Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija kontracepcija in krči

kontracepcija in krči

Pozdravljeni,
moje težave so naslednje: imam zelo zelo zelo močne menstrualne krče, ki jih je nemogoče prenašati. Ginekologinja mi je povedala, da imam razširjene žile in, da je to vzrok za moje težave. Priporočala mi je kontracepcijo, ki vse to omili. Najprej sem imela kontracepcijske tabletke. O krčih ne duha in sluha. Super. Ampak- stalna vaginalna vnetja… zato sem z jemanjem prenehala, čeprav mi je ginekologinja trdila, da to ni povezano… seveda. Ampak je. Po enem mesecu brez vnetij. Niso se več ponovila. Super. Po pol leta, ko sem prišla spet do redne menstruacije so se vrnili krči. Zato sem spet odšla na pregled. Začela sem z obročkom, ki je baje najbolj blag. Vse super, krčev spet ni. Vnetij ni. Ampak so se po parih mesecih uporabe obročka pojavile bolečine pri spolnih odnosih. Globje v nožnici. Ti so zdaj nemogoči. Boli me kot, da bi me nekdo praskal z nožem… (nimam vnetij) Moje vprašanje pa je: kaj narediti? očitno mi kontracepcija ne odgovarja, čeprav bo skoraj vsak ginekolog trdil, da to ni povezano z mojimi težavami. Ampak očitno je. Če preneham s kontracepcijo se bodo vrnili krči…. Torej- začaran krog. Prosila bi tudi, če mi lahko priporočite kakšnega dobrega ginekologa- samoplačniško (kjer na pregled ne bi čakala dolgo).
Najlepša hvala!

Pozdravljeni!

Pojasnilo ginekologinje se mi zdi nenavadno. Bolečine in krče med menstruacijo lahko povzroča povečano izločanje prostaglandinov, včasih v kombinaciji z bolj obilnimi krvavitvami v kosmih in ozkim materničnim vratom, če še niste rodili. Ker omenjate boleče spolne odnose bi lahko bila diferencialna diagnoza tudi endometrioza in to bi lahko vaša ginekologinja napisala na zeleno napotnico in bi se lahko naročili doc. dr. Heleni Ban Frangež na Ginekološki kliniki v Ljubljani. Sicer pa je terapija, ko je jo vaša ginekologinja izbrala primerna, saj hormonska kontracepcija znižuje (tanjša) maternično sluznico in preprečuje močne krvavitve ali jih celo prepreči, endometriozo pa zavira pri širjenju in globljem vraščanju v tkiva. Sicer ne omenjate za kakšna vnetja gre, ampak tudi proti njim se da (bolj ali manj) boriti. Lahko bi poskusili z materničnim vložkom npr. Jaydess ali Mirena (če ste že rodili) ali KT Cerazette. Pomagajo lahko tudi nesteroidni antirevmatiki (protibolečinske tablete z ibuprofenom ali naproksinom).

Matjaž

Hvala za odgovor.
Se bom naročila na pregled in prosila za napotnico.
Zanima me kako se endometrioza diagnosticira?
lep pozdrav

Diagnoza endometrioze je zahtevna. Najbolj pomembni sta anamneza in klinični pregled, včasih se uporabi vaginalni in rektalni UZ, včasih MR, potrdi pa z laparoskopijo.

Matjaž

New Report

Close