Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Življenje, ah to življenje Izgleda, da v srednje šole, ki niso gimnazije, hodijo le še duševno zaostali

Izgleda, da v srednje šole, ki niso gimnazije, hodijo le še duševno zaostali

Tak občutek imam, da v srednje šole, ki niso gimnazije, hodijo le še duševno zaostali. Vsi, ki so količkaj, tudi ob izdatni podpori in pomoči vse žlahte, vseh mogočih inštruktorjev in ostalih, sposobni narediti gimnazijo, četudi le s samimi dvojkami vsa leta šolanja, gredo na gimnazijo. V šole, ki niso gimnazije, se tako vpisujejo le tisti, ki gimnazije ne bi mogli opraviti. To pa so tisti, katerih inteligenčni količnik je prenizek, da bi zmogli opraviti gimnazijo. Žal je temu tako, toda to je resnica. To je en velik žal. Na to, kdo nam bo čez 40 let, ko bodo vsi iz zdaj zaposlenih generacij šli v pokoj, prodajal blago (hrano, obleko, obutev, itd), kdo nas bo strigel, kdo nam bo popravil vodovod, kdo nam bo montiral novo peč, kdo nam bo popravil avto, itd., pa nihče ne pomisli. Tisti, ki bodo študirali na družboslovnih fakultetah do 30. leta in bili brezposelni še tja do 40. leta, potem pa opravljali malo delo, dokler se ne bodo od starosti zgrudili v kakšen jarek, sigurno ne. Ja, tako je zdaj to. Izobraženih bo kmalu preveč, zlasti na družboslovnem področju. In ta masovna izobražena delovna sila ne bo dobila dela, ker dela preprosto ne bo. Da, uresničile se bodo besede staršev, ki so (in še) svojim sinovom in hčeram pravijo, da naj gredo študirati, da jim ne bo treba delati. Brezposelnih diplomantov je iz meseca v mesec več. Mogoče se kakšen mesec zaradi statističnega naključja številka malo zmanjša, potem pa spet poraste. Delovne sile za poklice, ki zahtevajo poklicno ali kvečjemu 4-letno srednjo izobrazbo, bo pa kmalu zmanjkalo. Povpraševanje bo torej po delovni sili, ki ima poklicno ali kvečjemu 4-letno srednjo izobrazbo (pa ne po gimnazijskih maturantih!). Povpraševanja po visoko izobraženih pa bo vsako leto manj, ker je trg te delovne sile zasičen. Da, vašim sinovom in hčeram, ko bodo zaključili študij, ne bo treba delati – doma bodo sedeli, gledali razpise za delo in se brezuspešno prijavljali nanje. Prav tako pa bodo tudi brali odgovore podjetij po navadni in elektronski pošti, kako niso bili sprejeti na izbrano delovno mesto. In to bodo počeli leta in leta. Vmes bodo opravili kakšno malo delo in to bo vse.

Jaz pravim naj vsak izbira kar si sam želi, v čem se najde – sploh ni pomembno ali je to slaščičar, frizer ali gimnazija – pomembno je to, da si sam to želi, in da mu je priopiteta, da to uspešno konča.
Jaz sem končala sam 4. stopnjo šolske izobrazbe, ampak mi ni žal, nikoli mi ni. Jaz sem zelo zadovoljna s svojim poklicem, in nikoli ne bi zamenjala svojega poklica 🙂

Vse se bo porihtalo, tako kot se “porihta” za vsakega v življenju. Kdor bo priden in sposoben, bo prijel za bilokakšno delo, kdor ne, pa ne. Vsak je svoje sreče kovač. Poti so odprte in vsak naj si izbere svojo. Če želijo ljudje naredit fakulteto in potem opravljat poklic natakarja, zakaj ne. Dejstva kažejo itak na to, da bo zelo malo ljudi imelo delovno mesto. Bodoča družba se bo morala od temeljev spremenit, v vseh segmentih, prej ali slej.

nova
Uredništvo priporoča

Vedno lahko greš stopnjo nazaj in kljub gimnaziji ali pa celo končani fakulteti narediš poklicno kvalifikacijo. In verjetnost, da boš v poklicu je večja kot, če bi končal samo poklicno šolo, obratna pot sicer ni nemogoča, je pa precej, precej težja.

