Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija prenehanje jemanja kt in neredna menstruacija

prenehanje jemanja kt in neredna menstruacija

Pozdravljeni!

Stara sem 21 let, 4 leta sem jemala KT Yaz. Nekaj več kot leto dni nazaj sem prenehala jemati tabletke, od takrat sem imela menstruacijo le trikrat. Pred jemanjem tabletk sem imela neredno menstruacijo. V zadnjem letu so se mi začele mašiti lojnice po hrbtu (prej s tem nisem imela nikoli problemov), pridobila sem nekaj kilogramov in opažam tudi močnejšo poraščenost. Zanima me, če gre lahko za prmer policističnih jajčnikov? Moja ginekologinja meni da je to normalno in le posledica prenehanja jemanja KT.

Pozdravljeni!

Po prenehanju uporabe KT se menstrualni ciklus običajno povrne v stanje, kot je bilo pred pričetkom uporabe KT. Ker KT delujejo nekoliko antiandrogeno se po prenehanju lahko pojavijo akne, poraščenost, včasih tudi odpadanje las. Sindrom policističnih jajčnikov (PCOS) je kompleksna hormonsko presnovna motnja, ki nastane zaradi nepravilnega delovanja žlez z notranjim izločanjem. Da lahko govorimo o sindromu policističnih jajčnikov, morata biti izpolnjena vsaj dva od treh kriterijev: tipična ultrazvočna slika policističnih jajčnikov (povečani, zaobljeni, gladki jajčniki z odebeljeno steno), motnje menstrualnega ciklusa (dolgi menstruacijski ciklusi nad 35 dni ali odsotnost menstruacij), presežek androgenov. Običajno se zdravniki s tem začnejo ukvarjati, ko ženska načrtuje nosečnost. V času neželene nosečnosti pa se svetuje zdrav način življenja (primerna telesna masa, gibanje, prehrana) ter zaviranje menstrualnega ciklusa s hormonskimi kontraceptivi, ki prekinejo nastajanje foliklov, večinoma umirijo pretirano poraščenost in aknavost. Diagnoze vam po forumu ne morem postaviti, niti to ni namen foruma.

Matjaž

New Report

Close