseh enako. Učinek na kožo se lahko pričakuje v roku 2 mesecev.

Matjaž

Pozdravljeni!
Pred dobrima dvema mesecema sem začela jemati kontracepcijske tablete Yaz (torej sem sedaj skoraj na sredini tretje tablice). Zadnjih 14 dni pa imam vedno več težav s slabostjo, bolečinami v želodcu, napihnjenostjo, občasno tudi vrtoglavica. Slabo mi je skoraj po vsakem obroku, sicer pa nisem izgubila apetita. Ker je ravno izpitno obdobje sem sklepala, da so vse te težave povezane s stresom. Vendar pa me zanima ali je možno, da so to stranski učinki kontracepcijskih tablet? Ne vem ali naj se najprej oglasim pri osebni zdravnici ali naj grem kar naravnost h ginekologinji.

Že vnaprej se zahvaljujem za odgovor!

Pozdravljeni!

Težave, ki jih navajate, so zelo pogoste, pojavijo se pri 1 do 10 od 100 uporabnic, največkrat v prvih treh mesecih uporabe, nato pa neželeni učinki pogosto prenehajo, morda bo tudi pri vas tako. Če pri naslednjem zavojčku ne bo bolje, se naročite pri ginekologinji, seveda lahko že prej.

Matjaž

Pozdravljeni!

Kt Logest jemljem že 2 leti, vendar je v času pavze moja menstruacija še vedno kar močna. Prav tako imam med samim jemanjem tabletk povečan izcedek (beli tok) iz nožnice, kar je za mene neprijetno. Mislila sem, da se bodo stvari s časom same uredile, vendar temu ni tako. Naj povem, da se mi pogosto pojavlja tudi glivično vnetje nožnice. Zanima me, če so mogoče te tabletke za mene prešibke in bi jih bilo potrebno zamenjati?

Zahvaljujem se na odgovoru,

LP

Spoštovani,
povečan izcedek, iz nožnice in glivična obolenja so lahko posledica kontracepcijskih tabletk (vseh, ne samo Logesta), prav tako pa so lahko posledice padca imunosti. Lahko poskusite vaginalne svečke z Lactobacilusi (Vagisan npr.)
Glede na napisano, se mi zdi da so vaše menstruacije vseeno šibkejše kot so bile. Možno je, da bi vam bil kateri drugi kontraceptiv še bolj pomagal glede količine izgubljene krvi. Je pa ocenjevanje izgubljene krvi med menstruacijo zelo subjektivno. Če nimate anemije, je izguba krvi v mejah normale (med menstruacijo ženska zgubi od 20-80 ml krvi, povprečno 30-40ml krvi).
Upam, da sem vam vsaj malo odgovorila na vaše vprašanje.
Lep pozdrav

pozdravljeni.
z začetkom menstruacije sem začela prvič jemati KT daylette. stara bom 18 let. Po predvidenem koncu menstruacije se še vedno pojavlja rjavo-krvav izcedek iz nožnice, že 4 dni in je pred uporabo intimnega mila vseboval izredno neprijeten vonj.

zanima me , ali je to eden izmed stranskih učinkov tabletk ali gre za kako notranjo vnetje, sicer pa ne občutim nikakršnih bolečin.

hvala za odgovor,
lp.

Pozdravljena!

Neprijeten vonj ni tipičen za uporabo KT, je bolj značilen za porušeno vaginalno floro in razrastom bakterij, k temu pa KT lahko prispevajo. Zelo neprijeten vonj po ribah je značilen za bakterijsko vaginozo. V lekarni lahko kupite uravnalce pH nožnice, ki vsebujejo mlečno kislino. Če ne bo bolje, lahko ginekolog poseže po antibiotikih.

Matjaž

Pozdravljeni!

Ta teden sem začela jemati KT Daylette, ob prvem dnevu menstruacije. Naslednji dan je menstruacija izginila in se še vedno ni pojavila (sedaj naj bi imela menstruacijo že 4 dni). Zanima me ali je to normalno?

Hvala, lp

Pozdravljeni!

Vse je ok. Tabletke so ustavile menstruacijo, naslednja odtegnitvena krvavitev bo med jemanjem zelenih tabletk.

Matjaž

Pozdravljeni!
Pred dvemi tedni na prvi dan menstruacije sem začela prvič jemati kt daylette! Od konca menstruacije pa vse do zdaj me spremlja rjav izcedek, zelo pogosto uriniram in opažam in opažam večjo in hitro rujenost! Ali je vse to normalno pri kt? Rjav izcedek je brez vonja a nikoli prej ga nisem imela!
Hvala za odg. Lp!

Pozdravljena!

Vmesne krvavitve oz. rjavi izcedki so pogosti na začetku uporabe KT, še posebej, če se jih začne uporabljati na 1. dan menstruacije. Večinoma izcedki prenehajo ob naslednjem zavojčku. Pogosto uriniranje je lahko posledica povečanega vnosa tekočine, morda vnetja mehurja. Utrujenost je lahko stranski učinek KT (seveda ne morem izključiti drugih vzrokov), a običajno v prvih mesecih uporabe izzveni.

Matjaž

Pozdravljeni!
Meni je ginekolog menjal tabletke, zaradi neustrezanja (imela sem neprestane vmesne krvavitve). Jemala sem yaz, sedaj pa jemljem daylette (ravnokar končala prvo tablico). Ampak sedaj sem izvedela (ginekolog mi tega ni povedal), da so daylette dejansko iste tabletke kot yaz, le drugi prizvajalec. Torej jemljem iste tabletke? Sem se že veselila, da bodo moje težave izginile 🙁
In še eno vprašanje imam. Namreč prej sem imela menstruacijo približno 10 dni in to zelo močno. Sedaj pa imam dva do tri dni in to zelo malo. Je to normalno pri tabletkah, da se tako spremeni menstruacija?

lep pozdrav, redflower

🙂 zanimiva poteza vašega ginekologa. Možno je, da se bodo vaše tezave kljub temu umirile. Če se ne, ga opozorite na podobnost tabletk. Eden izmed koristnih učinkov tabletk je to, da so krvavitve krajše in blažje. Ni razloga za skrb.

Pozdravljene!

Tudi sama sem jemala KT po porodu ( 14 dni ) . Daylette. Stranski učinki: Razdražljivost, vrtoglavica, slabost, neskoncentriranost, mrtvinčenje nog, …. in na koncu k sreči rahla MOŽGANSKA KAP zaradi teh tablet- DOKAZANO!!!!! v premislek vsem ki jih imate

Jemati ste jih začela mnogo prezgodaj po porodu, ko je telo še nagnjeno k hitrejšemu strjevanju krvi.

New Report

Close