Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija nova 3D generacija materničnega vložka

nova 3D generacija materničnega vložka

Pozdravljeni,

ali lahko v kratkem v Sloveniji pričakujemo novo generacijo 3D materničnega vložka
(3-dimensional IUB™ SCu300), ki naj bi povzročal bistveno manj nevšečnosti kot T oblika “špirale”.
oz. ali ga je mogoče samoplačniško pridobiti v kateri izmed evropskih držav, vstavitev pa bi opravil osebni ginekolog, oz. v kolikor bo v sloveniji potekala morebitna klinična študija bi se javila.

Hvala vnaprej za odgovor.

Pozdravljeni!

Na IUB sem po naključju naletel nekaj let nazaj, pa hitro pozabil nanj. Ginekologom so ga omenjali na konferencah in kongresih. Očitno je sedaj v komercialni fazi. Po mojem vedenju še ni objavljenih raziskav, ki bi zagotovo opredeljevale učinkovitost in varnost vložka. Tako da tudi pri nas še ni na voljo in ni izkušenj s tem vložkom. Sama vstavitev ni kaj posebnega in se ne razlikuje kaj dosti od klasičnih IUD/IUS. Pri nas IUB (še) ni možno dobiti, vprašanje je, če sploh bo, smo namreč precej majhno tržišče. Več informacij bi najbrž lahko dobili na Javni agenciji Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke. Se priporočam za info, če se boste pozanimali. Se pa v tujini da dobiti, cene se sučejo okoli 160 € (brez stroška vstavitve). Vprašanje pa je, če boste pri nas našli ginekologa, ki bi bil pripravljen IUB vstaviti in vas potem tudi spremljati. Naj samo omenim, da je bilo kar nekaj poskusov narediti novo obliko vložka, ki bi imela manj stranskih učinkov od klasične T-shape oblike, pa nekako ni ratalo. Seveda tudi pri IUB ni vse zlato, kar se sveti. Študija (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5515364/) kaže na povečano število ekspulzij v primerjavi s klasično obliko, kar je po vsej verjetnosti posledica testiranj samo z najmanjšo velikostjo A, sedaj so na voljo tudi velikosti B in C.

Sklepam, da ste navadni bakreni vložek že sprobali, pa niste bili zadovoljni, hormonski pa vam ni ustrezal?

Matjaž

Hvala za info.

Hormonske zadeve mi ne ustrezajo, zaradi precej močnih in bolečih menstruacij “navadna” T oblika vložka ni primerna… za sterilizacijo pa se kljub dvema (majhnima) otrokoma, moji starosti 42 let ne morem odločiti. Sicer ne zaradi “končnosti” ampak zaradi anastezije ter možnih zapletov, kljub skoraj rutinskem posegu.
Brala sem študije o Essure sterilizaciji, vendar so me rezultati in težave žensk odvrnile od nje.
Zato iščem alternative 🙂

LpS

nova
Uredništvo priporoča

Pri močnih in bolečih menstruacijah je za sprobati maternični vložek s hormoni (Mirena), če še niste. IUB vam po vsej verjetnosti ne bi pomagal ob krvavitvah in krčih. Zapleti ob klasični laparoskopski sterilizaciji (ali katerem drugem posegu) so seveda vedno možni, a so kljub vsemu redki. Tudi jaz nisem navdušen nad Essure. Vazektomija?

Matjaž

New Report

Close