Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija Napačno jemanje KT

Napačno jemanje KT

Pozdravljeni!
Prosila bi vas za pomoč, saj se ne vem kam obrniti z takimi vprašanji. Lepo vas prosim, da mi pomagate 😉 🙁

Imela sem težave z menstruacijo(saj je prihajala na vsaka 2 tedna). Odpravila sem se h ginekologinji, tam mi je postavila diagnozo PCOS in dobila 2 vrsti tablet. Prva škatlica je bila Dabroston, nato pa KT Belara. Ker sva se z ginekologinjo narobe razumeli sem jaz KT začela jemati narobe. 10 dni sem morala jemati Dabroston in nato bi mogla na prvi dan menstruacije začeti s KT, jaz pa sem med Dabrostonom in KT naredila 7 dnevni premor. med tem časom se mi je zgodila ena nevšečnost, med odnosom se je zaščita strgala(kako še zdaj ne vem) in takrat je komaj bil 6 dan jemanja mojih KT, a zgodba se je končala brez nosečnosti.
Prvo škatlico sem tako pojedla narobe, ko sem tistih 21 tabletk pojedla sem naredila premor kot je treba, ter po premoru začela naprej jemati tablete.
Sedaj pa me zanima, čeprav sem jaz začela jesti narobe, sem kljub temu zdaj z vsako tabletko zaščitena?
Naj še omenim, da se je to zgodilo z prvo škatlico, sedaj pa sem na polovici svoje 6 škatlice do zdaj, vendar še vedno nisem prepričana ali je zaščita res taka kot bi mogla biti(moja zdravnica pa je trenutno na porodniškem)

LP
cupi

Pozdravljeni!

In to se sprašujete šele po pol leta? 🙂 Lahko ste brez skrbi, zaščita deluje.

Matjaž

Seveda da ne, iz dneva v dan me je to mišljenje morilo. Vsaka malo šibkejša menstruacija ali celo izostanek me je spravil v dvom in pred vprašanje ali sem noseča ali ne. Sedaj mi je tudi že 3 dni slabo in sem se obremenjevala spet, kaj pa če zaščita ni taka kot bi morala biti, saj sva kondom začela uporabljati komaj po nekaj dobrih minutah(in za zanositev je že dovolj predsemenska).
Zanima pa me še, ali to vpliva kaj na zaščito če jaz eno škatlico pojem zjutraj ob 8, naslednji mesec pa zvečer ob 18?

Hvala za odgovor
cupi

nova
Uredništvo priporoča

Če jemljete KT redno, potem je verjetnost nosečnosti izjemno majhna, ne glede na krvavitve, ki jih pravzaprav sploh ne potrebujete in ste lahko zadovoljni, če so le-te pičle. Tudi kondoma ne potrebujete, razen kot zaščito pred prenosom spolno nalezljivih bolezni. Ura začetka jemanja KT ni pomembna, glavno, da jih jemljete redno.

Matjaž

Pozdravljeni, spet imam dilemo glede teh KT.
9.5 sem dobila “menstuacijo”(kot sem že prej spraševala, je bil je izcedek, trajalo je do 13.5 ali 14.5. 13.5 sem začela jemati KT, in če se dobro spomnim, sem 16.5 pozabila vzeti tableto in sem jo vzela komaj čez 7 ur, nato sem naslednji dan vzela ob uri, ter 18.5 spet pozabila vzeti zjutraj ob 8 in sem jo vzela komaj ob 13:15.
Če štejemo ovulacijo, bi jo naj imela 20.5-25.5. Med soboto in nedeljo(26.5.-27.5) sem imela spolni odnos, ki je bil le deloma zaščiten, pomeni da prvih 5 min sva bila brez, potem sva imela kondom, ter izliv je bil na mene, ki pa je malo stekel do moje nožnice(nisem opazila)… Sedaj pa me skrbi, ali je možnost neke zanositve zaradi ne rednega jemanja KT, in brala sem tudi da bi naj imela ženska 2 ovulaciji, ali to sploh drži?
Svojo menstruacijo pa pričakujem 5.6 ali 6.6
Zelo sem živčna in jezna zaradi moje napake, vendar že ne mislim na drugo kot na to.
Prosim svetujte.

Lep pozdrav
cupi

Ne komplicirajte. Med uporabo KT nimate ovulacije. Zamuda nekaj ur nima vpliva na zaščito.

Matjaž

Ne vem več kaj naj storim, res sem neumna baba.
Veliko se mi je že v življenju zgodilo in sem zato bolj panična, a hkrati opažam da sem vedno bolj pozabljiva. Smo še pri enakem problemu kot sem ga pisala prej, le da sem predzadnjo tableto(petek) pozabila spet na uro vzeti, proti večeru pa se mi je pojavila šibka krvavitev(moj beli tok, ki je stalen kljub jemanju KT, je bil rjav, rahlo krvav). Menstruacijo bi naj pričakovala komaj naslednji teden v torek ali sredo. Glede na to da je to 3. neredno vzeta tableta v mesecu, je možno da krvavim zaradi zmede hormonov, ali pa sem vseeno takrat dopustila manjšo zaščito in bi to lahko bila tista “vgnezditvena” krvavitev?
Res sem v paniki, in še slabo mi je zadnje dni in sem totalno za nič, samo o tem razmišljam. Mogoče preveč paničarim in stvar napihnem preveč, ampak me zdaj izredno skrbi.

