Najdi forum

Muslimani – slabe izkušnje

Je kdo imel slabo izkušnjo z muslimani? Pred časom sem jo imel sam, v smeri zastrahovanja. Verjamem, da ne morem metati vseh v isti koš, a neke vrste agresivnost in predrznost do drugače mislečih je z njihove strani v večini primerov očitna. Islamski terorizem tu sploh ne izpostavljam izrazito. Mi zato lahko kdo pove, kako si predstavlja sožitje med zahodno civilizacijo in tovrstno mentaliteto?

Mnogo let nazaj … zelo lepa izkušnja. 🙂 Spoznala sem človeka, ki mi je približal islam. Naučila sem se veliko novega in se znebila veliko predsodkov. Res mi je razširilo obzorja tisto prijateljstvo!

Še vedno mislim, da je človek sam po sebi tak kot je, da ne moreš kar vseh muslimanov strpat v en koš in jim podelit neke značke … enako ne kristjanov ali kateregakoli verstva že. Tako da tvoja slaba izkušnja po moje ni bila posledica tega, da si imel konflikt z muslimanom, ampak s konfliktnim človekom – ki bi lahko bil tudi druge vere.

Načeloma se strinjam. Zato sem že zgoraj zapisal, da ne bi mogel povsem posploševati. A kolikor opazujem dogajanja okoli sebe nek tipičen vzorec obstaja, vsaj v veči meri. Ta pa je tak, kot sem ga zapisal zgoraj: agresivnost, predrznost. Je pa svet velik, tako da upam, da doživim prijeten vtis tudi sam. Me pa veseli za tvojo pozitivno izkušnjo. Predpostavljam pa, da se to ni zgodilu tu, v Evropi. Ali pač? In druga predpostavka: menim da si ateistka.

nova
Uredništvo priporoča

Jaz imam zelo dobrega prijatelja muslimana, če mi ne bi povedal, da je musliman ne bi nikdar opazil…, pije več kot jaz, miren kar preveč, popolnoma neagresiven…

Sem ljubitelj narave, plesa in vsega lepega, ločen po tuji krivdi, ne pijem ne kadim - 1. april...

Takega modela imam za prijatelja tudi sam. In bi zanj naredil veliko več kot marsikoga. Do mene je bil zelo dober, zato to vedno tudi vračam. Problem je v tem, da tu ni govora o takih, ker, roko na srce, ta tvoj prijatelj in moj ne vem koliko sta tista “prava” muslimana.

Glede na “osvojen teritorij” je najbolj agresivna vera krščanska, bi rekla. Razen Azije in
Afrike je v celoti podjarmila vse celine…in metode niti najmanj niso bile nežne.

Posamezniki pa – to gre pa takole. Povprečen ali normalen vernik KATEREKOLI vere je ok.
Problem nastane, kadar gre za fanatizem.
Pogoji za fanatizem pa ponavadi nastajajo iz čisto političnih razlogov , bujno rastejo v obdobjih
različnih kriz in pomanjkanja, pogojene so z slabo izobrazbo in občutkom ogroženosti.
Najpogosteje jih nekdo (znotraj ali zunaj države) vspodbuja, financira in vodi – in ti so vedno
popolnoma praktični, pragmatični in niti najmanj fanatični – fanatike samo uporabljajo za
orožje za dosego ciljev.
Vera pač ne določa obnašanja ali karakterja. To, o čemer ti govoriš, je KULTURA. Različne
kulture pač dovoljujejo različne načine obnašanja – pojdi na Haiti pa mi povej, če se (med
samimi kristani) počutiš varnega…jaz se ne bi ta hip.

Razpihovanje verskih razlik je neumno in kratkovidno – poglej Bosno – ne ločiš enega
od drugega ne po videzu, ne po obnašanju, ne po karakterju, ne po agresivnosti – pa tako
sovraštvo ….med pravoslavnimi, katoliki in muslimani….

Moj mož je musliman iz Pakistana, torej lahko rečem, da je polovica moje družine muslimanov. Jaz nisem. Sicer pa sem v mlajših letih zelo rada potovala in prva muslimanska država, ki sem jo obiskala, je bila Maroko in ljudje so me popolnoma prevzeli. Njihov način razmišljanja, obnašanja, povsem drugačen način življenja od evropskega, kar sem pač do takrat poznala. Potem sem načrtno obiskovala muslimanske države in sočasno preučevala islam. Nikoli nisem imela težav v muslimanskih državah, pa sem obiskala večino držav od Maroka do Pakistana. Edina država oziroma ljudje, ki me je/so me razočarala/i je Izrael. Vendar se strinjam s predhodnico, ki pravi, da imamo pač izkušnje z neprijetnimi ljudmi in da vera pri tem ni pomembna.

Takega modela imam za prijatelja tudi sam. In bi zanj naredil veliko več kot marsikoga. Do mene je bil zelo dober, zato to vedno tudi vračam. Problem je v tem, da tu ni govora o takih, ker, roko na srce, ta tvoj prijatelj in moj ne vem koliko sta tista “prava” muslimana.[/quote]

ja to bo kar držalo, avtor teme ima verjetno v mislih kako beduinsko varianto muslimana….

