Najdi forum

40-dnevni post – kaj zapoveduje?

Gledam NLP, kuhajo in vmes so omenili 40-dnevni post do Velike noči.
Mi ve katera povedat kakšen je namen tega posta, kako poteka, kaj lahko ješ in česa ne?

Glede na to, da imam viška par kilc, bi mogoče združila shujševalno s tem postom. Pa bi imela mogoče boljšo motivacijo, si malo prečistila telo…itd.

Torej, bi se mi še katera pridružila, mogoče bi nam Primož celo naredil uslugo in dal pod lepljivo, pa bi se lahko bodrile in spodbujale. Kaj pravite?

Za tak post ne se moporeš odločiti od danes do jutri. Psihološka priprava mora biti daljša, predvsem tudi teoretična.

Ne gre, kar tako, to moraš probavat prej, vsaj po par dni, da sploh veš kako ti telo reagira.

Torej, po pameti.

nova
Uredništvo priporoča

Ja kaj, a to je post čist brez hrane? Samo voda?

Aja pol ne. Sem mislila, da ne smeš mesa, pa da si na nekih light zadevah ala sadje, zelenjava.

Draga carla, pravega posta ti seveda ne priporočam od danes na jutri.
Seveda pa se komot lahko v tem času (pa tudi drugače) odpoveš mesu, slaadkarijam, kruhu,…vstavi po karkoli po želji. Pa da vidiš, koliko si sposobna prenesti.

lahko pa se postiš tudi od MON-a v tem času. :-))) Tudi to zna včasih koristiti.

Jaz pa mislim, da je ta post, ki ga prakticirajo predvsem verni, odločitev posameznika. Moja nona je npr. vsako izbrala neko živilo, jed, ki ji je bila med najljubšimi in se ji za ta čas odrekla. Petki do bili pa itak celo leto brezmesni.

Govoris o popolnem postu ali o cerkvenem postu?

Pri cerkvenem postu so zapovedi razlicne, pri enih gre za prehrano brez mesa, pri drugih se odpoves tudi mlecnim izdelkom in jajcem, pri tretjem pa se odpoves vsemu kar je zivalskega izvora in vse kar jes mora biti pripravljeno brez mascob, torej sveze ali kuhano na vodi.

Jaz zdrzim 1 teden na svezi hrani ali kuhani z vodo, vec tudi ne priporocam, ce nisi vajena.


Saj si na sadju in zelenjavi, ampak v obliki sveže pripravljenih sokov, vse ostalo je dokaj nevarna zadeva.
Ostalo tudi ni post, čeprav je tudi moja star mama imela (in mi z njo) post vsak teden, to je pomenilo brez mesa.

Post, ki je Cerkven gre nekako tako, da naj bi se pripravili na veliko noč, da bi se spominjali Jezusovega trpljenja itd.

Na pepelnično sredo in veliki petek naj bi bil strogi post. Kar pomeni, do sitega se naješ enkrat na dan in brez mesa. Tudi ostali petki v postu naj bodo brez mesa.
Potem si dodatno lahko izbereš živilo, najljubšo jed in jo pač 40 di ne ješ.
Lahko si pa vzameš 40 dni in se recimo odpoveš računalniku, televiziji. Lahko si zadaš cilj, da boš več migala, več brala, itd.
Naj bi bilo nekaj, kar imaš rada ali ne rada in bise temu pač odpovedal ali lih to delal. Recimo dobraderla. Da bi čim več dobrega delal itd.

Sama veš kaj in kako, sploh glede hrane. 🙂

V teh 40 dneh se ne smeš poročit , pa seksat tud ne.

Ne bo držalo! Seksaš lahko poročiš se tudi lahko.
Čeprav s poroko naj bi po starih običajih počakali do Velike noči.

Jap, seksaš lahko, poročil se naj ne bi. 🙂

Malo za šalo in malo zares:

Ali se Sme med postom sexat?
Sme,vendar samo s svojo ženo,
ker naj bo post trpljenje.
:)))))))

pa med postom naj bi se odpovedal alkoholu,ravno včeraj smo pri maši dobili letak o akciji 40 dni brez alkohola.

40 dnevni strogi post je lahko zelo nevaren. Če bi se želela lotiti česa takšnega, bi se morala tudi ustrezno pripraviti.
Obrni se na kakšno organizacijo, ki se s tem ukvarja, poleg tega pa se pogovori tudi z zdravnikom.
Pri postu ne gre samo za hujšanje, post brez hrane ne povzroči samo spremembe na fizičnem nivoju, ampak tudi mentalnem, duševnem, duhovnem … Lahko da bi npr. veliko veliko jokala, da bi se zbudili stari negativni občutki …

Lep pozdrav, družba, in naj bo še moj odgovor.

