Najdi forum

kasnejši oduzem

Pozdravljeni

Zelo me veseli, da je končno nastal en forum, kjer lahko človek izve malce več informacij o tem področju in kjer dobi tudi strokovni odgovor.

Brala sem sicer nekaj informacij vendar me zanima, glede na to, da je bilo rečeno da naj bi matične celice bile v človeku skozi prisotne, vendar se njihovo število z leti manjša ali je možno, da bi se matične celice kasneje oduzele in se hranile? V kolikor je to mogoče, kakšen bi bil v tem primeru njihov učinek? Povedano drugače, ali bi bil v tem primeru njihov učinek manjši?

Hvala

Imate prav. Tudi starejši imamo matične celice, le da jih je manj in da so manj aktivne. Če bi si shranili celice pri 20 letih, ko smo mladi in zdravi, bi jih teoretično lahko uporabili za zdravljenje v starosti. Vendar tega posega zdravniki še ne odobravamo, ker je boleč in ima stranske učinke, verjetnost uporabe celic pa je le teoretična.
Lep pozdrav

Se bom navezalak ar na zgornjo temo.

Kakšno pa je trenutno stanje v tujini? Ali v tujini zdravniki takšen poseg odobravajo?
Prav tako me zanima, kakšni so stranski učinki?

Hvala za odgovor

Standardi v razvitih državah so enaki – organizacije kot so BMDW, EBMT in podobne, ne priporočajo avtolognega shranjevanja za lastno uporabo v starosti.
Tako shranjevanje bi bilo sicer možno s pomočjo postopka aferezepri katerem se krvotvorne matične celice (KMC) odvzame iz periferne krvi. Da bi se v periferno kri iz kostnega mozga mobiliziralo dovolj KMC, se darovalcu vbrizga v žilo 5 dni pred odvzemom KMC injekcija rastnega faktorja, ki stimulira izplavljanje KMC iz kostnega mozga v periferno kri.
Zbiranje KMC je zato (kot vsak pravi medicinski postopek) lahko potencialno nevarno za darovalca, ker ima določene možne stranske učinke.
Stranske učinke uporabe rastnih faktorjev si oglejte na internetu (geslo:GM CSF ali G CSF).

New Report

Close