Forum.Over.Net

Življenje, ah to življenje

Odgovarjajo: Mirjana Frankovič, transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj

Snaha naju meče iz hiše

Default avatar

ena lesena

Na tak način sva živela midva z možem :( Nikoli se ni vedlo kdo kdaj pride- vsi so imeli ključ od hiše in so nenajavljeno prišli pogledat kako rihtava hišo tudi ko naju ni bilo doma. Živi teror je bil dve leti in ko meni poči poči do konca. Smo se vsedli in pogovorili in dogovorili, ja pa jade. Ko sva se vrnila iz dopusta je bil v hiši en nenavaden vonj ki je za nekom ostal. Stvari so bile prebrskane... V najbolj aktualne prostore sva dala skrite kamere in nikomur nič rekla. Ko smo naslednjič vsi sedeli za mizo in se je spet nakaj d*kalo sem jaz rekla - povejte greva ven al pa naju pustite pri miru, ker takole da se vsi sprehajate po najinih papirjih, hladilniku, gatkah... ne gre. Ko sem povedala za skrite kamere je eden postal zelen, ta drugemu je šla pa kava čez nos ven. Od takrat imamo mir, dobivamo se na kavicah in se dobro razumemo. Se pa zelo dobro zavedam da nisem v svoji hiši, če prav sva veliko vložila vanjo.

Je pa res, če bi imela še enkrat možnost da se odločim kje bi živela - nikoli več pod tujo streho, se čez par mesecev selimo v svojo hišo. :)))))

Razumem tvojo snaho in razumem tebe, se po treba orenk pogovorit in kakšen kompromis narest - na obeh straneh!!
Default avatar

Morag

Torej, čeprav sem tudi sama tašča, sem v bistvu na strani tvoje snahe. Morate se obvezno dogovoriti katerih prostorov naj sin in snaha ne uporabljata in, če se le da, se vedno najavita preden prideta. Meni osebno bi se strgalo, če bi mi kdo brez dogovora kar uletaval v stanovanje in spreminjal moj dom, pa lastnina gor ali dol.
Pri nas živijo ta mladi v zgornjem štuku, pa ni bilo do zdaj še nobenih problemov. Je pa res, da jaz (pa tudi mlajšima otrokoma sem sčasoma to uspela dopovedati) nikoli ne grem nepovabljena gor, oziroma vedno pozvonim, pa tudi če je vse odprto. Pa gre tudi za mojo in moževo lastnino. Sem mnenja, da je treba spoštovati od vsakogar osebni prostor.
Je pa res, da z njihove strani pa ni tako, ampak to je bila naša odločitev. Mi smo namreč veseli, če kar pridejo in ne zvonijo in se ne najavljajo, sploh vnukinje se vedno neizmerno razveselim (pa tudi velikokrat pride:)). Ko me bo motilo, bom pa povedala.
Default avatar

čudna logika

resres je napisal/a:
se strinjam s strupenjačo. Če nekaj daš, potem daj to iz srca in ne meči naprej. Jaz ne bi hotela na tak način živeti v tvoji hiši. Bi šla rajši na svoje, če bi bilo to mogoče. Žal mladi danes nimajo vedno te možnosti in veliko staršev je, ki prav zaprav njihovo stisko grdo izkoristijo. Ponudijo jim dom, streho nad glavo, potem pa pričakujejo v zameno ponižnost, hvaležnost in protiusluge do konca življenja. V tem primeru se zavedaj da to ni nobena pomoč ampak samo izkoriščanje mlade družine da si s tem mnogokrat potešijo svojo osamljenost, pridobijo zastonj pomoč na ukaz,...če tega ni, pa stari jamrajo čez ta mlade. Če se jim ta mladi uklonijo, pa slej ko prej začnejo oni jamrat čez ta stare.
Nič ni narobe če je snaha zložila tvoje stvari in jih spravlja v eno sobo, ostale pa koristi. SAj to je vendar njen dom, edini ki ga ima. Tudi jaz imam rada mir v svojem domu. RAda sprejmem tudi obiske, ampak se običajno prej dogovorimo in potem uživamo v družbi. Zelo bi me motilo da prilezem naga izpod tuša in naletim kar naenkrat na tasta pred kopalnico, ki ga nisem slišala vstopiti v hišo. Ja to je moteče. Ali pusti snahi da uživa v svojem miru, ali pa ji odpovej gostoljubje in boš tudi ti uživala v svojem miru, stran od sina, tečne snahe in morebitnih vnukov. SAmo takrat ne piši sem gor kako grozna je snaha da ti vnukov noče pripeljat
Ni dala temveč dovolila, kar je velika razlika, če bi jim hišo dala, bi jo že zdavnaj vrgli ven , tako naj pa raje ona vrže ven tamlade, kdo koga iskorišča, a so tastar priseljen al tamlad, res mate čudno logiko.
Default avatar

