Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija Kontracepcijske tabletke za zdravljenje PCO in vpliv na libido

Kontracepcijske tabletke za zdravljenje PCO in vpliv na libido

Pozdravljeni!

Stara sem 23 let. Od 12. do 22. leta (nekje do septembra 2016) sem imela redne menstruacije, na približno 28 dni in z njimi nikoli nisem imela večjih težav (npr. krčev ali močne M). Pred kakšnim letom dni sem opazila, da so krči postali močnejši, vendar temu nisem pripisala velikega pomena (še zdaj nisem prepričana, če je bilo to kaj povezano z diagnozo PCO).

Konec septembra sem se selila, saj sem po diplomi zamenjala fakulteto. Iz septembra na oktober je do naslednje menstruacije minilo 38 dni. Ker je bilo to zame res neobičajno, sem naredila 2 testa nosečnosti in oba sta pokazala negativno. Takrat sem se že naročila za pregled h ginekologu, vendar sem na 38. dan M končno dobila in sem zato preklicala obisk, misleč, da mi je zamujala zaradi stresa, povezanega s selitvijo.

Vendar se je to nadaljevalo še naslednjih nekaj mesecev, kar mi je povzročalo dodatne skrbi. Januarja sem se končno dogovorila za pregled pri ginekologu, saj sem v tistem času domov dobila tudi povabilo na letni odvzem brisa.

Nekje konec decembra sem imela zadnjo “pravo” menstruacijo. V začetku januarja pa sem dobila rjavkast izcedek (barve kot zadnje 3 dni menstruacije), ki je trajal vsaj en mesec. Prisoten je bil tudi, ko sem šla na odvzem brisa, zaradi česar je ginekologinja morala nekako sprati stene nožnice. (Potem je za nekaj časa izginil, nato pa se je spet pojavil in ker nisem vedela kaj naj, sem začela jemati prvo škatlico tabletk – ginekologinja mi je namreč rekla naj počakam, da se M naravno sama pojavi, a od nje ni bilo ne duha ne sluha – le temno rjav izcedek, ki se ni in ni hotel končati. Po končani prvi škatlici se M še vedno ni pojavila, le en dan je bilo malo bolj rdeče barve.)

Na pregledu mi je opravila tudi notranji ultrazvok, kjer je ugotovila, da imam povečane oz. policistične jajčnike. Kot sredstvo za odpravo PCO mi je predpisala KT Belara, češ, da naj ne bi zavrle želje po spolnosti. Naj omenim, da sem KT nehala jemati pred dobrimi 2 leti (že dobra 3 leta pa sem v zvezi), saj so vplivale na moje spolno življenje (ne le na libido, pač pa tudi na naravno lubrikacijo in občutljivost klitorisa). To sem ji tudi povedala in rekla mi je, da te tabletke naj ne bi vplivale na libido, za lubrikacijo pa pač obstajajo lubrikanti (meni se sicer to ne zdi primerljivo). Baje pa naj bi bile najboljše za zdravljenje PCO.

Meni dejstvo, da moram po tolikih letih premora ponovno jemati tabletke ni všeč, saj se je moje spolno življenje v zadnjih nekaj mesecih končno normaliziralo in izboljšalo. Končno sva s fantom povečala frekvenco spolnih odnosov, prisoten je bil naraven libido, v 99% sem doživela orgazem itd., kar se prej ni dogajalo in je imelo precejšen vpliv na najin odnos.

Moja glavna vprašanja pa so:
1. Obstajajo še kakšne druge KT, ki bi lahko zdravile PCO in jih lahko poskusim?
(Ko sem bila stara 15-17 let, sem jemala Logest, ki niso vplivale na libido/vlaženje/občutljivost klitorisa. Je možno, da bi sedaj, ko sem starejša, moje telo nanje reagiralo drugače? Se jih splača poskusiti? A se jih sploh priporoča za jemanje ob PCO?)

2. Obstaja sploh kakšno drugo zdravilo oziroma način za odpravo PCO? Kakšna druga hormonska metoda? Mogoče kakšen bolj naraven način zdravljenja?
(Nekje sem zasledila, da se da (sicer v Avstraliji) dobiti naravne pripravke z izvlečki iz raznih zdravilnih rastlin, vendar to pri nas najbrž ni mogoče?)

3. Bom sploh še imela kdaj M ob jemanju te vrste KT (ali samo rjav izcedek)?
(Prej sem jih zamenjala že kar nekaj, pa nobene niso povzročile izginotja krvavitve.)

S fantom se sicer super razumeva, vendar z izginotjem mojega libida seksava le še 1x na teden ali manj, kar vpliva na njegovo samozavest (pred tem se je končno malo opogumil in postal mlalo bolj dominanten, sicer je vedno zelo podrejen), posledično pa tudi name, saj v odnosu nisem tako zadovoljna (ves čas imam občutek, da nama nekaj manjka – seks mi je namreč pomemben del zbliževanja s partnerjem).

Res zelo, zelo, zelo si želim najti nek način zdravljenja PCO, ki ne bi imel takšnega vpliva na moje partnersko življenje.

Zelo lepo vas prosim za pomoč.

Lp,
S

Pozdravljeni!

PCO v bistvu ni “prava” diagnoza, bolj ugotovitev oz. UZ slika. Večje število foliklov je pravzaprav normalen pojav za vašo starost, zato bi jaz vaš jajčnik bolj kot policističen imenoval mlad 🙂 No, morda vaša G ve več, kot vam je povedala, zato moj komentar glede PCO vzemite bolj z rezervo. Terapija, ki vam je predpisana, je bolj ali manj namenjena zmanjšanju vaših težav, kot so krči ob menstruacijah, neredni ciklus, vmesne krvavitve. Tega se lotimo s hormonskimi zdravili, npr. s KT – katerekoli bodo ok, če vam Belara ne ustreza, se z G dogovorite za zamenjavo z Logest. Vsaka hormonska terapija pa poleg zaželenih učinkov lahko povzroči tudi nekatere neželene učinke, recimo znižanje libida, suho nožnico itd. Ob uporabi KT se jajčniki postavijo na “off”, ovulacij ni, posledično ni menstruacij, namesto tega so redne, programirane krvavitve, ki nastopijo v času, ko imate premor med zavojčkoma oz. ko jemljete neaktivne tablete. Odsotnost teh umetnih krvavitev naj vas ne skrbi.

Matjaž

Najlepša hvala za odgovor!
Zanima me še, ali bom morala tabletke jemati v nedogled, ali se jajčniki po določenem času jemanja zmanjšajo (oz. ciste izginejo) in ostanejo normalno veliki? Namreč res jih nočem jemati še naslednjih 30 let… Po pogovoru z ginekologinjo pa sem razumela, da je to očitno edina rešitev in jih bom morala jemati neprestano, da se ciste ne bi ponovno naredile.

In ali bom zaradi tega v prihodnosti imela težave pri zanositvi?

nova
Uredništvo priporoča

Včasih se jajčniki po določenem času uporabe KT nekako “resetirajo” in začnejo delovati “normalno”, zato se lahko KT predpišejo za 3-6 mesecev. Domnevam, da imate (ali boste imeli) kakšne plane za potomstvo, takrat KT seveda ne pridejo v poštev in boste deženi drugačne terapije, če bo potrebno.

Matjaž

New Report

Close