Sem ljubitelj narave, plesa in vsega lepega, ločen po tuji krivdi, ne pijem ne kadim - 1. april...

ne nimam slabih izkušenj, preko interneta vzdržujem stike z nekaterimi ki so muslimani, pa se čisto ok razumemo, nekaj jih je bilo ki so me hoteli “spreobrniti” v njihovo vero, a sem jim hitro povedal naj se ne trudijo ker sem zaprisežen ateist. po drugi strani imam ravno tako stike z osebo ki dela za izraelsko vojaško obveščevalno službo, pa tudi z njo nisem imel nikoli slabih izkušenj, četudi se totalno ne strinjava glede politike do palestine…

vsi smo si tako različnih pogledov, a druži nas strast do nekaterih računalniških stvari, kjer državne meje ter versko prepričanje ne igra nobene vloge.

____________________ [b]404 Not Found[/b] [i]nginx/1.6.2[/i]

Ne, tvoje predpostavke ne držijo. 🙂 London, kristjanka. 🙂

Drugače pa ja, svet je res velik in želim ti, da bi doživel kakšno prijetno izkušnjo tudi z muslimani.

Ne, tvoje predpostavke ne držijo. 🙂 London, kristjanka. 🙂

Drugače pa ja, svet je res velik in želim ti, da bi doživel kakšno prijetno izkušnjo tudi z muslimani.[/quote]

jaz bi raje doživel kako prijetno izkušnjo s kako muslimanko…:)))

Sem ljubitelj narave, plesa in vsega lepega, ločen po tuji krivdi, ne pijem ne kadim - 1. april...

Ne, tvoje predpostavke ne držijo. 🙂 London, kristjanka. 🙂

Drugače pa ja, svet je res velik in želim ti, da bi doživel kakšno prijetno izkušnjo tudi z muslimani.[/quote]

jaz bi raje doživel kako prijetno izkušnjo s kako muslimanko…:)))[/quote]
Pazi v kateri državi… Saj vep, kamenjanje in podobno. :))))

Mene pri muslimanih moti to, da v muslimanskih državah ne ločijo med religijo in državo.

jaz bi raje doživel kako prijetno izkušnjo s kako muslimanko…:)))[/quote]
Pazi v kateri državi… Saj vep, kamenjanje in podobno. :))))[/quote]

ja vem ja, je treba biti blazno previden….

Sem ljubitelj narave, plesa in vsega lepega, ločen po tuji krivdi, ne pijem ne kadim - 1. april...

Ne, tvoje predpostavke ne držijo. 🙂 London, kristjanka. 🙂

Drugače pa ja, svet je res velik in želim ti, da bi doživel kakšno prijetno izkušnjo tudi z muslimani.[/quote]

jaz bi raje doživel kako prijetno izkušnjo s kako muslimanko…:)))[/quote]

ma, Fato vzemi, bolan, ti bo mazilila noge in se boš počutil carja….

Mislim, da vera določa obnašanje. Recimo: Ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe (mi je ta stavek trenutno najbolj pri roki). Ali se morda motim?

Mislim, da vera določa obnašanje. Recimo: Ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe (mi je ta stavek trenutno najbolj pri roki). Ali se morda motim?[/quote]
Se strinjam. Itak, da religija določa kulture/obnašanje. In to lahko tudi do takšnih ekstremov, da se razdvajajo države, kot se dogaja zdaj v Sudanu. In že prej, primer Indija/Pakistan.

Ne, tvoje predpostavke ne držijo. 🙂 London, kristjanka. 🙂

Drugače pa ja, svet je res velik in želim ti, da bi doživel kakšno prijetno izkušnjo tudi z muslimani.[/quote]

No, vsekakor ni bila Slovenija. 🙂 Ok. Hvala za dobre želje.

jaz imam slabe izkušnje samo s katoliki. :)) ker se deklariram za ateistko se ponavadi hudo spremo okoli obstoja boga, zato se niti nočem pogovarjati o veri. ampak sej tisti goreči itak sami od sebe začnejo težit s tem.

Mislim, da vera določa obnašanje. Recimo: Ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe (mi je ta stavek trenutno najbolj pri roki). Ali se morda motim?[/quote]

Hehe, bosa.
Takih in podobnih “navodil” je v vsaki religiji polno – kako se jih pa ljudje držijo, je pa druga
stvar. Ali pa se ti mogoče res zdi, da v Sloveniji ljudje ljubimo svojega bližnjega :-))))))
In ne, vera ne določa obnašanja – določa CEREMONIJE pa še te se v različnih okoljih
izvajajo zelo različno. Na primer pri nas bi debelo gledali “bičarje” iz južne amerike, ki se
v znak vernosti bičajo do krvi, posebni “izbranci” se pa celo dajo križat….

New Report

Close