Upam da mi boste želeli pomagati.
LP
cupi

Seveda vam želim pomagati, na MONu delamo s srcem, ampak ne vem kako naj vas pomirim. Krvavitve oz. mazanje perila (spotting) je ob uporabi KT sorazmerno pogost pojav. Morebiti bi za vas bila primerna kaka druga oblika kontracepcije, kjer ne bi rabili toliko skrbeti za redno jemanje tablet (npr. obroček, ki se menja 1x mesec ali pa maternični vložek, ki ga sploh ne menjate sami).

Matjaž

Pozdravljeni!
Zanima me še, da bom res mirna, kdaj naj naredim test nosečnosti? Brala sem, da se dvom lahko ovrže 19.dan po nezaščitenem odnosu. Glede na to, da ta 19 dan pade v teden “ovulacije” (če jo glede na jemanje KT lahko štejemo), bi lahko vplivalo na test? Namreč brala sem, da tudi ovulacija ima vpliv in lahko kaže pozitivno.
Testirala bi z clear blue, za katerega pravijo da pokaže najbolj fajn.

Lep pozdrav
cupi

Testirate lahko s katerimkoli testerjem, kadarkoli, vse dokler ne boste sami presodili, da ste z rezultati pomirjeni.

Matjaž

Pozdravljeni.
Vem da svoje vprašanje deloma umeščam na napačen naslov, je pa vseeno med sabo povezano in vem da bom dobila odgovor od vas.
Zaradi bolečin v predelu jajčnikov in zelo rdečega, srbečega in pekočega vhoda v nožnico sem se naročila na pregled h G. Ta mi je ugotovila da imam zelo “uničeno” sluznico(sem dobila zdravila) in da imam na desnem jajčniku cisto(velikosti pa se ravno ne spomnim). Spremljata me tudi bolečina v predelu ledvic, mehurja in jajčnikov(ponavadi le na desni strani, sedaj čutim v celotnem predelu “maternice”) in boleče bradavice, napihnjenost ter slabost. Zanima me ali je to vse stranski učinek ciste ki povzroča hormonsko ne ravnovesje?
Naj še povem da nisem ravno prepričana ali sem ali nisem noseča, zato sem tudi G vprašala ali se na UZ kaj vidi, in rekla mi je ne(takrat je pa od odnosa minilo 3 tedne in 3 dni). Danes zjutraj sem naredila test ta je pokazal negativno.
Kako sedaj?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Cupi

Pozdravljeni!

Če G nič ne vidi in je test negativen, potem ta trenutek niste noseči. Napihnjenost, slabost, boleče bradavice bi lahko bile posledice visokega nivoja progesterona, bolečine v trebušni votlini pa ne ravno. Če zdravila ne pomagajo, potem se pač znova naročite h ginekologu.

Matjaž

Brala sem da ima progesteron pomembno vlogo pri oplojevanju. Glede na to, da pravite da je visok nivo zaradi ciste, potem naj pri odnosu uporabljam še dodatno zaščito ali tega ni potrebno glede na to da imam KT?
In zanima me še, če delava na metodo umika je zelo malo verjetnosti zanositve če kdaj pa kdaj ne bi redno jemala KT?

Res imam veliko vprašanj, ampak pravijo da raje vprašaj kot pa delaj na pamet.

Lep pozdrav

Kje pa pišem, da je visok nivo progesterona zaradi ciste? Saj niti ne vem, za kakšno cisto gre… Pri menstrualnem ciklusu imajo pomembno vlogo še ostali hormoni, ne samo progesteron. Ob redni uporabi KT ne rabite dodatne zaščite. Če mislite jemati KT, potem jih redno jemljite, sicer sploh ne.

Matjaž

Pozdravljeni!
Upam da dobim odgovor, ker nisem odpirala nove teme.
13 dan jemljem KT in sem včeraj(ali 2 dni nazaj) opazila, da je moj sedaj blagi beli tok rahlo krvav. Danes je že skoraj pri vsakem brisanju wc papir rjav, tako zelo, kot takrat kadar pričakujem M.
Tablete jemljem že 8 mescev, tako da se telo ne navaja na nekaj novega, kot sem že prej napisala imam cisto.
Naj še omenim, da sem bila v Grčiji in ko sem domov prišla sem imela 4 ali 5 dni drisko(uro pa pol od vzete tablete, vendar jo nisem nadoknadila z novo).
Zanima me zakaj sedaj krvav izcedek?

Pozdravljeni!

Verjetno gre za prebojno krvavitev, ki se pač lahko zgodi kadarkoli.

Matjaž

New Report

Close