Forum.Over.Net

Življenje, ah to življenje

Odgovarjajo: Mirjana Frankovič, transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj

plačevanje delovne dobe za pokojnino

Default avatar

jurch

če prav razumem bi torej s plačevanjem pokojninske dobe pridobil pravico do upokojitve ob izpolnitvi starostnega pogoja in akumulaciji pokojninske dobe, ne bi pa to vplivalo na višino pokojnine.

po drugi strani pa tek delovne dobe vpliva na razne druge zadeve, kot so na primer višina dodatka za delovno dobo, višino denarnega nadomestila na ZRSZ, etc...
Default avatar

miha123

Zanima me ali ima kakšen pomen da si plačujem delovno dobo imam namreč 25 let neprekinjene delovne dobe in 3leta samoplačniško stara sem 45 let in bi pekinila s plačevanjem. Hvala
Default avatar

nanina

Kolikor mi je znano je takole - če si sama plačuješ, se ti s tem nabirajo leta za 'delovno dobo', kar pomeni, da greš lahko v penzijo prej, kot če bi šla v penzijo 'starostno' in seveda, če imaš takrat dovolj let.

Kakšno penzijo boš pa imela je odvisno od povprečja - če se ne motim sedaj velja povprečje 20 let (ki si jih sam izbereš)?

Torej - če boš prenehala s plačevanjem, boš šla v penzijo šele tedaj, ko boš stara xx let (ne vem točno koliko je sedaj).
Default avatar

<*)))><

Ali se da kupiti en dan "pokojninske dobe"? 01.01.2011 naj bi bil sprejet nov zakon o pokojninski oz. delovni dobi. 01.01.2011 pa bo prijatelj izpolnil tudi obveznosti za pokojnino oziroma penzijo, če bo ta zakon sprejet bo moral delati še...........................let.

lp

Hvala za pomoč
Default avatar

laraliza

Še moja težava. Zaposlena še nisem bila, sedaj sem prijavljena na zavodu za zaposlovanje. Zavod me je poslal na usposabljanje na delovnem mesto APZ- 6mesecev. Delovna doba mi v tem času ne teče. S partnerjem v prihodnjosti načrtujeva naraščaj. Za pridobitev porodniške moraš biti zaposlen vsaj 13 mesecev. Zanima me, v primeru, da si teh 6.mesecev plačujem za pokojnino in nato spet(v primeru, da me noben ne zaposli), a mi pripada porodniška? Al kako bi bilo to najbolje urediti. Hvala
Default avatar

1MARJETICA

Hčerka po diplomi še ni dobila zaposlitve in dela le volontersko.
Vprašanje: plačujem ji osnovno in dodatno zdravstveno zavarovanje. Rad bi ji plačevala tudi pokojninsko dobo, 57 EUR na mesec. Prijavljena je na Zavodu za zaposlovanje.
1. Kje se uredi plačevanje tega in s kakšnimi dokumenti?
2. Ali potem odpade plačevanje osnovnega zdravstvenega zavarovanja?

Hvala za odgovor
Marjeta
Default avatar

zavod --> sranje

kako je pa s tem, če recimo nisi prijavljen na zavodu za zaposlovanje, a ti pripada socialna pomoč?
namreč ta zavod je tako sranje, da večjega sranja ni. iskalci zaposlitve bi mogli upoštevat vse kar ti rečejo na zavodu, drugače dobesedno grozijo, da te izpišejo, da ne boš več prejemal socialne... oni pa ne morejo niti pošte, ki ti jo pošljejo, preverit, če so kakšne napake. dobila sem od zavoda vabilo oz. ponudbo za razgovor in gor je moje ime in naslov na prvi strani lista, list obrnem pa piše: napoteni (drugo ime in ne moje)... kaj je zdaj to? je pošta sploh bila zame? tudi svetovalka ni napisana moja, sta napisane dve svetovalke, nobena moja. tudi delovno mesto, ki je napisano ni zame. ker sem se s svojo svetovalko tudi zmenila, da določenih del ne morem opravljati. dovolj imam tega zavoda in mi tudi ni do tega, da bi jih klicala in vprašala. ker rečejo eno naredijo pa drugo.
Default avatar

Makjan

Če si prejemnik socialne pomoči na Centru za socialno delo (mesečno cca 200.-€) a ti teče tudi pokojninska doba, oz ali država (CSD) plačuje upravičencu pomoči znesek za pokojninsko dobo?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Default avatar

Robi...

