Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Jemanje matičnih celic v porodnišnici

Jemanje matičnih celic v porodnišnici

Pozdravljena.
Sama imam eno čudno izkušnjo z matičnimi celicami. Namreč kolegica se je pred približno 4 leti odločila za shranjevanje celic. Problem je nastal, ko je bila v porodni sobi in sestre niso točno vedele kako bi to naredile. Ena drugo so spraševale kaj točno in kako je to treba narediti. Po vseh vprašanjih so nekaj krvi le odvzele. No čez mesec dni pa je kolegica dobila informacijo, da celice niso ok in da ji ni potrebno nič plačati. Sedaj me zanima kako teče postopek odvzema matičnih celic v porodnišnicah.[attachment=0]baby-821627_640.jpg[/attachment]

Pozdravljeni!

V vseh slovenskih porodnišnicah potekajo redna izobraževanja o odvzemih matičnih celic. Postopek je izredno enostaven, saj gre za punkcijo popkovnične vene. Čudno se mi zdi, da babice niso vedele, kako bi opravile postopek, saj so punkcij in odvezmov krvi vešče. Mogoče je šlo za nekoliko kompliciran porod in se je zatoj kaj zataknilo. Vedno namreč porodniško osebje najprej poskrbi za varnost otročička in mamice.
Sam postopek je torej sledeč: po tem, ko se dojenčka loči od popkovnice, se odvzame kri, ki je v tistem trenutku na voljo in nato se odreže popkovnico in shrani, če so se starši odločili za shranitev tudi le-te v posebno posodico. Na to koliko krvi je v tistem trenutku v popkovnici pa na žalost nima nihče vpliva.

Lep pozdrav,

Nina Ogrin, mag.bioteh., Izvorna celica d.o.o.

Pa je možno da v kakšni bolj “zakotni” porodnišnici res tega niso vešči? Ker tudi sama sem slišala za tak primer. Ne bom javno o tem, kje je to bilo, samo zanima me. Kako je res s temi izobražvanji,…..?

nova
Uredništvo priporoča

V vseh porodnišnicah se mora opraviti izbraževanja, drži da se v večjih porodnišnicah v večjih mestih opravi več odvzemov. Je pa postopek enostaven – gre za punkcijo popkovnične vene, tako da postopek obvladajo vse sestre in babice. Lahko se pa zgodi, da je v popkovnici premalo krvi za odvzem, vendar na to nažalost nihče nima vpliva.

Lep pozdrav,

Nina Ogrin, mag.bioteh., Izvorna celica d.o.o.

Ja, to sem jaz tudi prebral, da znajo to v vseh bolnišnicah, to se ne bi smelo zgoditi, tukaj recimo to piše Vaš link

New Report

Close