Najdi forum

Odločam se..

Glede matičnih celic sem prebrala že precej..sedaj pa sem v situaciji, ko ne vem točno kaj. Cena za hranitev mi je čisto previsoka, ampak ko tehtam, kaj vse lahko ozdravijo, sem pa v precepu. Vem da se da vzeti tudi na obroke, ampak kaj, če ti vmes “zagusti”? Kaj se da narediti v takih primerih?

pozdrav,
predlagam, da se obrnete kar na biobanko, kjer želite shraniti, ter se z njimi dogovorite podrobnosti. verjamem, da se bi dalo urediti,

lep pozdrav
dr. Marko Strbad

Pa vendar..kaj botruje takšni ceni? Kje se to pravzaprav hrani, ali ni tako, da celice potrebujejo samo določeno nizko temperaturo..soše kakšni posebni pogoji?

nova
Uredništvo priporoča

pozdrav,
se opravičujem za zakasneli odgovor,

Res je, Celice so shranjene pri zelo nizkih temperaturah (ponavadi so te nižje kot -156°C) v termo izoliranih posodah tekočega dušika oz njegovih par. Na videz visoki ceni botruje predvsem dolgo obdobje shranjevanja, potrebna testiranja, ki se pred dolgotrajnim shranjevanjem opravijo, visoke cene materiala (sterilni, certificiran in preverjen material in reagenti) ter oprema, ki je potrebna za izvajanje dejavnosti (kalibracije, validacije, vzdrževanje). Poleg tega pa so tu še vsa dovoljenja in vzdrževanje celotne infrastrukture (gre za pogoje, ki jih imajo tudi velike farmacevtske firme) ter dokumentacije.
Preračunano na mesečno raven tako shranjevanje stane cca 10 eur, kar pa na koncu tudi ni takšen znesek.

lp, Marko Strbad

Mogoče se res zdi cena na prvi hip visoka, ampak poglej z druge strani: to je investicija v zdravje tvojega otroka, kar je neprecenljivo. Pa če pomisliš, koliko stanejo vse nujne in nenujne potrebščine za otroka (voziček, posteljica, previjalna miza, hojice, stajice, gugalniki, ležalniki, razne potrebne in nepotrebne igrače…), kar nas večina staršev kupi, tudi če ne potrebujemo vsega, je ta znesek shranitve celic mala kaplja v morju. Glede na to, da je možnost odplačila na obroke, je tistih 83 eurov na mesec, kolikor znese obrok za dve leti odplačevanja, malo, če pomisliš, da je to na dan 2,8 eur, kar je ena bela kava recimo ali dve navadni kavi na dan. Če daš tole na tehtnico za primerjavo (zdravje otroka ali kava), pa verjetno ni več dileme, kaj narediti.
Pa da ne bo pomote, nisem zaposlena v nobeni banki, ki shranjuje celice, ali kako drugače povezana z njimi, sem samo želela podati še drug pogled na to. Junija letos sva bila s partnerjem namreč ravno pred tako odločitvijo in sva shranila celice za našo princesko. Srčno upam, da jih ne bo nikoli potrebovala.

New Report

Close