Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija Yaz in stranski ucinki

Yaz in stranski ucinki

Zivjo imam par vprasanj
Ze kaksne dobre pov leta jemljem kt yaz in priblizno pri 4. Mesecu jemanja sem dobila vnetje noznice sem sla v lekarno po canesten 3 in mi je pomagalo kasneje se mi je spet ponovilo isto srbecica in manjse razjedice sem sla spet v lekarno po vaginalne tablete in mi je pomagalo nosila sem tudi ze skos dnevne vlozke oz. Scitnike perila potem jih nisem nosila vec pa tudi nisem opazila tezav zadnji mesec in pol pa opazam tudi da me je pri spolnem odnosu zacelo boleti in sicer na zacetku ob vhodu fant je res nezen in gre pocasi tudi lubrikant uporabljama vcasih in je isto samo me res boli s casoma nato izgine med spol. Odnosom samo imam nato okoli noznice bolj pri koncu tam ko je presredek ali kako se rece malo rdece in vcasih malo oteklino ce pa uporabima konom je malo boljse prej teh tezav nisma imela in na zacetku tudi sma lahko brez lubrikanta. S fantom imama tudi prej manjso preigro recimo me samozadovoljuje vendar ne pomaga. Imam pa se eno vprasanje in sicer kaj naj naredim da bi bila bolse volje od kar jemljem tablete sem zacela opazati da ze kaksne tri mesece sem tk bolj brez volje oziroma slabe volje vcasih se tudi jocem. Pred kt sem bila bolse volje in tudi recimo prve tri mesece kot da bi mi razolozenje nihalo.

Živjo!

Glive kvasovke so normalni prebivalec na površinah kože in sluznic. Kislo okolje v nožnici, ki ga vzpostavljajo in ohranjajo mlečnokislinske bakterije (laktobacili), onemogoča razvoj kvasovk. Če se naravno ravnovesje nožnične povrhnjice poruši, dobijo kvasovke priložnost za razmnoževanje, kar se pogosto kaže kot glivično vnetje (vulvo-vaginalna kandidiaza) s srbečico in belim, sirastim izcedkom, z vonjem po kvasu. Zunanje spolovilo je lahko otečeno, rdeče, razpokano, prisotne so lahko bolečine pri spolnih odnosih in uriniranju. Hormonske spremembe (začetek pubertete, menstruacija, nosečnost, uporaba hormonske kontracepcije), pogosti spolni odnosi, tesna, nezračna oblačila, debelost, stres, potenje, nekatere bolezni (sladkorna bolezen, okvarjena imunost) in uporaba antibiotikov izboljšujejo pogoje za razvoj kvasovk.

Glivice so trdovratne, redko izginejo same od sebe. Pomagajo antimikotiki, zdravila za zdravljenje glivic, v obliki krem, vaginalet ali tablet, vse je na voljo v lekarni brez recepta, če to ne pomaga pa lahko zdravnik predpiše antimikotike v obliki tablet. Če je porušeno ravnovesje nožnične flore, se lahko kot preventiva uporabijo regulatorji pH nožnice npr. Floragyn, Gynolact, Gynophilus, Multi-Gyn, Alkagin, ipd. S tem v nožnico vnesemo koristne bakterije, ki pomagajo držati kvasovke v šahu in jim ne dovolijo pretirano razrasti.

Glivice se hranijo s sladkorji, zato pomaga pravilna prehrana. Omejiti je potrebno vnos izdelkov iz bele moke, sladkorja (sladice, sadni sokovi), nasičenih masti (margarina, majoneza), rdečega mesa. Obrokom je priporočljivo dodati svežo listnato zelenjavo (predvsem kislo zelje), po možnosti grenkega okusa. Od sadja se priporoča jagodičevje, grenivka, limona, melona, grozdje.

Skratka, KT žal pri nekaterih ženskah povzroča izdatno bohotenje glivic, pa tudi spremembe razpoloženja, upad libida in še kaj. Lahko poskusite zamenjati KT s takimi, ki bi vam bolj ustrezale, lahko pa tudi za nekaj časa prenehate jemati KT in boste videli, ali bo bolje.

Matjaž

New Report

Close