Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Poznavanje tematike

Poznavanje tematike

Pozdravljeni,
meni se pa še vedno zdi, da so bodoče mamice veliko premalo obveščene o vseh možnostih za shranitev matičnih celic. Da tudi ginekologi premalo vedo o tem. Kaj menite vi? Se na tem področju, na nivoju zdravstva, države, ministrstva, itd. kaj dogaja v tej smeri.
LP

Spoštovana Dolores,

Matične celice zajemajo široko področje; od samega tipa in vira matičnih celic, zdravljenj pa tudi razvoja in raziskav. Veliko tega je moč najti v strokovni in znanstveni tuji literaturi.

Matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice so samo eno od prej naštetih področij. Vsekakor se strinjam z vami, da ste/so bodoči starši premalo obveščeni o vseh možnostih shranjevanja, predvsem pa uporabe tega dragocenega in edinstvenega vira matičnih celic. Kot sami opažate in navajate, tudi zdravstveno osebje – ginekologi imajo »pomanjkljivo« znanje o tem, saj to niti ni direktno njihovo področje. Bi bilo pa smiselno, da bi prav ginekologi, ki so prvi stik nosečnice s to tematiko, vsaj bežno če ne do potankosti bodoče matere seznanili o matičnih celicah in shranjevanju, njihovim prednostim pred ostalimi viri in pa tudi o potencialni kasnejši uporabi. Kljub temu, da bodoči starši ne dobite/dobijo vedno pričakovanih relevantnih podatkov od zdravnikov, pa vseeno poiščete/poiščejo veliko informacij po spletu ali se znajdete/znajdejo drugače. Ker pa ima vsaka zgodba dve plati, obstajajo tudi ginekologi in zdravstveno osebje, ki imajo o matičnih celicah bogato znanje. Konec koncev pa se bodoči starši lahko pri biobanki, ki omogoča shranjevanje matičnih celic, dogovorite/dogovorijo za pogovor, kjer je možno pridobiti odgovore na zastavljena vprašanja.

Izobraževanje strokovne javnosti – zdravstvenega osebja poteka preko različnih seminarjev, kongresov, sestankov ali pa individualnih pogovorov. Na tem področju je sicer še veliko za postoriti.

Informiranje lične javnosti pa trenutno poteka preko televizijskih oddaj (npr. Ugriznimo v znanost), radijskih pogovornih oddaj tako na lokalnih postajah kot tudi na nacionalnem radiu, predstavitev na TEDx ter tiskanih medijih. Bili so tudi poskusi nas strokovnjakov tematiko matičnih celic umestiti v urnik rednih tem na šolah za bodoče starše, kjer trenutno le na peščici šol namenijo nekaj minut za predstavitev. Vsekakor pa ima tudi ta forum »nalogo« izobraževanja in informiranja. Določene informacije lahko tako strokovna kot laična javnost pridobi tudi na Društvu za celično terapijo in tkivno inženirstvo –DCTIS, ki združuje številne zdravnike in strokovnjake, ki se ukvarjajo z matičnimi celicami na različnih nivojih.

Kljub temu, da se v zadnjem času zelo posvečamo sodelovanju z zdravstvenimi ustanovami in izobraževanjem na preventivnem nivoju, upam, da bodo v bodoče tudi odgovorni na ministrstvih, bolnišnicah in klinikah ter v zdravstvenih domovih prepoznali smiselnost matičnih celic, predvsem o možnostih zdravljenja z njimi, prepoznali številne prednosti za zdravstveni sistem in bolnike, ter jih umestili v primerne programe izobraževanja kot tudi zdravljenja. Na kraju, terapije z matični celicami se izvajajo že danes, tudi v Sloveniji. S poglobljenim in sistematičnim informiranjem, pa se bo vse več posameznikov odločalo za njihovo shranjevanje, kar bo privedlo tudi do napredka v razvoju novih terapij in terapevtskih pristopov.

V kolikor Vas matične celice kot bodočo mamico ali pa čisto iz radovednosti zanimajo, me lahko kontaktirate.

Lep pozdrav,

New Report

Close