Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija Zamenjava kontracepcije

Zamenjava kontracepcije

Pozdravljeni!

Stara sem 20 let in jemljem tablete Yaz. Prvič sem kazale znake depresije in jih zato nehala, ginekolog mi jih ni želel menjati zato sem jih ponovno začela jemati in po letu dni dobila diagnozo anksioznost in tesnoba. Zdi se mi žalostno, da ginekologi še vstrajajo pri tabletah kljub temu kako škodljive so. Ne le na psiho, tudi na splošno zdravje. Zanima me kaj bi lahko uporabljala brez da vpliva na počutje in zdravje? Kondomi ne pridejo v poštev, ker so premalo zanesljivi. Zanima me pa še naslednje: zakaj je dovoljena ženska kontracepcija, ki poveča tveganje za raka dojke, poveča možnost krvnih strdkov in zmanjša spolno slo? Ker sem prebrala, da zaradi takih razlogov še ni “varne” moške kontracepcije. Zdi se mi namreč malo nepravično. (Logicno po vsem kaj sem pretrpela zaradi tega)

Hvala za vaš odgovor in pojasnilo! Ste eden redkih, ki si vzame čas in razloži stvari tako kot je v resnici.

Lep dan

Pozdravljeni!

Najprej morava razčistiti eno stvar: ginekologi ne vztrajajo, da vi jemljete KT, odločitev o tem je vaša. Oni vam zgolj svetujejo in nudijo to, kar je na voljo.

Najbrž veste, da so kot kontracepcija na voljo hormonske, nehormonske in naravne metode. Kot najbolj zanesljive so se izkazale hormonske metode, zato so tudi najbolj v uporabi. Če vam hormonske ne ustrezajo, imate na voljo druge, pa se nad njimi zmrdujete. Kondom je zelo zanesljiv, v bistvu je 100% zanesljiv v teoriji, v praksi pač manj – ali poči, ali pa se sname, to pa je posledica napačne uporabe oz. neznanja in pomanjkanja izkušenj predvsem pri mladih. Po drugi strani pa nudi zaščito pred prenosom spolno prenosljivih bolezni, sicer ne 100%, ampak vseeno bolje kot nič. Iz tega zornega kota je dobra izbira.

Glede škodljivosti KT: praktično ni zdravila, ki ne bi imelo stranskih učinkov.

Hormonska kontracepcija lahko povzroči nihanje razpoloženja, toda ne obstajajo znanstveni dokazi, da bi zgolj hormonska kontracepcija povzročala depresijo. Ja, lahko povzroča tudi upad libida, ampak ne pri vseh ženskah!

Predvsem kombinirana hormonska kontracepcija lahko zviša tveganje za nastanek krvnih strdkov, vendar pa je absolutno tveganje nizko. Pri približno 2 od 10.000 žensk, ki ne uporabljajo KT in niso noseče, se bo v enem letu pojavila venska tromboemboliza (VTE), kot posledica odluščenega krvnega strdka v globokih venah. In pri teh ženskah je smrtnost približno 1%. Ocenjuje se, da se bo v enem letu pojavila VTE pri cca 10 od 10.000 žensk, ki uporabljajo KT. Se vam zdi to veliko? Če je vaš odgovor da, potem pač ne uporabljati hormonske kontracepcije. Ali veste, koliko ljudi umre vsak dan v prometnih nesrečah, pa se še vedno vozimo z avtomobili in hodimo čez cesto? Mogoče ni najbolj umestna primerjava, ampak vseeno… Kajenje ob hkratni uporabi kombinirane hormonske kontracepcije poveča tveganje za nastanek krvnih strdkov, pa ženske še vedno kadijo in to skrivajo pred ginekologi. Nosečnost predstavlja nekaj 10x večje tveganje za nastanek krvnih strdkov kot uporaba hormonske kontracepcije, pa ženske še vedno rojevajo. Spet neprimerna primerjava?

Ob dolgoletni uporabi KT se lahko poveča tveganje za nastanek raka na dojki. Možno pa je tudi, da pri ženskah, ki jemljejo kontracepcijo odkrijejo več tumorjev, ker jih zdravniki pogosteje pregledajo. Ne me držat za besedo, ampak mislim, da je incidenca raka na dojki v Sloveniji okoli 100 na 100.000 žensk. Če bi bilo tveganje za nastanek raka na dojki zaradi uporabe KT podvojeno (to ni dokazano), bi bila obolevost 200 na 100.000, kar je relativno gledano še vedno malo – no, kakor za koga… Po drugi strani pa kombinirana hormonska kontracepcija ne poveča splošnega tveganja za nastanek raka in zmanjša tveganje za nastanek raka na jajčnikih, maternični sluznici, debelem črevesu in danki ter zmanjša tveganje za nastanek benignih cist na jajčnikih. Tveganje za nastanek raka dojk raste s starostjo, kar velja za vse rake. Zgodnja prva menstruacija tudi poveča tveganje za raka dojk, pa pozna menopavza, pa razvade (alkohol, kajenje), odsotnost otrok in dojenja itd.

Glede moške kontracepcije: ne vem, kako daleč je, ampak menda imajo v Indiji dobre izkušnje z reverzibilno sterilizacijo, ampak to še ni prišlo v Evropo. Je pa res, da je v družbi nekako zasidrano mnenje, da za kontracepcijo naj poskrbi ženska – mogoče tudi zato, ker ima na voljo tabletke, moški pa (še) ne in razen kondoma nimamo izbire.

Ne razumem pa vašega ginekologa, ki vam noče predpisati drugih KT, ki bi vam morda (ali pa tudi ne) lahko ustrezale! Če se z njim ne morete dogovoriti o tako preprostih stvareh, kako bo šele takrat, ko (če) boste imeli težave. Razmislite o zamenjavi. Če ste proti hormonski kontracepciji, vam ostane še maternični vložek brez hormonov, ki za vas ni primeren oz. vam ga ne bi priporočal, kondomi in naravne metode, ki so najbolj nezanesljive. Če se hormonskim metoda kljub vsemu niste povsem odrekli, bi lahko sprobali KT Cerazette, ki ne vsebujejo estrogena, in pa maternični vložek Jaydess, ki tudi vsebuje zgolj gestagensko komponento, in drži tri leta.

Matjaž

New Report

Close