Poznam punco, ki je končala gimnazijo in ekonomsko fakulteto, potem pa naredila cvetličarsko šolo in odprla cvetličarno ter je zelo uspešna. Če bi šal samo v cvetličarsko šolo, bi verjetno delala nekje za minimalca, saj ne bi imela ne znanje, ne izkušenj, ne samozavesti za it na svoje.

Vse to ti gimnazija in kasneje fakulteta dasta, poklicna šola pa pač ne.

Poleg tega je človek v letih do 18 do 22 izredno umsko sposoben in dojemljiv, zakaj potem tega potenciala ne bi razvijal, ampak zapadel v neko rutino.

In resnično nisem v teh debatah, kjer tako zagovarjate poklicne šole zasledila enega pametnega razloga, zakaj bi otroka, ki je sposoben končati gimnazijo zavestno usmerili v poklicno izobraževanje.

Poglejmo malo z drugega zornega kota:
– kdo nam streže (študent ali pa tisti, ki hoče delat za minimalca)
– kdo je prodajalec (isto)
– kdo je mehanikar (fantje s smislom, ne pa nujno izobrazbo)
Zakaj bi se učil za tako enostavne poklice, ki jih očitno zmore kdorkoli?

Če imaš gimnazijo, so ti teoretično odprte vse poti. Pa magari se kasneje na hitro izobraziš (priučiš) za kaj manj zahtevnega – danes formalna izobrazba za poklice v gospodarstvu niti ni pomembna, pomembno je praktično znanje in volja.
Ne vem, če je slovenija kaj posebnost glede na ostale evropske države.

Skrb zbujajoče pa je nezanimanje za tehnične poklice. To pa je tudi posledica umiranja industrije – komu boš potem nudil tehnično znanje, če ni delodajalca?

Sposobnost dijaka in želje oz. hotenja staršev sta dva zeeelooooo velika pojma. Na začetku šol. leta je v ospredju slednje, proti sredini leta, pa največkrat pride za starše kruto spoznanje, da njihov sonček pač ne bo sposoben izpolniti želja staršev. Takrat pa: ali pade alternativa poklicna šola ali šola, ki si jo je dijak dejansko želel delati.

Seveda izjeme potrjujejo pravila!

Bio varnostnik na eni poklicni šoli in mislil, da sem pred zavodom za duševno prizadete. Sami motenjci!

Saj nisem nič brala, ker me ne zanima.

Bodimo iskreni, da “VSAKO DELO JE ČASTNO”!

VSAKO DELO JE ČASTNO………………….. DOKLER GA NE OPRAVLJAŠ SAM ALI TVOJI OTROCI…….tvoj bodoči zet, snaha,………tudi prijatelj!
En dohtar se ne druži z natakarico u frej cajtu? S familijo.

Kako se grebete za ene nazive………..dr. mag. dipl?

OD KJE NAM TO? Kdo jih potrebuje?
V resnici pa potebujemo mehanika, vodovodarja, zidarja, keramičarja, električarja…….
frizerko.

SAMO TO NI NIČ! TO JE EN UMAZAN POSEL, DELAŠ KO MAGARAC……

Ali res?

Točno to! Oni mislijo da bi brez njih vse propadlo, pa se sladko motijo…živeli bi v leseni kolibi, za hrano bi lovili merjasce po gozdu, prali na roke, hodili peš, itd…v glavnem, bili bi jamski ljudje…

¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸¸ Ne prekidaj ženu dok šuti... °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

VSAKO DELO JE ČASTNO

To ne drži nikjer na svetu, še najmanj v Sloveniji.