sapolovi

strupenjača je napisal/a:
Odkrito povedano, vaš dogovor ni v redu.
V redu je to, da ostajata lastnika, s tem se strinjam.
Ampak ... če hišo dovolita uporabljati, jo dovolita uporabljati. A veš, kako se onadva počutita, ko živita pravzaprav v vajinem mavzoleju, polnem vajinih stvari? Tam lahko živita, ne smeta pa živeti po svoje. In kadarkoli lahko pričakujeta, da bosta vidva samoumevno, kot nekakšna grofa, uletela tja. Ne na obisk, ampak prilomastita kot medveda na svojo posest. Lahko to nekako razumeš?

Meni se takšna usluga zdi dvorezen meč in je ne bi sprejela. Ali se dejansko dogovorimo, da hišo uporabljam kot lastnik, čeprav to nisem, in skladno s tem tudi skrbim zanjo (nekako logično) ali pa nič, hvala lepa za ponudbo.

Skratka, dogovor je treba spremeniti. Naj uporabljata samo eno etažo in je druga še vedno vajina (vendar to pomeni, da morata prispevati tudi stroške) ali pa hišo dejansko popucajta vajine krame in naj jo uporabljata kot vestna lastnika.
Tole razmišljanje je pa razmišljanje egocentrične razvajenke. Tega, da sinova in snahina 'najemnina' pokriva stroške - pa ni za razmišljat?! Imam občutek, da si tudi ti prilaščaš nekaj.
Default avatar

leelee_nepr.

ja pa lahko !! je napisal/a:
Ja pa se lahko tako obnaša , zakaj že, KER JE NJENO !!!! JASNO ??
To samo po sebi ne pomeni nič. "Moje" stanovanje je tudi v resnici stanovanje mojega najemodajalca, pa nima niti ključev, kaj šele, da bi se kar sprehajal naokrog.

In preden se spotakneš ob dejstvo, da jaz plačujem najemnino, mladadva iz te zgodbe pa ne, naj poudarim, da plačevanje nima veze s tem, da nekomu prepustiš stanovanje v uporabo, da si bo tam ustvaril dom. Če avtorica teme tu v resnici ni nameravala tega storit, bi morala to jasno povedat.

Jaz bi tudi v primeru, da bi mi nekdo rekel "jaz grem zdaj živet na vikend, ti pa lahko živiš tu" pričakovala, da bo pač živel na vikendu, hiša bo pa moj dom. Ne moja last, moj dom.
Default avatar

kyzw

Sem bila v najemu stanovanja kar nekaj let. In nikomur od najemodajalcev nikoli ni prišlo na misel, da bi se, kadarkoli bi se mu zazdelo, sprehodil po stanovanju in vanj trpal stvari, ki nimajo ničesar opraviti z menoj. Stvari smo dorekli vnaprej.
Default avatar

