Najdi forum

Poskodba testisa

Pozdravljeni
Pisem vam v upanju, da mi boste znali svetovati kako naj se spopadem s svojim problemom.
Star sem 24 let. Pred osmimi leti sem prejel udarec v moda. Ze tedaj sem bil zaskrbljen, saj se je eno modo zdelo drugacno na otip, vendar nisem navedel velikih bolecin, zato je zdravnik menil, da ultrazvok ni potreben. V teh letih se nisem bil spolno aktiven, problem sem potisnil v ozadje in se preprical, da je vse v redu.
Vendarle pa vse ni v redu. Eno modo je kakor raztrgano. Nikoli nisem imel stalne partnerke, pa sem pa seksal z vec zenskami ob raznih priloznostih. Sicer sem skoraj vedno imel erekcijo vendar pa ta ni bila prevec trda, imel sem tudi tezave z doseganjem le te. Moj libido ni dober. Odsotne so tudi jutranje erekcije. Vendarle sem zbral pogum in si nehal zatiskati oci in se s problemom soocil. Sel sem na ultrazvok testisov in k urologu. Ultrazvok ni pokazal nicesar, prav tako pa je urolog menil, da je vse v redu. Na izvidu ultrazvoka pise, da je vse normalno(struktura, prekrvavljenost), razen, da je manjsa prosta hidrokela ob testisih. Vem, da se slisi cudno, vendar sem sam preprican, da vseeno ni vse ok(verjemite, da ze znam potipat svoja jajca). Odsel sem na krvni test testosterona(serum/whole blood), ki je pokazal 4.4ng/ml(celokupni), 17.6pg/ml(prosti) Urolog je zakljucil, da je vrednost v mejah normale.
Star sem 24 let, sem sportnik, zivim in prehranjujem se zdravo. Ne zdi se mi normalno, da je moja vsebnost testosterona v krvi podpovprecna za referencno starostno skupino, ki sega v zrela leta.
Moje adamovo jabolko je komaj vidno, medtem, ko je pri bratoma zelo izrazito. Nimam jutranjih erekcij. Sumim, da mi en testis ne deluje dobro.
Pocutim se slabo. Kaj lahko storim? Rad bi uzival spolnost in se veselil zivljenja.
Za odgovor se zahvaljujem

Pozdravljeni.
Referenčne vrednosti testosterona za moške so naslednje (https://www.kclj.si/dokumenti/RK-SEZ-07_SEZNAM_ORIENTACIJSKIH_REFERENCNIH_INTERVALOV_ver32.pdf):
– testosteron (celokupni): 20-49 let: 5,55 – 25,17 nmol/L; ≤ 50 let: 4,47 – 26,59 nmol/L
– testosteron (prosti): 30,15-189,8 pmol/L

Testosteron je hormon, ki pri moških omogoča pojav sekundarnih spolnih znakov in uravnava razvoj spolovil.

Pojav zmanjšanega libida in jutranjih erekcij ni nujno povezano samo s testosteronom. Kot primer: zgrešeno je mišljenje, da se jutranje erekcije pri moških pojavljajo ravno vsaki dan. S kronološko starostjo je teh manj (seveda je odvisno od posameznika do posameznika).

Povezave s pomanjkanjem libida lahko najdete tudi v (ne)ustrezni prehrani in prehranskih dopolnilih. Pretirano (ekstremno) ukvarjanje s športom vodi tudi v postopno izčrpanost organizma. Povezave lahko najdete tudi v določenih neustreznih/neprimernih vzorcih vedenja/obnašanja/ ravnanja v vsakdanjem življenju in v relaciji do “partnerske” veze.
Zgornje lahko pritiče tudi do pojava “slabših” erekcij.

Napisal ste da ste opravil tako UZ testisov in izvid govori, da sta struktura in prekrvavljenost ustrezna, razen, da je manjša prosta hidrokela. Iz vašega zapisa se lahko sklepa, da je funkcija testisov ohranjena.

V kolikor je izvid urologa takšen, potem bi bila smiselna tudi obravnava vašega pogleda (neustreznih/neprimernih vzorcih vedenja/obnašanja/ ravnanja v vsakdanjem življenju in v relaciji do “partnerske” veze) na spolnost, partnerske veze in relacij do sebe in drugih.

izr. prof. dr. Andrej Starc, izredni profesor javnega zdravstva seksolog, terapevt medicinske hipnoze Ambulanta za integrativno medicino Dr. Starc www.dr-starc.com

New Report

Close