Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija Maternicni vstavek

Maternicni vstavek

Pozdravljeni!

Stara sem 29 let, zdrava, nikoli rodila, nikoli splavila. Ne jemljem nobenih zdravil, prav tako se ne zdravim za kaksno boleznijo.

Pred casom sem pricela opazati vecjo porascenost po telesu, obisk endokrinologa je pokazal hirsutizem in kot opcija so mi bile predlagane Aldactone tablete, cas jemanja vsaj dve leti. Menstruacije imam redne, vendar je cikel na 20-23 dni, so nebolece in kratke (max. 3dni). Za jemanje Aldactone se nisem odlocila, vendar so dlake res motece, prav tako imam mozolje po obrazu in hrbtu in to mi precej vpliva na samopodobo ter samozavest.

Ginekoloski pregled po obisku endokrinologa je pokazal blazji PCO ter povecan levi jajcnik. Ginekologinja trdi, da naj ne bi imela problemov z zanositvijo. Druzine sicer se nacrtujem.

Od priblizno 17 do 27 leta sem jemala razlicne KT, veckrat z daljso prekinitvijo vmes. Kako so KT vplivale na moje pocutje v zgodnjem obdobju, se ne spomnim, se pa se kako dobro spomnim zadnjega jemanja KT, ki sem ga prekinila pred slabima dvema letoma. Jemala sem YAZ, in ceprav nisem paihologinja ali strokovnjakinja, lahko mirne duse recem, da sem takrat bila v globoki depresiji, izgubila sem zanimanje za vse v zivljenju, zredila za nekaj kilogramov, kvaliteta mojega zivljenja je bila na nicni tocki. Koza se je sicer izboljsala, vendar so mi vsi bliznji prigovarjali, naj preneham z jemanjem. Nato sem res prekinila, saj tako ni slo vec naprej. Koza se je vrnila nazaj v prvotni stanje, moje pocutje pa se je po pol leta ali letu ponovno normaliziralo in sedaj lahko normalno in polno zivim.

Z zgornjim opisom vam zelim povedati, da sem imela s KT ogromne tezave in le-teh ne bi vec rada ponovila, saj so res vplivale na kvaliteto mojega zivljenja v negativnem smislu. Zato sem kot o primerni metodi razmisljala o vsadku, ki ne vsebuje hormonov. Prosim, da mi poveste, ali je taksna vrsta kontracepcije zame primerna. Imam dolocene pomisleke:
– ali se lahko to uporablja pri zenskah, ki se niso rodile in ne nacrtujejo druzine v prihodnjih letih?
– kako gre to skupaj z jemanjem Aldactone? Pri uporabi Aldactone ne smem zanositi, prav tako se nekaj casa po koncani terapiji
– ali bi vsadek kaj vplival na mojo kozo? Ce ja, potem morebiti terapije z Aldactone sploh ne bi pricela
– kako je z vsadkom pri spolnih odnosih, predigro, menstruacijo? Ali je kaksna moznost, da se odstrani ali premakne s prsti, uporabo spolnih igrack, uporabo navadnih in menstrualnih tamponov (gobica, ki se vstavi med menstruacijo, da se lahko ima spolne odnose tudi med menstruacijo)? Kako je s spolnimi odnosi samimi? Je kaksna moznost, da vstavek poskoduje kondom?
– kdaj je najboljse, da se vstavi? Nekje sem brala, da med menstruacijo.
– sem aktivna sportnica, veliko plavam, skacem, kolo, hribi, boks, skratka veliko fizicne aktivnosti. – bi bila to ovira?

Zastavila sem vam veliko vprasanj, vendar mi je zelo pomembno, da dobim vse zadostne informacije, zato vas vljudno prosim za odgovor. Hkrati pa vam zelim se naprej uspesno delovanje foruma.

Pozdravljeni!

Vaše stanje je malce bolj kompleksno, zato se ne bi rad spuščal v obravnavo s strani ginekologa in endokrinologa. Načeloma pa je bakreni maternični vložek primerna rešitev, če ne želite več hormonov. Vložek ne bo vplival na vaš hormonski status, torej tudi na Aldactone ne, tudi na vašo kožo ne bo vplival. Lahko imate povsem normalno spolno življenje, vključno z vsem, kar pride zraven. Šport ni problem. Menstrualni ciklus se ne spremeni, so pa menstruacije lahko daljše in močnejše.

Matjaž

Pozdravljeni,

hvala za hiter in natancen odgovor. Torej, ce sem prav razumela, bi bil zame najbolj primeren vstavek z bakrom, ki ne vsebuje hormonov. Ta ne bo vplival na moje pocutje, kozo, dlake, hormone, terapijo z aldactone, pac pa bo zgolj prepreceval nosecnost? Ali je ta opcija primerna zame, glede na to, da nisem rodila? Kdaj v ciklusu se vstavi ter kaksne so mozni stranski ucinki uporabe? Navedli ste mocnejse menstruacije.

Lepo vas pozdravljam

nova
Uredništvo priporoča

Ne trdim, da je bakreni MV najbolj primeren za vas, ampak če nočete več hormonov, potem kaj dosti izbire, razen kondomov, nimate. Načeloma se vstavi v prvih 7 dneh menstruacije. Kot rečeno, najpogostejši stranski učinki so močnejša in daljša menstruacija (pa ni nujno, da bo tudi pri vas tako), včasih tudi krči. Pogovorite se z vašim ginekologom o opcijah in ne odpišite materničnega vložka s hormoni, npr. Jaydess.

Matjaž

New Report

Close