pa kaj še

Morag je napisal/a:
Torej, čeprav sem tudi sama tašča, sem v bistvu na strani tvoje snahe. Morate se obvezno dogovoriti katerih prostorov naj sin in snaha ne uporabljata in, če se le da, se vedno najavita preden prideta. Meni osebno bi se strgalo, če bi mi kdo brez dogovora kar uletaval v stanovanje in spreminjal moj dom, pa lastnina gor ali dol.
Pri nas živijo ta mladi v zgornjem štuku, pa ni bilo do zdaj še nobenih problemov. Je pa res, da jaz (pa tudi mlajšima otrokoma sem sčasoma to uspela dopovedati) nikoli ne grem nepovabljena gor, oziroma vedno pozvonim, pa tudi če je vse odprto. Pa gre tudi za mojo in moževo lastnino. Sem mnenja, da je treba spoštovati od vsakogar osebni prostor.
Je pa res, da z njihove strani pa ni tako, ampak to je bila naša odločitev. Mi smo namreč veseli, če kar pridejo in ne zvonijo in se ne najavljajo, sploh vnukinje se vedno neizmerno razveselim (pa tudi velikokrat pride:)). Ko me bo motilo, bom pa povedala.
Najavim naj se, ko bom prišev v SVOJO HIŠO !!!!!!!! ALOOOOOOOOO , a se vam je čist odf..kal ?
Default avatar

jaz bi tako

Jaz bi pa hišo prodala, kupila varovano stanovanje za starost. Najprej bi ga oddajala, potem bi se sama vselila, ko bi prišel čas. Preostali denar bi tudi imela za starost, pa na kako lepo potovanje bi šla, pa večkrat v toplice, itd.
Nehvaležnemu sinu in njegovi priležnici ne bi dala nič. Če sta si vidva lahko vse sama ustvarila, naj si še onadva. Najlaže se je usesti na gotovo in gospodariti na tujem. Da jima ne bi slučajno karkoli prepisala!
S takimi ljudmi, kot sta onadva, jaz ne bi hotela imeti nobenega opravka več, pa vnuki gor ali dol. Dala bi jima en mesec časa, da se s svojimi cunjami spokata ven, kamorkoli hočeta. To bi naredila jaz, ti pa kakor hočeš, ampak ob takem izkoriščevalskem sinu jaz ne bi živela. Ga tudi videti ne bi več hotela. Saj imaš še drugega sina, ki je najbrž normalen.
Default avatar

Nessi

Sorry no, samo če bi moja tašča hodila k meni kadar bi se ji sprdnilo in puščala svoje stvari kjer bi se ji sprdnilo bi tudi jaz znorela. Če si jima daja hišo v uporabo, kar pomeni da si jima dovolila da lahko ŽIVITA SVOJE ŽIVLJENJE v tej hiši, potem ne moreš pričakovati, da te bosta nasmejano in veselo pričakala kadarkoli se bo tebi sprdnilo malo okoli priti. Če je ta hiša še vedno tvoj dom potem živi tam in jo imej zase, če zraven potrebuješ še vikend ga izvoli imeti in povej sinu, da je to tvoje in da se nameravaš tako tudi obnašati. Če pa jima dovoliš živeti v tvoji hiši potem imej pa vsaj malo spoštovanja do njiju in njune zasebnosti.

Jaz bi sicer odšla sama od sebe in te poslala v rit. Vse je tvoje in pričakuješ, da bodo vsi dol popadali od hvaležnosti, ker jim dovoliš spati v TVOJI HIŠI, živeti normalno itak ne morejo, ker je vse tvoje in povsod morajo biti tvoje stvari in vsi se morajo klanjati tvojim prihodom. Če bi bila jaz tvoj sin bi tebe s hišo vred poslala nekam. Ali jima dovoli živeti tam ali pa ne. Nekaj vmes pa ne gre.
Default avatar

ja pa lahko !!

leelee_nepr. je napisal/a:
ja pa lahko !! je napisal/a:
Ja pa se lahko tako obnaša , zakaj že, KER JE NJENO !!!! JASNO ??
To samo po sebi ne pomeni nič. "Moje" stanovanje je tudi v resnici stanovanje mojega najemodajalca, pa nima niti ključev, kaj šele, da bi se kar sprehajal naokrog.

In preden se spotakneš ob dejstvo, da jaz plačujem najemnino, mladadva iz te zgodbe pa ne, naj poudarim, da plačevanje nima veze s tem, da nekomu prepustiš stanovanje v uporabo, da si bo tam ustvaril dom. Če avtorica teme tu v resnici ni nameravala tega storit, bi morala to jasno povedat.

