Najdi forum

Kako poteka odvzem

Pozdravljeni.
Lahko, prosim, na kratko opišete kako poteka odvzem v primeru shranitve v zasebni banki in kako v primeru darovanja v javno banko?
Hvala in lp.

Sam odvzem vzorca se ne razlikuje, poteka enako. Razlika je v namenu shranitve matičnih celic. Z darovanjem v javno banko bodo na razpolago drugim osebam, s shranitvijo v zasebno banko pa jih izrecno shranite za morebitne potrebe vašega otroka ali kompatibilnega sorodnika. Če želite darovati kri v javno banko, morate najprej ustrezati pogojem za darovanje (več na http://www.ztm.si/sl/register_darovalcev_kmc/darovanje_popkovnicne_krvi/). Odvzem popkovnične krvi je neboleč tako za mamo kot za otroka in se opravi po porodu, vendar ko je placenta še v maternici. Popkovnico prerežejo čim bližje otroku (popkovnične žile ne utripajo več) in dezinficirajo področje popkovnice, kjer bodo vstavili sterilno iglo povezano z zbiralno vrečko. Pomembno je, da je odvzem sterilen in da se zbere v vrečko vsa razpoložljiva popkovnična kri. Zbiralna vrečko in dokumentacijo ustrezno označijo z indentifikacijsko številko ter spakirajo v paket, ki počaka na kurirja. Vsak set za odvzem naj bi vseboval navodila za odvzem, pakiranje in shranjevanje paketa do prihoda kurirja.

Lep pozdrav.

pozdravljeni,

mene pa zanima ali ti odvzm v porodnišnicah kaj zaračunajo ali delo opravijo brezplačno? kri bi rada darovala v javno banko ampak s tem ne želim imeti nobenih dodatnih stroškov.

nova
Uredništvo priporoča

Če darujete kri v javno banko ne plačate absolutno ničesar, niti odvzema.

Lep pozdrav.

Pozdravljeni! Tudi jaz resno razmišljam o tem, da bi shranili matične celice našega otroka. Prijateljica mi je povedala, da pri odvzemu vzorca vzamejo še materino kri. Sprašujem se zakaj je to potrebno? Zakaj sploh rabijo materino kri? Nič mi ni jasno…

Pozdravljeni!

V skladu z evropsko zakonodajo, ki uvaja odvzem vzorca materine krvi za serološka testiranja, je bilo to potrebeno uvesti tudi v Sloveniji. Odvzem naj vas ne skrbi, gre običajen odvzem majhne količine krvi. Medicinsko osebje, ki se srečuje s postopkom odvzema popkovnične krvi in tkiva popkovnice v porodnišnicah, je bilo s tem postopkom seznanjeno in je usposobljeno.
Lep pozdrav!

Ali pri odvzemu lahko gre karkoli narobe, recimo da bi osebje celice odvzelo napačno in bi recimo ne bile potem uporabne?

Bolnišnično osebje v vseh porodnišnicah, tako babice kot zdravniki, je usposobljeno za odvzem. Odvzem je popolnoma enostaven in do ˝napačnega˝ odvzema – da bi bile celice neuporabne, praktično ne more priti. Lahko se zgodi, da je odvzete krvi premalo (suha popkovnica) in je posledično tudi celic premalo za shranitev. Kadar pride do zapletov pri porodu ali je otrok slabokrven, je vedno na prvem mestu zdravje mamice in otroka, tako da odvzema ne opravijo, če precenijo da bi bilo ogrožujoče za kogarkoli.

New Report

Close