Najdi forum

Spoštovani,

zanimam se za hrambo matičnih celic, zato vas sprašujem, ali preferirate katerega od ponudnikov oziroma katere možnosti vse obstajajo in mi jih lahko predlagate.

Hvala za odgovor.

Lp, Katja

Pozdravljena Katja,

Veseli me, da se odločate za shranjevanje matičnih celic.

V Sloveniji obstaja ena domača biobanka, ki shranjuje te celice doma, in dve komercialni tvrdki, ki pa popkovnično kri (PK) le prevzamejo v porodnišnici in nato prenesejo v komercialne banke PK v tujini. Pretirano komercialno vedenje nekaterih ponudnikov shranjevanja PK je tudi v Sloveniji zaradi agresivnega oglaševanja na meji dovoljenega, pri čemer zaradi nezadostnega poznavanja zavajajo javnost.

Preferiranje katerega koli od ponudnikov, bi bilo od mene neprofesionalno, zato bom podal odgovor izr. prof dr. Primoža Rožmana, specialista transfuzijske medicine in strokovnega direktorja Zavoda RS za transfuzijsko medicino, ki ga je bilo pred leti moč najti na tem forumu.

» Še vedno številni pari naslavljajo vprašanja, kakšno shranjevanje matičnih celic je boljše, katero podjetje/biobanka je boljša. Številni si nato po svoje razlagajo reklamna sporočila biobank. Firme seveda spretno prikrivajo svoje slabosti in napihujejo domnevne prednosti, čeprav so si metode, ki jih uporabljajo biobanke in so akreditirane pri ustreznih agencijah po standardih FACT in JACIE, približno ekvivalentne.

Poskušal bom kar se da enostavno razložiti, kaj DEJANSKO vpliva na kakovost zamrznjenih matičnih celic (MC), ki jih bo vaš otrok morda lahko uporabil zase čez mnogo let (upam seveda, da jih ne bo potreboval).

Kakovost zamrznjenih celic je odvisna predvsem od naslednjih dejavnikov – navajam jih po vrstnem redu pomembnosti in vpliva na kakovost:

1. Na prvem mestu pomembnosti je število matičnih celic v popkovnični krvi. Pri tem gre za zmnožek odvzetega volumna krat koncentracija MC. Torej – zelo pomembna je usposobljenost osebja, ki odvzema popkovnično kri. Večji kot je zbrani volumen, več celic je navadno prisotnih v popkovnični krvi. Firme, ki zmrzujejo vsevprek in nimajo izdelanih kriterijev števila celic, delujejo nestrokovno.

Sem spada tudi zadržek proti nepotrebnemu deljenju (koncentrirane) popkovnične krvi na dve zamrznjeni enoti. Če bi bilo to res tako dobro, bi bilo še bolje deliti MC na tri, štiri ali pet doz! Vendar s tem še bolj zmanjšamo število uporabnih celic, zato večina svetovnih biobank MC hrani MC v eni sami dozi!!! Izjemoma, kadar se zbere zelo velik volumen popkovnične krvi, je smiselno vzorec enakovredno razdeliti na dve, v redkih primerih na tri, doze.

2. Na drugem mestu pomembnosti je čas od odvzema do zamrznitve celic. Komercialne firme iz oddaljenih krajev seveda namerno zamolčijo ta podatek! Zagotavljajo, da je možno zamrzniti določene celice/vzorce tudi po 48 ali celo 72 urah, ki prebijejo na sobni temperaturi. Zamolčijo pa, da so v tem času poškodbe celic in s tem izgube funkcije in števila celic mnogo večje kot pri takojšnji zamrznitvi. V naših laboratorijih matičnih celic, s katerimi delamo raziskave, nikoli ne pustimo stati dalj kot nekaj ur/minut, še raje pa sploh nič!!! Raziskovalci imamo namreč zelo slabe izkušnje, če celice prebijejo izven svojega fiziološkega okolja dalj časa! 48 ur stanja na »sobni temperaturi« ali v zabojnikih, kjer temperature poleti presežejo celo 40°C in več, ter potovanja po nepreverjenih poteh, avtobusih, avionih, itd., je za celice naravnost grozljivo. V tem času ogromno celic razpade in sprostijo se različni celični strupi. Take enote popkovnične krvi bi bilo pred zamrznenjem zelo priporočljivo primerno obdelati (odstraniti vse razpadle celice in njihove produkte), česar pa sedanji postopki ne omogočijo, ker samo zmanjšajo število eritrocitov in trombocitov (koncentriranje popkovnične krvi), vse ostale razpadle celice in snovi (celični produkti) pa ostanejo v zamrznjeni enoti.

3. Šele na tretjem mestu po pomembnosti je način zamrzovanja. Lahko zamrznemo MC skupaj s polno krvjo, ali pa delno koncentrirane MC v mešanici enojedrnih celic z ostanki trombocitov in eritrocitov. Čistih MC se ne izplača zamrzovati, prvič ker so izgube pri vsaki stopnji koncentracije izjemno velike, ter drugič, postopek je cenovno zelo drag. Iz tega torej sledi: firme, ki trdijo, da zamrzujejo čiste MC (izolirajo MC), zavajajo odjemalce!!! Vse zamrzujejo mešanico celic, prve skupaj s polno krvjo, druge skupaj z enojedrnimi celicami in ostanki polne krvi (koncentrirani vzorci)! Potrebno je še vedeti, da se mora zamrzovanje opraviti v posebnih računalniško vodenih zamrzovalnih napravah, ki omogočajo programirano hitrost zamrzovanja. Ta je prilagojena uporabljenim ohranitvenim/zamrznitvenim tekočinam (po navadi je ta snov DMSO) in količini celic. Zamrzovanje je cela biološka znanost, ki jo imenujemo tudi kriobiologija. Zato je laično razsojanje na forumih, katera metoda je boljša od druge, izjemno nestrokovno in milo rečeno smešno.

4. Prepričevanje o “boljši opremljenosti in tehnologiji”: vsi celični laboratoriji v Evropi, ki imajo dovoljenje nacionalnih agencij in zraven še ISO9001 standard ali katero koli drugo akreditacijo, delajo na praktično enaki opremi!!! Tako kot vsi inženirji informatike v Evropi uporabljajo približno enake japonske/korejske računalnike in iste računalniške programe. Nisem še slišal, da so npr. nemški, angleški ali ameriški informatičarji tehnološko daleč pred slovenskimi (morda pa se motim . . .). Enako lahko zagotovim za področje celične biologije – isti so proizvajalci opreme, materialov in celo kemikalij. Enak je tudi sistem kakovosti – GMP in GLP.

Na koncu sledi poduk še te zgodbe: najbolje je zbrati zadostni volumen popkovnične krvi in visoko število MC, jih čimprej dostaviti v laboratorij ( v kontrolirane in nadzirane pogoje) in čimprej zamrzniti. Poudaril pa bi tudi, da se prepričate o strokovnosti osebja in njihovih izkušnjah.

Lep matični pozdrav!

izr. prof. dr. Primož Rožman, spec. transf. med.

Upam, da sem vam z odgovorom kakorkoli olajšal odločitev,
v kolikor pa bi imeli še dodatna vprašanja, sem vam na voljo

lep pozdrav,
dr. Marko Strbad

Cim bolj stran od Biobanke….nimajo niti za plačilo svohih dekavcev….tako da obstaja moznost da bojo propadli. Vsaj nihova zaposlena Dijana Hasicic tako pravi.
Vse samo biobanka NE ( pa se rima se)

New Report

Close