Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Seksologija – želiva si spolnosti Upad libida pri 31-h letih

Upad libida pri 31-h letih

Pozdravljeni,

imam en problem, pa ne vem, kako se naj ga lotim….namreč opažam, da mi precej upada libido, in to pri 31-ih letih, pri katerih bi moral biti najbolj spolno dejaven.Pa žal ni tako. Naj opišem, kako ta padec poteka oz. izgleda…
S trenutno spolno partnerko oz. seks prijateljico seksava čedalje pogosteje oz. je to njena želja, vendar je meni čedalje manj do seksa z njo. Erekcijo doživim brez problema, vendar mi med seksom upade, kasneje erekcijo težko doživim, kljub njeni pomoči. To se mi dogaja zadnji mesec ali dva. Seveda mi ni prijetno, ker jo ne morem spraviti do orgazma, kar pa je meni največje veselje, če ga doživi. Na začetku sem jo lahko spravil do orgazma, sedaj pa le redko kdaj. Vendar na začetku ni bilo problemov z erekcijo, stal mi je lahko tudi 2 uri brez tabletk. Naj omenim, da mi je punca blazno všeč, vizualno in karakterno mi je popolna. Venda me moti, če me “sili” v seks ker potem v seksu ne uživam, pač pa seksam samo zato, ker pač “moram”.
Moram povedati, da je obožuje seks, rada seksa. Kot pravi, ji je seks z mano všeč, vendar me skrbi, koliko časa ji bo še všeč, če je zadnje čase ne morem zadovoljiti. Vem, da vsaka ženska potrebuje seks in da je dober seks temelj vsake zveze.
Pomanjkanja libida sem opazil tudi v prejšnjih zvezah, kjer so me morale partnerke “siliti” in dajati pobudo za seks. Vendar sem na ta nisem začuti potrebe po seksu, pač pa ravno obratno-odbijalo me je od seksa.
Ali obstaja kaka terapija,zdravilo da se mi dvigne libido? Namreč ne morem si predstavljati, da me partnerka spolno privlači samo na začetku, kasneje, ko seksa postane rutina, pa mi ni več do seksa…
Nočem živeti kot seksualni invalid in želim narediti vse, da imam normalno spolno življenje in se ne obremenjevati s tem, ali bo partnerka me zapustila oz. našla ljubimca zato, ker je ne morem spolno zadovoljiti.
Se opravičujem za zmedeno pisanje, hkrati pa se zahvaljujem za vse vaše odgovore.
LP

Spoštovani!

Libido je nekaj, kar eni primerjajo s spolnim nagonom, eni z energijo življenja. Dejstvo je, da je libido neka notranja sila, ki se zdrami in zaživi v odnosu do nekoga drugega, s katerim si želimo bližine. Takrat se tudi počutimo žive, vidimo smisel.

Sam razumem libido kot zavedanje naravnanosti do drugega, ki ima zame sporočila (videz, osebnost, srce,…) o možni navezanosti in bližini. Zato ima za terapevtsko delo smisel raziskovati, na kakšen način je pri kom oblikovan svet odnosov do drugih, s katerimi smo si blizu, tudi, kaj je komu intimnost.

Ker je libido nekaj, kar je povezano z nezavednim dogajanjem in izkušnjami v odnosih z bližnjimi v preteklosti, je pot do razumevanja delovanja libida prek raziskovanja zgodb preteklih navezav.

Pri svoji terapevtski praksi sem spoznal, da je to, kar se dogaja v spolnosti, največ povezano s prepričanji, ki so nastala po izkušnjah v odnosih bližine. Libido je zelo pregnana sila, ki se preoblači v nasprotja, zanika, se premešča na druga področja, kjer nas zavede stran od bistva. Tako, da razumevanje delovanja libida navadno ni povezano spolnostjo v tehničnem smislu, ampak z bližino.

Pomembno je, koliko smo imeli izkušnjo varne bližine in navezanosti. Kaj se je dogajalo v naših izkušnjah bližine? Kaj so ovire v mislih, da se ne moremo predati? Ali obstajajo strahovi, ki se jih ne zavedamo? Kakšna sporočila o varnosti partnerskega odnosa smo prejeli iz izkušnje življenja s svojimi straši? Kakšni so družinski vzorci prek več generacij o varnosti partnerske zveze? Kako je s prepričanji o odgovornosti, če si zamišljate da s partnerko nista le spolna partnerja, ampak življenjska partnerja?

Kakšna je možnost terapevtske pomoči? Obstaja veliko možnih vprašanj, ki jih preiščem, ko se z ljudmi srečam v živo. In navadno zelo hitro pridemo na teren, ki ima opraviti z zavorami pri delovanju libida. Ko te zavore dosežejo stopnjo zavedanja, izgubijo svojo moč in možno je preoblikovati prepričanja, ki so prej oteževala sprostitev libidinalnih sil. Navadno je v zadnjem delu smiselno vse to podeliti s partnerjem, kar okrepi povezanost in umesti novo zavedanje v prakso in vsakdanje delovanje v konkretnem odnosu. To je moj način, kako terapevtsko delujem. Obstajajo pa tudi drugi pristopi, o katerih pa žal nimam informacij glede učinkovitosti na to konkretno temo.

Lep pozdrav,

New Report

Close