Najdi forum

boji se blizine

Pozdravljeni!

Sem 29 letna punca in sem že skoraj 1 leto v vezi z 30 letnim fantov. Imava se rada in se razumeva. Težava se pojavi, ker se on zelo boji bližine in intimnosti. V enem letu kar sva skupaj še nisva imela spolnih odnosov in meni ta bližina zelo manjka. Vem da nima druge. Pogovorila sva se tudi že o tem zakaj se tako zelo boji bližine pa mi je rekel da se boji da bi bil ponovno prizadet in razočaran v ljubezni oz da bi ponovno trpel. Govori mi kako zelo rad me ima, greva se virtualni sex a fizicne bližine med nama pa nikakor ni in ni. Ne bi ga rada pustila, ker ga imam rada pa vendar se sprašujem, če ima mogoče kdo nasvet zame kako naj mu pomagam. Ker pravi, da si zelo želi bližine in intimnosti, vendar ga je strah in da ne zna biti srečen. Ima zelo slabo samopodobo.

Spoštovani!

Opisujete vedenje pri partnerju, ki bi ga lahko povezali s posledicami travmatične izkušnje. Kot travmo razumem nekaj, kar se je zgodilo in je naše doživljanje razdeljeno na pred tem dogodkom in po tem dogodku (izkušnji).

Strah in umikanje v tem primeru mora imeti smisel. En del smisla je gotovo lahko v zaščiti pred ponovnim neprijetnim doživljanjem. Če nas je strah javnega nastopanja po tem, ko smo bili ob javnem nastopu hudo osramočeni, ima strah smisel v tem, da nas zaščiti pred ponovno neugodno izkušnjo.

Seveda živeti s strahom in umikanjem pred bližino ni funkcionalno. V tem vidim vaše pismo kot korak ali klic na poti spremembe (ozdravitve travmatičnih posledic) v odnosu. V tem slišim tudi drugi del v vašem partnerju, ki si želi bližine in jo potrebuje. In to ima vitalni smisel tako zanj kot za vajin odnos.

Na poti k spremembi, ki jo bo potrebno prehoditi, bo potrebno najprej pogledati, kaj je prizadelo varnost v partnerjevi bližini in intimnosti. Pri tem bo potreboval veliko varnosti, da se bo sploh podal na to pot. Nato bo potrebno najti nove vire moči za popravilo oškodovane varnosti. Vse to je lahko po mojih terapevtskih izkušnjah zelo povezovalna izkušnja v partnerstvu, če lahko partnerja v tej poti sodelujeta in delita svoja doživljanja in čustva. Taka izkušnja zelo poveča bližino, ustvari novo intimnost in je garant povezanosti na dolgi rok.

Težko si zamislim, da bi to pot lahko opravila partnerja sama, a tega nikakor ne izključujem. V dialogu, kjer je en partner drugemu lahko varno zatočišče pri delu, kjer so na delu strahovi, dokaj hitro lahko zgradimo potrebno varnost in empatijo, ki imata moč ozdraviti take zgodbe.

Lep pozdrav,

New Report

Close