Jaz bi tudi v primeru, da bi mi nekdo rekel "jaz grem zdaj živet na vikend, ti pa lahko živiš tu" pričakovala, da bo pač živel na vikendu, hiša bo pa moj dom. Ne moja last, moj dom.
Potem pojdi v najem in pizdi če najemodajalec pride brez najave, jasno ??? tukaj ni nobenega najema in NE plačuješ najemnine, je zgolj usluga , da si lahko v prostorih, in pogoji tega so taki kod so, če ti ni všeč, adijo !!
Default avatar

jana_banana

no ne vem...
misdva tud zviva v tescinem stanovanju in mata navado s tastom, da vsakic ko prideta na obisk, da se ne sezujeta, ampak obuta hodita po stanovanju...
kljub veckratnemu opozorilu, da so otroci majhni in da lezijo po tepihu, ter da lahko kaksen kamencek nevedoc prineseta v sobo, ki ga bo tamala najdla in dala v usta... zal ne zaleze...
pa kaj cem - jih naderat? jih ne bi mogla niti ce bi bilo stanovanje najino - je pa res motece, da pucam predno prideta, pol pa se ko ga :/
verjetno je mela snaha slab dan, tast je pa uzaljen...
sam dej jo razumi... verjetno se je jajcala s tisto sobo 2 uri pol pa ona suvereno not odlaga svoje stvari... on bo sel, ona bo pa spet pucala...
zaradi nobene nepremicnine nivredno iti v konflikt z lastnim otrokom, zato se usedte, skuhajte kavico in naj mlada povesta kaj bi rada, vidva pa tud povejta in najdite eno srednjo pot...
osebno bi vama full zamerla, ce bi me vn vrgli brez predhodnega pogovora...
odlocitev je pa itak vajina...
Default avatar

nočeš razumeti

Nessi je napisal/a:
Sorry no, samo če bi moja tašča hodila k meni kadar bi se ji sprdnilo in puščala svoje stvari kjer bi se ji sprdnilo bi tudi jaz znorela. Če si jima daja hišo v uporabo, kar pomeni da si jima dovolila da lahko ŽIVITA SVOJE ŽIVLJENJE v tej hiši, potem ne moreš pričakovati, da te bosta nasmejano in veselo pričakala kadarkoli se bo tebi sprdnilo malo okoli priti. Če je ta hiša še vedno tvoj dom potem živi tam in jo imej zase, če zraven potrebuješ še vikend ga izvoli imeti in povej sinu, da je to tvoje in da se nameravaš tako tudi obnašati. Če pa jima dovoliš živeti v tvoji hiši potem imej pa vsaj malo spoštovanja do njiju in njune zasebnosti.

Jaz bi sicer odšla sama od sebe in te poslala v rit. Vse je tvoje in pričakuješ, da bodo vsi dol popadali od hvaležnosti, ker jim dovoliš spati v TVOJI HIŠI, živeti normalno itak ne morejo, ker je vse tvoje in povsod morajo biti tvoje stvari in vsi se morajo klanjati tvojim prihodom. Če bi bila jaz tvoj sin bi tebe s hišo vred poslala nekam. Ali jima dovoli živeti tam ali pa ne. Nekaj vmes pa ne gre.
Tašča NE hodi k tebi, temveč k sebi v SVOJO HIŠO, ko boste to razumel bo lažje razumeti, da je zgolj njena dobra volja, da ste lahko pri NJEJ !!
Default avatar

olivija39

Sama imam v lasti stanovanje, pred kratkim sem se selila v hišo k novemu partnerju, otroka sta šla z mano. Verjetno bom nekega dne stanovanje dala v uporabo tistemu otroku, ki ga bo potreboval. Pravim le v uporabo, ne mislim ga prepisovat. Vseeno mi pa niti na misel ne pride, da bi takrat ključ od stanovanja obdržala, kaj šele da bi se sprehajala po njem.
Spoštovati je potrebno tudi mlade ljudi.
Default avatar

posestnica

Kaže, da so je ta tema aktivirala predvsem snahe in ostale, ki so naseljene v tujem in si to v imenu 'doma', kar lastijo. Če si na tujem in ne plačuješ najemnine, je tako. Saj te ni nihče silil.
Default avatar

tudi jaz..

