Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija Vnetje po vstavitvi yajdess

Vnetje po vstavitvi yajdess

Pozdravljeni

Pišem vam zaradi težav po vstavitvi materničnega vložka yajdess.
Stara sem 22 let in zase sem skala primerno kontracepcijo. Po posvetu z osebno ginekologinjo mi je ta pred dvema mesecema vstavila yajdess. S fantom po vstavitvi po priporočilu ginekologinje nisma imela spolnih odnosov, da bi se zmanjšala možnost za vnetje, vendar je do tega vseeno prišlo. Bolečine ter krče zaradi vnetja sem najprej pripisala bolečini, ki naj bi bila posledica privajanja telesa na maternični vložek zato sem najprej odlašala z obiskom pri zdravniku. Ko so bili krči prehudi, že močnejši od menstrualnih ter zelo sunkoviti, sem le odšla h ginekologinji, ki mi je povedala da imam vnetje ter mi predpisala antibiotike. Krči so po enem dnevu jemanja tablet prenehali in težav nisem več imela do dveh tednov nazaj, ko sem zopet začela čutiti nelagodje ter rahle krče, imela pa sem tudi krvav izcedek neprijetnega vonja in ker smo z družino imeli v namenu oditi čez dva dni na morje in do svoje ginekologinje nisem mogla priti, sem šla na urgenco. Par dni sem nato jemala naklofen in stanje se je nato povrnilo v normalno, sta me pa obe ginekologinji v bolnici začudeno gledali, ko sem jima omenila, da od vstavitve nimam menstruacije (nimam nikakršnega izcedka ta dva meseca) ter se zgražali zakaj sem si sploh šla vstavljat yajdess.
Zanima me, ali je lahko imam zaradi vseh težav kakšne probleme kasneje z zanositvijo ter kako si naj razlagam izostanek menstruacije. Kaj bi bilo primerno narediti glede materničnega vložka ter kaj je vzrok za ponovno vnetje (v bolnici mi sicer niso dejali, da je prišlo do njega, sem pa imela vse simptome kot pri prvem vnetju).

Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Anja

Pozdravljeni!

Nad reakcijo ginekologinj na urgenci sem negativno presenečen. Odsotnost menstruacije je lahko povsem slučajna, lahko pa posledica delovanja gestagenov v vložku. Čeprav hormon v vložku deluje večinoma lokalno, pa ima vsaj na začetku uporabe lahko tudi sistemski učinek in zavira ovulacijo, torej tudi menstruacije ni. To naj vas ne skrbi, lahko ste celo zadovoljni z učinkom. Maternični vložek je ravno tako primerna kontracepcijska metoda kot katera druga (npr. tablete, obroček, obliž), če ne celo boljša, če vam le ustreza, o tem boste sodili čez nekaj časa.

Pelvična vnetja (PID, pelvic inflammatory disease) lahko vplivajo na plodnost, saj včasih zamašijo tube (jajcevode), poveča se tveganje za ektopično nosečnost, zato je vnetje treba zdraviti. Toda ali ste res imeli vnetje, ali so vas pravilno diagnosticirali/zdravili in ali bo to kaj vplivalo na vas pa seveda ne vem in tudi ne morem biti bolj pameten od vseh ginekologov, ki so vas pregledali.

Matjaž

Pozdravljeni,

Sedaj ze par mescev opazujem, da na priblizno na tri tedne dobim mocne krce, podovne menstrualnim, par dni kasneje pa zacnen krvaveti, vendar je ima ta kri mocan neprijeten vonj, drugacen od menstrualnega, po krvavenju pa sledi rjav izcedek. To traja priblizno en teden. Menstruacije kot sem jo imela pred vstavitvijo jaydess nimam.
Ginekologinja mi je sicer pred parimi mesci dejala, da naj te krce spremljam ter da je mozno, da so to ovulacijski krci, ki pa jih pred vstavitvijo sicer nisem imela, kasnejse krvavenje pa posledica mocne ovulacije. Glede na vse informacije, ki se jih navedla v tej in ze v prejsnji moji objavi, me zanima, kaksno je vase mnenje, zakaj pride do teh krvavenj, zakaj po pol leta od vstavitve nimam menstruacije? Zelo me skrbi tudi vnetje, ki sem ga opisala ter se bojim, ce je to slucajno povezano z izgubo menstruacije. Ali je mozno, da bom imela zaradi teh tezav probleme z zanositvijo ter kako naj to preverim?

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

V bistvu nimam kaj dosti dodati mojemu prejšnjemu odgovoru. Močno dvomim, da gre za pelvično vnetje. Če bi ginekologinja menila, da imate PID, potem bi vam odstranila vložek in zdravila z antibiotiki. Z vložkom vplivate na maternično sluznico in zato ni nič nenavadnega, da je vzorec krvavitve drugačen, kot v ciklusu brez vložka. Pravite, da dobite na 3 tedne krče, čez par dni pa krvavitev, ki traja kak teden. A to pa ne bi mogla biti menstruacija? Pa tudi sicer, zakaj pa bi rabili menstruacijo? Saj ne želite zanositi, kajne? Lahko poskusite z kakšnimi vaginalnimi globulami z mlečno kislino oz. mlečnokislinskimi bakterijami, da izboljšate vaginalno floro. Težav z zanositvijo pa ne morete predvidevati in tudi ne morete preskusiti drugače kot s poskusom zanositve.

Matjaž

New Report

Close