Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija ciste na jajčnikih/PCOS in kontracepcija

ciste na jajčnikih/PCOS in kontracepcija

Pozdravljeni,

stara sem 22 let, zadnje 3 leta sem uporabljala Nuvaring brez večjih težav, zadnje pol leta pa sem prenehala. V stanju brez kontracepcije so menstruacije večinoma redne (+/- 5 dni), 1x ali 2x letno pa povsem izostane. imam kar številčne ciste na jajčnikih, ki so seveda na kontracepciji povsem izginile, zdaj pa so se znova pojavile. Skrbi me, da se lahko razvije sindrom PCOS in me zanima, kaj svetujete glede tega:
– ali nadaljevanje kontracepcije sedaj preprečuje razvoj PCOS in probleme z zanositvijo v kasnejših letih? Na kateri točki se ginekolog odloči, ali so ciste na jajčnikih normalen pojav in kdaj gre za PCOS?
– ali lahko PCOS (ne cist, temveč prekomerno težo in ostale zaplete) preprečim samo z zdravim načinom življenja ali priporočate kontracepcijo kot terapijo?
– je na tej stopnji smiselno narediti kakšne teste spolnih hormonov? telesno težo imam sicer idealno, ker sem zelo aktivna, poraščenost je malo prekomerna po obrazu in nogah, vendar nič, kar se ne bi dalo rešiti s pinceto
– s hormonsko kontracepcijo sem prekinila predvsem, ker imam strah pred krvnimi strdki – ali lahko s testi strjevanja krvi predvidijo, ali je večja nagnjenost k strdkom ob ponovni uporabi kontracepcije?

najlepša hvala za odgovore!

Pozdravljeni!

Kaj ste se pa tako zapičili v ta PCOS? Ko in če boste imeli težave zaradi tega (diagnostiko kar prepustite zdravnikom), torej, ko boste hoteli zanositi, se boste z njim (oz. se bodo ginekologi in/ali endokrinologi) spopadli, na tak ali drugačen način. Zdrav način življenja z ohranjanjem primerne telesne mase pa se priporoča tudi sicer, ne samo pri PCOS. Imate razmeroma redne menstruacije, ne vem, zakaj bi potrebovali kake hormonske preiskave. Ciste so normalen pojav v jajčnikih, samo njihova prisotnost ni dovolj za diagnozo PCOS. Do krvnih strdkov lahko prihaja, in to zelo zelo redko, predvsem ob začetku uporabe KT, zato prenehanje uporabe KT in nato ponovni začetek ni priporočljivo. Sicer pa vaše vprašanje bolj sodi na forum ABC ginekologije in porodništva.

Matjaž

New Report

Close