Potovanja.Over.Net

Kam in kako na počitnice

kam boste šli martinovati

Default avatar

martinovo

Zanima me kam boste šli v soboto na martinovanje
Smo s Krasa, ampak bi z možem letos martinovala kje drugje
mogoče obala ali pa goriška brda
je bil kdo v brdih za martinovanje, kako je tam, ko imajo tiste obiske kleti?

prosim za kakšen namig
Default avatar

Butl TM

martinovo je napisal/a:
Zanima me kam boste šli v soboto na martinovanje
Smo s Krasa, ampak bi z možem letos martinovala kje drugje
mogoče obala ali pa goriška brda
je bil kdo v brdih za martinovanje, kako je tam, ko imajo tiste obiske kleti?

prosim za kakšen namig
še za sebe se ne znaš brigat - boš pa nam pamet solila
Default avatar

Rok-1

Nikamor; nisem še uspel doumeti tega obrednega (pre)najedanja v lokalih.

Niti nočem biti zajedljiv - a vsak, ki ga vprašam kaj na martinovo sploh praznuje in ali se tam dogaja še kaj razen obilnega najedanja in pitja... mi nič pametnega ne pove.
Mislim da tole v mestih nima več nobene funkcije, niti smisla.
Default avatar

sem s podeželja

Rok, jaz sem pa s podeželja pa isto kot ti ne razumem fore martinovanja. Alkohola ne pijem, tako, da ne vem kaj naj potem praznujem.
Default avatar

tg34

Jaz grem pa na Štajersko.
Kaj je fora Martinovanja? Veselje, dobra hrana, dobra družba, dobro mlado vino. Ne vidim, zakaj ne. Saj pa ni treba požret in popit vsega, kar je na mizi.
Default avatar

Pijanc

Bomo šli v HRM in se ga bomo nažrli ku prasci. Saj je samo enkrat na leto Martinovo.
Default avatar

Bog MONa TM

Rok-1 je napisal/a:

Niti nočem biti zajedljiv - a vsak, ki ga vprašam kaj na martinovo sploh praznuje in ali se tam dogaja še kaj razen obilnega najedanja in pitja... mi nič pametnega ne pove.
katoliški svetniki pač niso ateistočno področje doumevanja

https://sl.wikipedia.org/wiki/Martin_iz_Toursa
Default avatar

Rok-1

Bog MONa TM je napisal/a:
Rok-1 je napisal/a:

Hvala za link.
Doumevanje... tudi verskih zadev - mi pa še kar gre.
Default avatar

Bog MONa TM

Rok-1 je napisal/a:
Bog MONa TM je napisal/a:

Hvala za link.
Doumevanje... tudi verskih zadev - mi pa še kar gre.
nekaj prebrati, si zapomniti in celo ponoviti še ni doumeti ☺
Default avatar

Jonc

Prav nikamor. Tako kot Rok in 'sem s podezelja' ne dojamem, v čem je čar teh martinovanj. Pa občasno pijem alkohol, ampak vsekakor kaj kvalitetnega, ne pa eno kislobo, kot ti jo podtaknejo ob teh množičnih žurih. Lani so me po enih 10 letih celo spravili ven, mi je bilo čisto mimo, saj so žingali nek cigumigu, ki je meni neposlušljiv, se pa ob takem hrupu ni dalo niti pogovarjat. Tako da naslednjih 10 let me ne vidijo več na takih množičnih kvazizabavah. Grem raje na en čist navaden dan s klapo ven, pa potem vidimo, kam nas zapelje (ali pa ne) pogovor, pijača, zabava.
S svetniki pa si tudi nisem blizu.
Default avatar

nisem tradicionalist

NIkamor -ker je moja pivska kultura izključno gurmanske, nevezana na tradicije in običaje.... Z užitkom kdaj pa kdaj kak kozarček, samo ne na take tradicionalne " praznike"...
Default avatar

Še nikoli nikjer

Kaj pa je bistvo martinovanja?
Default avatar

alko for free

Še nikoli nikjer je napisal/a:
Kaj pa je bistvo martinovanja?
je bilo bistvo, da se ga je folk nažlampal, kaj pa drugega.... ampak časi se hvalabogu spreminjajo
Default avatar

Brita k

Vsake toliko časa gremo Martinovat. Meni je lušno, pa ne pijem oziroma se ga ne nažiram. Fajn mi je, ker se zbere res stara družba in ker vsi radi plešemo ponavadi je na Martinovo kar nekaj ponudbe.
Zato ljudje zakaj morate vse spljuvati, če vam ni do tega. To še ne pomeni, da je slabo.
Default avatar

Ptujcan

Haloze, šmarnca se bo cedila, pa mladi Šipon.
Default avatar

to je praznik alkoholikov

Brita k je napisal/a:
Vsake toliko časa gremo Martinovat. Meni je lušno, pa ne pijem oziroma se ga ne nažiram. Fajn mi je, ker se zbere res stara družba in ker vsi radi plešemo ponavadi je na Martinovo kar nekaj ponudbe.
Zato ljudje zakaj morate vse spljuvati, če vam ni do tega. To še ne pomeni, da je slabo.
Daj po pravici napiši: tisti, ki vozijo domov, so trezni? Torej imate na vsak avtomobil enega, ki se žrtvuje, da je tako trezen, kot si ti ?
Default avatar

jest pa tkole

V študentskih časih smo hodili na martinovanje v kakšne balone ali večje beznice. Povsod enako - pili slabo vino, da je naslednji dan pekla zgaga, sploh po rdečem vinu, ki dozori šele spomladi. Takrat se je lahko kadilo v lokalih in smo poleg zgage še smrdeli kot prešvican pepelnik. Zadnje martinovanje je bilo takrat, ko smo se s prijatelji vozili od beznice do beznice in povsod je bila ena sama beda. Parkrat smo tako obrnili in šli dalje, dokler se nismo naveličali, kupili na pumpi pivo in ga med režanjem popili kar v avtu. Naj živi Martinovo.
Default avatar

Ne pijem alkohola

Hrano si pa sama skuham.
Default avatar

Uhjej

A je treba iz martinovat ?
Default avatar

drina_NA

Pri nas je martinova nedelja neka stara navada, še iz časa ko sta bila stara mama in ata živa. Predvidevam da iz razloga ker je bila babi bolj verna in v vasi je bila še celo cerkev sv,Martina.
In za martinovo nedeljo je obvezno naredila kosilo, za vso žlahto.
Sedaj leta po tem, nekako nadaljujemo s to tradicijo, bratranci in sestrične. Eno leto pri enem drugo pri drugem.( je kar luštno malo počvekamo glede na to ,da se v celoti zberemo samo na martina)
Je pa obvezna gos ali raca ,mlinci ,rdeče zelje in mlado vino( ali navadno) kdor pa vozi pa sok. Tako kot je bilo v starih časih ko smo bili otroci.
Res pa ,da smo malo pomodernizirali jedilnik , eksperimentiramo z raco ali gosjo ( ramsijeva, pa kakšen recept z pomarančo, pa medom, pa kostanji itd)

Letos je vrsta na meni, tako, da ravno sedaj pregledujem in iščem recepte za raco , pa ni nič posebnega nikjer... kakšen namig kdo?