Forum.Over.Net

Življenje, ah to življenje

Odgovarjajo: Mirjana Frankovič, transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj

Enega otroka za drugim, kaj je enim???

Default avatar

ne morš vsega

midi plus je napisal/a:
Ne moreš vsega razumet.
Jaz tud ne razumem, zakaj se tolk ljudi vtika v življenja drugih, v stilu, zakaj pa oni tako ...
Default avatar

jaz takole

Ma to res vsak po svoje. Jaz tudi ne vem kako nekateri zmorejo majhne razlike med otroki.
Moj je star že 6 let in šele sedaj sem pripravljena na še enega, pa še ne vem če res čist!

Saj jaz bi tudi imela majhno razliko, samo pod pogojem da imam res 100% nekoga, ki mi bo pomagal, ampak ga na žalost nimam.
Default avatar

Cicerika

Vija vaja ven je napisal/a:
Ja itak to je res. Je pa tudi res, da marsikdo brez otrok ravno tako izkorišča družbo/državo. Samo pogledam primer naše ne tako bližnje žlahte ko sta oba (mož in žena) na socialni podpori ker sta brezposelna (na zagovorih se pa dejansko trudita da jih ne sprejmejo) zato ker se jima ne ljubi delat in ker oba kar dost fino živita na račun države. Državo se da res izkoriščat na 1000 in 1 način, ampak vseeno to delajo ljudje ki nimajo vesti in konec koncev vsaka oseba gleda na to da se sama ravna po svojih principih in sprejema posledice svojih odločitev, vtikavanje v druge še nikomur ni nič pomagalo...
Default avatar

velika družina

meni se pa zdi grozno, ko vem za eno tako veliko družino, ravnokar se je rodil četrti otrok, ostali trije še niso v osnovni šoli, niti eden, in potem slišiš komentarje njenih staršev, kako so otroci zapostavljeni in kako se ne ukvarja z njimi in so pravi reveži.... potem si lahko misliš samo svoje.... zakaj pri vragu je treba imeti štiri, če še dveh ne porihtaš tako, kot bi to bilo treba????
Default avatar

balk

SIMMY je napisal/a:
"Slovenčke"ja!
Sej drugač nas bodo pa jugoviči strebl,k se tko lepo množijo.Ko sem jst hodila v šolo so bili po eden al pa dva v razredu.Dons,jih je pa 12.Predstavljaj si kaj bo čez 20let.In pol bimi Slovenčki manjšina in sužnji na svoji zemlji!
Default avatar

jaz takole

Hi hi hi!

Me zanima koliko pa je sploh "slovenčkov" in koliko "slovenčkov" še nameravate naredit!?
Kako pa sploh veš da so to slovenčki?
Katera pa še ima moža slovenčka?
Default avatar

Miicka

Sem imela sosedo, ki je zanosila, ko je bil prvi star 2 meseca. Ko mi je govorila obupano kako to zgleda, sem si mislila, nikoli. Za moje pojme to še zdravo ni. Pri moji podivjani dveletnici si sploh ne predstavljam, da imam zdele še enga. Nikakor.
Poznam tut dve familije s tremi. Pri eni familiji sta starejša dva čist podivjana, neubogljiva, stalno tulijo haha. Pri drugi je pa tko, da sta starejša dva izjemno pridna, ampak kot opažam, se z njim nihče ne ukvarja, sta skoz zaprta v sobi, ker jih starša tja terata. Imam občutek, da sta precej terorizirana. Bogi otroci. Starša pa čist nejevoljna in v depri.

Ah, jst bom kar pri enemu razvajenčku ostala :).
Default avatar

jaz takole

Jah saj jaz tudi vidim vse živčne mame, kako tulijo vse okoli za otroki. No ja, spet bom rekla, vsak po svoje. Jaz vem, da sem še enega komaj "krotila" in sem se morala res kontrolirat ogromnokrat da nisem čisto ven padla. No pa še vedno se moram. Ne vem pa kako bi to počela x2 ali x3 odenkrat???
Ma ne vem, to je res odvisno od načina življenja, navad...