Lestvica Najbogatejši Slovenci 2010 izgleda takole:

1. Mirko Tuš (196,2 milijona evrov)
2. Igor Lah (166,5 milijona evrov)
3. Darko Horvat (112,8 milijona evrov)
4. Sandi Češko (87,2 milijona evrov)
5. Tomaž Lovše (83,2 milijona evrov)

Zanimivo je pogledati na “številke”, ki so jih ti ljudje imeli leta 2008 in na številke, ki jih imajo leta 2010. Mirko Tuš 550 vs 196, Igor Lah 250 vs 166, Darko Horvat 236 vs 112 (seveda so številke v milijonih eurov).

Je kdo od teh delal? Mi ni treba dokazovat!

Zdi se mi, da vecina ne ve vec kaj hoce. Spostovanja do delavcev pa v drzavi ni vec. Najbolj so pa glasni tisti, ki nimajo pojma.

grozljivo. ne morem verjet, da tako mimogrede ožigostate otroke, ki že v osnovni šoli vejo kaj ib radi bili in se vpišejo na poklicno šolo, za prizadete. se sploh zavedate kaj pišete?

in še … gimnazijec gre lahko TEORETIČNO na katerikoli faks naprej (v katerokoli službo seveda nikakor in pod nobenim pogojem ne), nima pa niti teoretično niti praktično toliko osnovnega znanja za npr. medicinsko fakulteto kot nekdo, ki je prišel iz zdravstvene šole in je po vašem mnenju duševno prizdat. da vas ni sram, da otroke takole označujete.

Ne vem kako je danes, a ko sem jaz prišla iz srednje šole zdravstvene smeri se nisem mogla brez dif.izpitov vpisat na faks.Ker srednja šola je bila točno tako zasnovana: za delo srednjega kadra. Npr.matematiko in fiziko smo imeli samo en letnik in smo na faksu gledali kot teleta -še integrala nismo znali narisat.Res smo imeli pa več znanja iz strokovnih predmetov, a ti so bili šele v 3.in 4. letniku, v 1. in 2. pa matematika in fizika:)))) in do 3. letnika itak ni nihče prišel.

Preberi se enkrat prvo sporocilo. Globoko vdihni, izdihni. Pol pa naprej…

moja hči hodi na oblikovno, smer grafinči oblikovalec. je že v 6. razredu vedela kaj bo in če upoštevam zgornja mnenja je duševno zaostala, ker je vedela kaj bo ko bo velika? ona bo s svojo šolo veliko lažje šla na likovno akademijo kot gimnazijski maturant. ima ogromno praktičnih ur, rišejo non stop, učijo se takih stvari, da sem 100% da jih v gimnaziji ne, tudi v tistem enem gimnazijskem razredu, ki ga imajo na šoli.
tudi gradbeni tehnik veliko lažje pride na gradbeni faks kot gimnazijski maturant. to, kar si omenila ti je en predmet, dva mogoče, tako kot je na moji šoli statika, ki se je jaz nikjer nisem učila, gradbeni tehnik pa ima garatirano vsaj nekaj predznanja o njej.

včeraj je dijak iz kranja, ki se uči za pečarja, lepo povedal: oni bodo študirali, mi bomo pa služili. dober in priden mojster zasluži dosti več od uni. dipl. krneki. in ta slednji sam sebi ne zna zamenjat niti pipe, tko da bo vodovodarja še kako potreboval, pa četudi bo slednji “duševno prizadet”.

Kensington : prebrala dvakrat, brez skrbi. moj odziv se nanaša na tisti dve besedi, ki niti pod razno ne sodita v tak kontekst govora o otrocih. itak se pa vsako leto enako obnašate do otork, ki si izberejo poklicno šolo.

Itak tebi ni treba dokazovat, ker itak ne razumeš, da je delo tudi kaj drugega kot prekladat 50 kilske vreče.
Tele, ki si jih naštela glih ne sedijo križem rok in pasejo lenobe.

Jasno je, da bo pobral tisti več, ki dela z možgani in ima ideje kot nekdo, ki dela z rokami in samo posnema. Samo ti tega ne zastopiš. Je škoda karkoli razlagat.

In zato smo tam kjer smo! Ker še vedno mislite, da bi morali biti fizikalci ful plačani, Tisti pa, ki delajo na podlagi lasnih idej in kreativnosti, so pa itak lenobe.
Prave intelektualce, inovatorje in kreativce se odrine na stran, kvazi intelektualci pa prevzemajo oblast. In potem smo tam, kar v bistvu sami hočete …

Bravo!

