Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje matične celice otroka s trisomijo 21

matične celice otroka s trisomijo 21

Spoštovani!

Imam sina s trisomijo 21. Ker pred rojstvom za njegovo diagnozo nismo vedeli, smo dali shraniti njegove matične celice in popkovnično tkivo.

Ali njegove celice in tkivo lahko po potrebi prejme tudi kdo drug (npr. starejši brat)? Ali lahko on prejme matične celice drugih z normalnim kariotipom? Je zdravljenje z matičnimi celicami pri takih otrokih kaj drugačno, bolj omejeno, posebno?

Hvala za odgovore,
Maša

Pozdravljeni!

Uporaba vzorca matičnih celic vašega sina za tkivno skladnega prejemnika (sorodnika ali nekoga, ki ni v sorodu) je malo verjetna, za lastno terapijo pa je seveda vzorec primeren. Obratno, uporaba matičnih celic tkivno skladnega darovalca z normalnim kariotipom bi bila možna kot običajna alogenska terapija, edino če obstaja kakšna omejitev konkretno pri vašem sinu.

Sicer se sama bolezen Down-ov sindrom ne zdravi z matičnimi celicami. Trenutno ni protokola za uporabo matičnih celic pri zdravljenju te bolezni, pa tudi nobena klinična študija z uporabo matičnih celic pri tej bolezni ne poteka.
Tudi kar se tiče najbolj pogostih zapletov pri bolnikih z Downovim sindromom, npr. bolezni srca (atrijski septalni defekt, ventrikularni septalni defekt) se matične celice zaenkrat ne uporabljajo. Za zdravljenje levkemij, ki bolj pogosto spremljajo to bolezen, se navadno uporablja farmakoterapija.

Lep pozdrav!

Najlepša hvala za odgovore! Mi je pa kristalno jasno, da se DS ne zdravi z matičnimi celicami oz. se sploh ne zdravi. Zanimalo me je bolj zaradi celega kupa drugih možnih težav in okvar, ki jih ti otroci običajno doživljajo tokom življenja. Ni vrag, da se do sinove odraslosti vsaj nekatere od teh ne bo dalo zdraviti ali omiliti z matičnimi celicami. 😉

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!
Najbrž je že sedaj katera od okvar ki spremljajo Down-ov sindrom med tistimi, ki se zdravijo z matičnimi celicami; naštela sem le najpogostejše. Shranjene matične celice vašega sina so vsekakor najboljša naložba v njegovo zdravje.

Lep pozdrav

New Report

Close