Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija Abortivnost materničnega vložka

Abortivnost materničnega vložka

Pozdravljeni!

Sem mama 5ih otrok in z možem razmišljava o uporabi materničnega vložka kot sredstvo za preprečitev nadaljnjih nosečnosti. Ginekolog mi je zaradi šibkih menstruacij predlagal bakreni maternični vložek. Če se ne motim, je med drugim njegovo delovanje usmerjeno v preprečitev vgnezditve oplojenega jajčeca, se pravi je delovanje abortivno. Nikjer pa ne zasledim kako je s tem učinkom pri hormonskem materničnem vložku (npr.mirena). Po nekaterih podatkih naj pri uporabi Mirene ne bi prišlo sploh do oploditve. Mi lahko pomagate pri tej dilemi? Imate morda kakšen boljši nasvet? (naravna kontracepcija zaradi nerednosti cikla odpade, trenutno uporabljava kondome). Hvala !

Pozdravljeni!

Bakreni IUD primarno deluje tako, da ustvarja sterilni vnetni odziv v maternici in s tem imobilizira spermije (ne marajo bakra), ki posledično ne morejo doseči jajčeca. Ker je maternična sluznica tanka in vneta, je neprimerna za vgnezditev. Hormonski IUS (Mirena ipd.) deluje tako, da zgosti sluz materničnega vratu (kar spermijem močno oteži vstop v maternico) in tanjša maternično sluznico (kar zmanjša verjetnost vgnezditve oplojenega jajčeca, če do tega sploh pride). Pri nekaterih ženskah uspe tudi preprečiti ovulacijo, predvsem Mirena in predvsem v prvem letu po vstavitvi. Torej, primarni način delovanja je preprečitev oploditve. Če pa do oploditve pride, pa je sluznica neprimerna za vgnezditev. Preprečitev vgnezditve se smatra kot kontraceptivni in ne abortivni učinek, kako na to gledate vi je pa druga zgodba.

Najraje imam, da se v telo ne vnaša nič, kar ni potrebno. Kondomi so s tega zornega kota najboljši, niso pa najbrž najbolj praktični? IUD (bakreni) zna biti super, ker v telo ne vnašamo hormonov, znajo pa biti menstruacije bolj močne. IUS (Mirena) pa zna tudi ustrezati mnogim ženskam, včasih sploh nimajo več mesečne krvavitve, po drugi strani pa imajo nekatere ženske konstantne izcedke, ki se vlečejo nekaj mesecev. Razmislite o sterilizaciji! Sicer pa čestitam za 5 otrok 🙂

Matjaž

New Report

Close