Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Cistična fibroza in hramba matičnih celic

Cistična fibroza in hramba matičnih celic

Pozdravljeni,

imam hči s cistično fibrozo, zdaj pa sem drugič noseča (otrok nima CF, je prenašalec kot midva, torej ena mutacija F508). Odločava se, ali bi tokrat shranila matične celice, saj se pojavljajo novejše študije o možnostih uporabe pri CF pacientih. Zanima me, ali mogoče veste kaj o tem in ali bi matične celice sorojenca lahko pomagale obolelemu in kje bi svetovali, da celice shranimo? Druga opcija bi bila hramba v javni banki. Kakšna pa bi bila npr. možnost, da bi lahko uporabili celice iz javne hrambe, pa da bi bile ustrezne za mojo hči s CF?

Upam, da se moja vprašanja ne ponavljajo, sem ravno začela s preučevanjem te tematike.

Hvala v naprej.

Pozdravljeni,

študije kažejo na možnost uporabe predvsem mezenhimskih matičnih celic (MSC), ki pomagajo pri vzpostavitvi izražanja divjega tipa (normalno delujočega) CFTR. MSC se učinkovito diferencirajo v celice pljučnega epitelija. Minilo bo še nekaj časa, preden se bo pokazalo ali bi bilo lahko tako zdravljenje rutinsko, ker so potrebne še klinične študije, vendar so pre-klinični rezultati vzpodbudni. Če spremljate to področje in če to želite, bi se lahko poskusili s hčerko vključiti v klinične študije. To pomeni, da bi raziskovalci na vaši hčerki ˝preizkušali˝ učinkovitost zdravljenja z mc, vendar ker stranskih učinkov takega zdravljenja ni, položaja to ne more poslabšati. Najprej pa morate imeti mc, ki bodo dovolj skladne z vašo hčerko, vendar so v tem primeru (sestra/brat) največje možnosti za ujemanje, to je več kot 25%.

Zato bi vam svetovala, da shranite mc vključno z mezenhimskimi mc, torej shranite tudi tkivo popkovnice. Kljub temu, da je še nerojeni otrok prenašalec, ima tako kot vi eno od dveh delujočih kopij gena za CFTR. Zato bi shranjene mc vaši hčerki lahko pomagale. Če imate finančne možnosti bi vam svetovala, da shranite popkovnično kri in tkivo v zasebni banki. Običajne hrambe v javni banki vam ne bi svetovala, ker ni nujno, da bo vzorec še na razpolago, če ga boste potrebovali. Lahko pa se pozanimate za t.i. dirigirano hrambo v javni banki, kar pomeni, da bi celice shranili (še vedno brezplačno) z namenom zdravljenja vaše hčerke. Vendar, ker zdravljenje pri nas še ne poteka, ne vem če bo to izvedljivo.
Lep pozdrav!

Pozdravljeni,

najlepša hvala za izčrpen odgovor, se bom malo pozanimala – vsekakor bo zdaj lažje.

nova
Uredništvo priporoča

Z veseljem, upam, da boste lahko čimbolje pomagali vaši hčerki.

Lep pozdrav.

New Report

Close