Najdi forum

pomoč sorojencem

Pozdrav

Brala sem članek, v katerem je pisalo, da naj bi matične celice ne le da pomagale samo otroku, ampak tudi ožjim družinskim članom in celo sorojencem in sicer, zaradi kompatibilnosti.
Ali to pomeni, da bi lahko s pomočjo otrokovih shranjenih matičnih celic, le te pomagale enemu od starševa, ali si morda jaz to malce preveč simplificirano tolmačim.
Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor.

Transplantacije matičnih celic je možno izvesti bodisi avtologno, kjer prejemnik dobi svoje lastne celice, ali alogensko, pri katerem matične celice pridobijo iz javnih bank popkovnične krvi. Pri alogenskih presaditvah je potrebno poskrbeti za ujemanje v tkivnih antigenih imenovanih HLA. Pri uporabi popkovnične krvi je zaželjeno ujemanje med dajalcem in prejemnikom vsaj v 4 od 6 HLA antigenov. V nasprotnih primerih prihaja do zavrnitve celic ali celo bolezni presadka proti gostitelju (GVHD).
Ker podedujemo polovico genov od vsakega starša, je popkovnična kri primerna za brate oz sestre, otrokova popkovnična kri pa ni optimalno primerna za zdravljenje staršev. Verjetnost, da imata dva sorojenca enako sestavo HLA, je 25 %.

Se bom kar tule pridružil.

Kakšne pa so možnosti, da se vzeta popkovnična kri pri polbratu/polsestri uporabi za zdravljenje drugega polbrata? V kratkem bom namreč dobil polbrata/polsestro in me zanima, ali bi bile lahko njegove/njene matične celice iz popkovnične krvi primerne nekoč morda zame? Sprašujem zgolj teoretsko.

že vnaprej hvala

nova
Uredništvo priporoča

Verjetnost, da bi matične celice polbratov oz polsester ustrezale za zdravljenje vaše bolezni, sicer obstaja, vendar je manjša kot pri sorojencih. Vsekakor je potrebno pred zdravljenjem opraviti test ujemanja v HLA. V kolikor bi se pojavila potreba po takšnem zdravljenju, bi verjetno pridobili popkovnično kri/matične celice iz javne banke.

New Report

Close