V bistvu ti je večina že povedala, da nimaš prav. Če si sinu dala možnost uporabe hiše, si mu s tem dala tudi pravico do zasebnosti. Če bi oddajala nekomu tretjemu, se najbrž tudi ne bi sprehajala po stanovanju brez najave in zahtevala, da ga lahko so-uporabljaš, kadar je tebi prav.
Sin in snaha si tam ustvarjata svoj dom, sem pa spada tudi, da lahko zapreta vrata per zunanjim svetom, vključno z vama, če jima tako paše.
Iz lastnih izkušenj ti povem, da je to navadno teroriziranje. Nikoli ne veš, kdaj bodo prišli, vihajo nos nad vsako spremembo, s seboj prinesejo drug vonj....Nam se je tudi zgodilo, kar opisuje ena zgoraj, tisti občutek, da je nekdo brskal po tvojih predalih in papirjih, drug vonj v stanovanju - skoraj kot da si imel vlomilce doma, pa čeprav je žlahta.
Če si pa sinu in snahi dovolila bivanje v hiši zato, da se lahko zdaj nad njima prepucavaš, jima pa to raje naravnost povej, verjamem, da boš imela v trenutku hišo spet prazno in na voljo za tvoje dvojno gospodarjenje.
Default avatar

kyzw

pa kaj še je napisal/a:

Najavim naj se, ko bom prišev v SVOJO HIŠO !!!!!!!! ALOOOOOOOOO , a se vam je čist odf..kal ?
Nič se nam ni od...al! Jaz sem zdaj že več kod desetletje lastnica stanovanja, ki ga oddajam. In mi ne pade na misel, da bi k najemnikom uletavala kadarkoli bi se mi pač zazdelo.
Default avatar

odgovori

Avtorica, iz tvojega prvega posta se lahko razbere, da si nekako prepričana v svoj prav. Odgovori večinoma govorijo v prid tamladih. Upam, da se bosta z možem zamislila in poskušala tamlade tudi razumeti. Če nista pripravljena dati otrokom tega, kar potrebujeta, potem se raje na lep način pogovorite in naj tamladi iščejo drugo varianto. Popolnoma nepotrebno pa se mi zdi izražanje v stilu "vrzimo ju iz hiše"....
Default avatar

moji

tašči lahko marsikaj očitam in ona meni še več. Srečna pa sem, da je vsaj toliko bolj kulturna od nekaterih osebkov tule, da upošteva osnovno vljudnost in ne vdira v vajino nadstropje brez trkanja, kot tudi midva ne v njun del hiše. Dokler plačujem polovico stroškov in najemnine pa NE, ker je nista postavila, v zameno pričakujem tudi nekaj zasebnosti.
Moja tašča dobro ve, da v teh časih s svojim možem ne bi mogla sama vzdrževati hiše. Vsi malo popustimo in je mogoče živeti.
zabrusiti nekomu v teh časih naj si sam zgradi svojo hišo ali pa trpi gospodovanje kot ga opisuje avtorica, je pa skrajno nesramno. Pogoji niso niti približno primerljivi, niti v sanjah. Pogoltno je imeti dve nepremičnini, sina in snaho pa vreči na cesto. A ker sta lastnika imata seveda to pravico - kot ima snaha pravico, da nekoga, ki je bil tako nespoštljiv in neradodaren malo priškrtne pri stikih z vnuki - ne pravim, da je lepo ali pravično a tudi to kar se gresta vidva ni.
Če sta tako zaljubljena v svoje nepremičnine jih pa imejta cele zase pa bosta lahko puščala kramo in svinjala kakor vama bo pasalo.
Default avatar

kyzw

kyzw je napisal/a:
pa kaj še je napisal/a:

Nič se nam ni od...al! Jaz sem zdaj že več kod desetletje lastnica stanovanja, ki ga oddajam. In mi ne pade na misel, da bi k najemnikom uletavala kadarkoli bi se mi pač zazdelo.
*kot
Default avatar

najemodajalka

mislim, da je celo po zakonu najemodajalcu dovoljeno le 2x na leto ob predhodni najavi priti v stanovanje. A ker sta sin in snaha očitno nista vredna takega ravnanja.

Moderatorji

Mirjana Frankovič , transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj
MirjanaFrankovic