Ena moja soseda npr. ona se pogovarja čisto mirno, tamala 1 leto in pol pa koplje po nuteli, pa malo po ABC siru, pa v usta, nos, ušesa, pa potem ona malo meni ponudi če bom, pa jaz prijazno, kako sem ravnokar jedla. Tamal pa vklaplja in izklaplja TV in DVD... pa CD not, pa ven, pa po tleh...
No ja, mogoče, če si res tako flegma pa kar gre a ne? Pa po tleh vse od hrane igrač, štumfov, Cdjev, časopisov, enako tudi povsod po stanovanju :)
Default avatar

to je pa čist odvisno

od ženske do ženske, od družine do družine. Poznam družino, ki je v zadnjih 15 letih vsako leto in pol pridelala enega otroka. Se pravi je mati vsakič zanosila tam ene 6 mesecev po porodu. Pa so super. Za vsakega novega dojenčka je vedno več rok, ki ga lahko zamoti. Otroci (vseh 10 ali koliko jih že imajo) so pridni, živahni, priljubljeni, nič razvajeni, starša sta starša na mestu. Ni povsod grozno.
Default avatar

frka u bajti

jaz takole je napisal/a:
Identično je pri meni, enaka starost, enako odločanje in danes marjetice trgam in se grem imeti še enega ali ne. Razlogi pa so številni in različni, predvsem pa gre za mojo nesposobnost da se bi sama lahko posvetila obema majhnima škratoma naenkrat. Rajši vidim da otrok malo zraste in zna osnovno poskrbeti zase (obleči, se hraniti...)
Default avatar

nadomestilo?

Ženska je mkorda brezposelna, pa tako prejema večji dohodek, kot bi ga sicer.
Žal so nekatere mamice tudi v to prisiljene, če hočejo preživet in si ustvariti družino.

Po eni strani, pa to ni vaša stvar.
Kako si nekdo ureja družino, je njegova osebna stvar.
Default avatar

Uhhh

Jaz poznam eno mamico, ki ima 3 otroke. Najstarejši bo jeseni star 4 leta, srednji je sedaj maja dopolnil 2 leti in najmlajši pa bo enkrat poleti star 1 leto. Zame so to ful majhne razlike. Sploh ta srednji je bogi, ker se mu sploh niso imeli časa posvetiti. Pa včasih slišim, ko ji kdo reče "ja kako ti pa znese", pa ona pravi, da nima problemov, da pa starejša dva da mamici, tašči, sestri, mlajšega pa merka ona. In res je vedno samo z najmlajšim v vozku na sprehodu. Meni je to tako neumno.....saj so to tvoji otroci, ti poskrbi za njih. Ne pa mami, sestra al kdor koli že.
Default avatar

logika in pol

nadomestilo? je napisal/a:
To je pa logika in pol - imeti še enega otroka, da dobiš večji dohodek. Stroški pa ostanejo enaki, al kaj? Sploh ko otroci rastejo.
Default avatar

ne vtikajte se

Briga vas, kako imajo drugi porihtano. Super, da vsak razmišlja malo drugače, sicer bi bilo monotono.
Sama imam manj kot eno leto razlike med dvema. Pa se vse da. Pa nisem imela ne vem kakšne pomoči, pa v službi sem tudi 8+ ur, pa še vožnja in druge obveznosti. Pa zaključujem magisterij. Ah... Življenje je tko lepo, da se sploh ne splača jamra. Je bolje tisto energijo in čas usmerit v igro in uživat!

Pa ene res razmišljajo, kako bi čim prej imele še enega in grejo z glavo skozi zid. Enim se pa enostavno zgodi. Pomembno je, kako situacijo sprejmeš in se ji prilagodiš.
Mi nismo komplicirali. Smo raje te porodniške izkoristili tudi za potovanja in izlete.
Default avatar

razsvetli me

nadomestilo? je napisal/a:
Brezposlena sem (delam na razne pogodbe, davke plačujem, nimam za zaposlitve, plačanih prispevkov) in ne bom imela porodniške, sem pa noseča s prvim otrokom. Ajde mi razloži, kako preko rojevanja tega otroka pridem do večjega dohodka kot bi ga sicer imela, ker kakor jaz vidim, me čaka zaradi skrbi za otroka v prvem letu, ko ne bom mogla delati, huda finančna stiska, ne pa profit.
Default avatar

to je pa čist odvisno

razsvetli me je napisal/a:

En otrok je najdražji. Z več otroki pride tudi več doklad. Pa ne da jaz tako delam, ker imamo enega in nobene doklade. Ampak v zgoraj omenjeni družini so se dejansko odločili, da mama ne bo hodila v službo in pri 10 otrokih je doklad za eno zelo spodobno plačo. Če se ne motim, taki večrodni materi država tudi plačuje prispevke za delovno dobo, ne me za besedo držat, ampak mislim, da je tako, da ima min. penzijo zagarantirano. 10 otrok bo konec koncev lažje poskrbelo za starša, ko bosta stara, kot pa eden ali dva. Ni da bi otrokom prevalil to skrb, ampak vsi vemo, kako bo z našimi pokojninami oz. ne bo. Tako da, jaz nikoli nisem razumela velikih družin, zdaj pa to vedno bolj razumem. Seveda pa je razlika, ali se tako odločiš samo iz lastnega komot ali si res želiš veliko družino - ta, ki jo jaz poznam, so te druge vrste. Ampak doklade seveda kljub temu dobivajo in čisto lepo živijo od tega in moževe plače.
Default avatar

mirijam

Pa dajte no... to je pa tolk neumno vprašanje...

Zakaj, zakaj... jah, pač ker jim paše. Meni tudi ne sede starostna razlika manj kot 18 mesecev. Kar je pa več, se mi pa res ne zdi ne vem kako huda naloga. Ampak tako gledam in doživljam jaz. Verjamem pa, da je enim težko s tako majhno razliko. Najtežje se mi zdi, da je takrat, ko imaš otroke že res tako pošlihtane, da vse sami naredijo in prideš spet na dojenčka nazaj. in spet vse na novo. Ufff. Se mi zdi, da je lažje, če se vsaj ene stvari prekrivajo, da nimaš vedno za vse tri leta.

Ampak kot rečeno, tako razmišljam jaz. Zakaj ne bi pustila svobodo, da vsak razmišlja po svoje? Se strinjam, osnovno pravilo, po katerem naj bi se starši ravnali je to, da zmorejo. Tako fizično, psihično in finančno. Eni bodo rekli dovolj pri enem ali sploh otroka ne bodo imeli, eni pa pri desetem.
Default avatar

midi plus

mirijam je napisal/a:
Je res, da se fizično, psihično in finančno razlikujemo, ampak za vse nas ima dan samo 24 ur. In da ni relativno, da zaposlenim staršem ostane za otroke na dan samo toliko in toliko ur, to pa ni več realtivno in odvisno od fizičnih in psihičnih in finančnih sposobnosti. Je pa res, da ene mame to kruto realnost spoznajo šele, ko se porodniške končajo. En, par mesecev službe, porodniška spet, par mesecev službe, porodniška in tako naprej. Poznam primer. Ko je bilo pa po četrtem konec porodniške in so ostali štirje otroci, za katere je bilo treba poskrbeti, onadva pa ob petih prihajala po vse štiri v vrtec, takrat sta đšele videla, kaj pomeni imeti štiri otroke.
Default avatar

Marijaaa

Mene pa zanima , a tudi tiste ženske , ki imajo veliko otrok, tudi vtikajo nosove v tiste ženske , ki imajo samo enega , dva otroka?
Da pa imaš otroke zato, da dobiš več otroških doklad, je pa en že velik posmeh tem družinam.
A mislite, da tam , kjer je več otrok, pojejo manjše zrezke in manj krompirja ter imajo cunje daljšo življenjsko dobo? Najbrž ženska Slovenka nima otrok zaradi otroških dodatkov, ampak zato ker se je tako odločila. Našla se bo še kaka MONovka, da imajo dvojčke, trojčke ali celo četvorčke zaradi otroških d.
Bolno mišlenje.

Pojdite ven na zrak.
Default avatar

mirijam

Res je, tudi na to je potrebno v naprej misliti, da za otroke potrebuješ čas.

Moderatorji

Mirjana Frankovič , transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj
MirjanaFrankovic