Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija Katera hormonska kontracepcija za PCOS?

Katera hormonska kontracepcija za PCOS?

Pozdravljeni,

Zanima me katera hormonska kontracepcija bi bila najprimernejša če imam sindrom policističnih jajčnikov in hashimotov tiroiditis. Trenutno prejemam metformin zaradi PCOS, vendar nisem pretežka.

Želim si hormonsko kontracepcijo z čim manjšimi stranskimi učinki, ki bi morebiti celo pomagala pri PCOS. Pred desetimi leti sem jemala kontracepcijske tabletke vendar pa sem jih prenehala jemati zaradi pomanjšanega libida. Najbolj od stranskih učinkov me skrbi: zmanjšan libido, porast teže in nihanje razpoloženja. Če možno bi si pa želela tako hormonsko zaščito, ki bi mi tudi pomagala pri aknah.

Glede na to kar sem trenutno raziskala premišljujem o tabletkah Yaz, NuvaRing ali pa mirena. Zanima me vaše mnenje in kaj bi vi meni priporočili (lahko tudi kaj kar nisem naštela)? Zanima me tudi, če obstaja kakšen seznam hormonske kontracepcije, ki je dostopna v Sloveniji?

Že vnaprej se vam najlepše zahvaljujem za vaš čas in odgovor.

Pozdravljeni!

Predlagal bi uporabo KT z antiandrogenim delovanjem (ciproteron acetat, gestoden, drospirenon), odločitev boste sprejeli skupaj z ginekologom. Praktično vsa hormonska kontracepcija ima lahko neželene učinke kot jih opisujete, a ti učinki niso enako izraženi pri vseh ženskah in pri vseh sestavinah KT, zato je treba med njimi “kolobariti”. Seznam kontracepcije vam ne bo kaj koristil, pa mislim tudi, da tega seznama ni, saj na trg prihajajo novi proizvajalci z večinoma generičnimi zdravili. Morda bi lahko pogledali na CBZ (centralna baza zdravil, http://www.cbz.si) pod ATC G03A.

Matjaž

Hvala za vaš odgovor. Mi mogoče lahko poveste imena tabletk, ki ustrezajo vašemu opisu? So med njimi tudi tabletke Yaz? Vem, da mi bo ginekolog predlagal vendar imam željo predhodno še sama prebrati o izkušnjah drugih žensk in se potem na podlagi tega lažje odločiti.

nova
Uredništvo priporoča

Na cbz poiščite navedene sestavine pa boste dobili blagovne znamke. Tukaj ne bi rad preferiral nobene. Na izkušnje drugih žensk se nima smisla ozirati.

Matjaž

Najlepša hvala za odgovor!

New Report

Close