Šole pa itak … na žalost pa je tako, da je zdaj že vseeno, na katero šolo greš, saj imajo vse gimnazijski program. Največja razlika je med samimi gimnazijami.

Pa da ne bo kakšen velike pomote, če se angažira vsa žlahta, lahko tudi kakšen zaostal naredi kakšno gimnazijo. Ne glih bežigrajke ali poljan, ampak kakšno na vasi se pa da.

pamet pa taka : kdo msiliš, da zida bloke? u.d.i.g. ali zidar? še sanja se ti ne kako površni in kako pomanjkljivo znanje imajo projektanti, če ne bi imeli na gradbiščih sposobne strojnike in elektirčarje (seveda s poklicno šolo) bi prekelto malo objektov delovalo.
kdo ti polaga parket, kdo ti pomala stanovanje? misliš, da za to ni potrebnega znanja, da se to naredi, da to lahko dela vsak ki ima 5 min časa in volje? pojma nimaš kaj govoriš. tisit z možgani ne more naredit NIČ če nima tistih z rokami in nogami. ideje obvisijo v zraku kot oblaček dima, če ni nikogar, ki bi jo bil sposoben uresničit. mirko tuš ne bi nič dosegel in ustvaril če en bi imela svojih mravljic trgovk s 3letno poklicno šolo. lahko te je sram, da tega ne veš.

nekaj je takih ki so naredili en faks in mislijo da so nadnaravno sposobni,potem imamo resne izobrazence,ki so pravi strokovnjaki na svojem podrocju,potem imamo ljudi s srednjo poklicno ,ki jih lahko vikas za njihovo delo,imas take s poklicno da so se vpisali nekam in naredili nekaj samo zato ker pac nek poklic moras imeti..torej dajati vse v isti kos tako kot izobrazence tako poklicneze je samo odraz zabitosti in samovsecnosti naroda..
nihce ne zna in en zmore vsega ,to si zapomnite,za ravnovesje mora biti vseh po malo..gimnazija,kaj pa je gimnazija in faks-nic v primerjavi z realnim delom ki te caka,ko prides v svet odraslih,kjer si odvisen zgolj od svoje iznajdljivosti in znanja prakticne narave..teorija je cudovita vedno samo na papirju in samo v teoriji je mozno vse in vse je lepo in vse je enostavno.
diploma je samo potrdilo da naj bi nekaj znal,praksa pa je protiutez,da te res nauci vsega tistega kar naj bi ti znal.

Najosnovnejše poklice za minimalca bodo kmalu opravljali tujci ali pa resnično tisti, ki za kaj drugega niso sposobni.

Si ve kot matere želite, da vaša zlata deklica dela v oštariji, kjer se cele dneve po njej slinijo moški, jo grabijo za rit, ji govorijo opolzkosti, kjer je non-stop na nogah, domov pa prinese minimalno plačo, od katere ne more preživeti? To želite svojemu otroku? Danes vlada kronično pomanjkanje tega kadra, ker se punce teh hecov seveda ne gredo več.

Si želite, da delajo v Sparu na blagajni, kjer so strelovod za vse prepotetneže in nezadovoljneže, domov pa ravno tako prinesejo minimalca, s katerim ne moreš ne živet ne umret?

Ne, da ljudje ne cenimo določenih poklicev (čeprav jih nekateri res ne), DELODAJALCI jih ne cenijo. Seveda boste rekli, saj pa se da v vsakem poklicu enormno zaslužit, če se človek znajde –

ampak iskreno, človek, ki se znajde, ne rabi niti srednje šole. Oziroma jo rabi zaradi birokracije – ker je država tako zapovedala.

So lepi, ustvarjalni poklici – recimo za lesarja, so koristni poklici – električar … In te šole so, kolikor je meni znano, polne.

So pa poklici, kjer se bo moralo v prihodnosti kaj korenito spremeniti.

New Report

Close