Eno je postni čas, ki traja 40 dni in 6 postnih nedelj, in osrednja postna postava (strogi post na pepelnico in veliki petek, zdržek od mesa ob petkih v postu, pri čemer so jajca, mlečni izdelki in druge stvari živalskega izvora dovoljene), potem so pa še druge možnosti odpovedi ali posta, vključno oblike osebnega posta, ki jih navajate, tukaj pa je seveda stvar posameznika ali tudi družine, kako se odloči ali odločite, važno je le, da si ne škodujemo zdravju ali življenju in da se posvetujemo z zdravnikom.
Akcija 40 dni brez alkohola je prav tako prostovoljna.
Še druge oblike ali predlogi:
A. Morda si za postni čas določimo nalogo, da se odvadimo preklinjanja in nespodobnih besed in nadaljujemo naprej tako. Tukaj je toliko uvožene navlake, da je že prav narodna sramota tole.
B. Lahko se odpovemo kakšen dan alkoholu, sladkarijam – če kdo praznuje na kakšen dan, izberemo drug dan. Ni problema za to.
C. Načrtujmo si čas: da nadoknadimo uredimo stvari, ki jih morda dolgo načrtujemo ali dolgo odlašamo, si postavimo zdaj za prednostno nalogo te stvari in potegnemo črto.
D. Ko nam posameznikom in v družinah, skupnostih, zmanjkuje časa zase, si zakoličimo ta čas: ko imamo veliko dejavnosti, si načrtujmo poleg nedelje še kakšen dan, da nimamo takrat ničesar in se bolj posvetimo drug drugemu. Načrtujmo to že ob začetku šolskega in delovnega leta, da bo potem lažje.
E. In še kaj…

Lep večer in jutrišnji dan – in naprej,

Darko Ž.

Ali ni to post, kakršnega volim:

da razrešite krivičnosti spone, da snamete sužnji jarem ter oprostite tlačene in razbijete sleherni jarem? 7
Ne li, da deliš lačnemu kruh svoj in da siromake izgnane pripelješ domov? ko vidiš nagega, da ga pokriješ, in se ne skrivaš pred sorodnim mesom svojim?

http://www.biblija.net/biblija.cgi?m=Iz+58&id5=1&pos=0&set=2&l=sl&idp0=14&idp1=6

Ako odpraviš izmed sebe jarem, iztezanje prsta v zasmeh in ničemurno govorjenje, 10 podeliš pa gladnemu iz srca svojega in nasitiš dušo potrto: tedaj prisije v temi svetloba tvoja in temina tvoja postane kakor poldan. 11 In GOSPOD te bo vodil vedno in v najhujši suši ti bo sitil srce in kosti tvoje naredil čile; in bodeš kakor namočen vrt in kakor vrelec vodá, ki se nikdar ne posuše. 12

In kateri so od tebe, sezidajo stare razvaline: podstave prejšnjih rodov postaviš zopet, in imenoval se boš Zagrajevalec vrzeli, Popravljalec cest v prebivanje. 13

Če obrneš od sobote nogo svojo, da ne boš delal, kar te veseli, v sveti dan moj, in boš soboto imenoval naslado, sveti dan GOSPODOV častitljiv, in če ga boš častil, ne hodeč po svojih potih, ne delajoč, kar te veseli, in ne govoreč praznih besed: 14 tedaj se boš razveseljeval v GOSPODU, in dam ti, da boš jezdil po višinah zemlje, in storim, da boš užival dediščino Jakoba, očeta svojega; zakaj usta GOSPODOVA so govorila.

AMEN.

Ali je tak post, kakršnega volim? dan, ko človek muči dušo svojo?
ali boš to imenoval post in dan po volji GOSPODU?

http://www.biblija.net/biblija.cgi?m=Iz+58&id5=1&pos=0&set=2&l=sl&idp0=14&idp1=6

Ali je tak post, kakršnega volim? dan, ko človek muči dušo svojo?
ali boš to imenoval post in dan po volji GOSPODU?

http://www.biblija.net/biblija.cgi?m=Iz+58&id5=1&pos=0&set=2&l=sl&idp0=14&idp1=6%5B/quote%5D

Bravo!

Pa tale je tudi zanimiv: “Kadar se pa postite, ne delajte se žalostnih kakor hinavci; pačijo namreč obraze svoje, da pokažejo ljudem, da se postijo. Resnično vam pravim: Prejeli so plačilo svoje. Ti pa si, kadar se postiš, pomazili glavo in umij obraz: da te ne bodo videli ljudje, da se postiš, temuč Oče tvoj, ki je na skrivnem; in Oče tvoj, ki vidi na skrivnem, ti povrne.” (Matevž 6:16,17)

Meni se je v postnem času pravzaprav najlažje odpovedati mesu, ker mi ni nekaj vau. Pač, tiste petke jem žgance ali polento ali ribe in ni problema. Zato si za ta pravi post vedno vzamem kakšno nalogo, tako, da mi je težka, ampak koristna. Da si malo utrdim voljo 🙂

------------------------------------------------------------------- Think of how stupid the average person is. Then realise half of them is stupider than that.

New Report

Close