Makjan je napisal/a:
Ne.
Default avatar

255225699

meni zanima če je mozno dokup delone dobe za 2 dni. saj mi manka 2 dni da lahko zapolni 9 mescov
Default avatar

juroš

star bom 27let na dursu sem si 1leto plačeval58eur za pokojnino 5mesecov sem delal zdaj ko bom dobil zaposlitev bom si še doku pil delovno dobo 2leti9mesecov ko sem bil prijavlen na zavodu upam da mi bo finančno se išlo
Default avatar

odgovorrrrrr

Pokojninski zakon so spremenili veste. Lahko se vključiš, vendar minimalno stane cca 185 eur, obvezno potem pride 46 eur.
Default avatar

odgovorrrrrr

Ma dobro, ne pišite neumnosti. Preberite si prej zakon.

delovna doba sovpada, po novem zakonu, z odhodom v pokoj. Moraš imeti tako delovno dobo kot starostno mejo (razen prehodno obdobje do leta 2018, ko gredo lahko še do leta 58, moški, v pokoj), da greš lahko v pokoj.

Po prejšnjem zakonu (ZPIZ-1) si moral imeti izpolnjene določene pogoje (zaposlen minimalno 5 let ali otrok do 6 leta starosti ali študent/dijak in še nekaj zdravstvenih). Po tem zakonu si si lahko izbral, ali si boš plačal nižjo osnovo (25 % od minimalne plače, torej 57 eur) ali višjo osnovo (višji obseg pravic, 60 % minimalne plače, nekaj čez 200 eur). V primeru plačevanja nižjih prispevkov nisi imel pravice do družinske pokojnine, ampak samo do starostne. V primeru višjega obsega pravic, pa vse ostalo.

Po novem zakonu (ZPIZ-2), nisem zasledila omejitev, pa sem ga prebrala. Ne moreš več izbirat ožji-širši obseg pravic, ampak je minimalno za plačevati 185 eur oziroma naslednji mesec 190 eur (lestvica prispevkov za socialno varnost, ki jo imajo tudi s.p.-ji). V tem primeru zdravstveno zavarovanje za tiste, ki so vključeni v prostovoljno pokojninsko zavarovanje, znaša 46 eur. Če nisi vključena, normalno 14,17 eur.

Višina prispevkov za PIZ je tvoja OSNOVA za izračun pokojnine. V zakonu (ZPIZ-2) je navedena tudi lestvica (število procentov), koliko procentov ti odmerijo, da dobijo višino tvoje pokojnine. Ker določen znesek plačevanja ustreza določeni višini plače, temu primerno je tvoja pokojnina tudi visoka. V primeru najnižjega prispevka, torej 185 eur, bo pokojnina cca 500 eur (gor ali dol nekaj deset ali sto, odvisno) za delovno dobo 40 let.

prostovoljno plačevanje je ravno to - delovna doba. to, o čemer vi pišete, so delovne izkušnje (3 leta delovnih izkušenj, 5 let, 10 let ipd.). Če si plačuješ manj kot 40 let (imaš torej manj kot 40 let delovne dobe - manj kot 40 let plačevanja prispevkov), je temu primerno tudi pokojnina, za to višino prispevkov, nižja od 500 eur. Za izračun ti pa vzamejo nekaj več kot 20 let najboljše plače (v primeru prostovoljeng plačevanja prispevkov, glej višino plače v lestvico za s.p. pod prispevki za PIZ na sledeči povezavi:
http://www.racunovodja.com/pokazi.asp?stran=5116

Lahko si izbereš, ali boš plačevala najnižjo (torej 185,..) ali najprej višje (220,..) itn. In tisto je tvoja osnova za izračun pokojnine, število let plačevanja (ker nisi vključena v delovno razmerje) je pa tvoja delovna doba.

ZPIZ-2 je dostopen na spletni strani od ZPIZ-a.

Tudi za nadaljno informacijo - upokojenci, ki še delajo ali s.p., upokojeni, ki še delajo, morajo po novem plačevati prispevki in dobijo le delno pokojnino, prej (po ZPIZu-1) so pa dobili celo pokojnino in plačevali le pavšalni prispevek 25 eur.
Default avatar

odgovorrrrrr

A, pa še to. Za prijavo na ZPIZ greš na ZZZS, položnica pa je od DURSa.
Default avatar

meglica

Mislim, da tudi vi ne razumeta zakona ZPIZ-2 kjer obstaja pokojninska doba, ki si jo plačujemo s dodatnim prostovoljnim plačevanjem in se ne šteje v delovno dobo pri izračunu polne starostne pokojnine, za vsak mesec, ki si ga plačate imate odbitke, tako da se ne splača plačevat prispevek, za polno pokojnino morate 40 let oddelat. Najbolj žalostno pa je to da so s tem zakon posegli tudi za nazaj in se tudi to ne šteje v delovno dobo kot se je po zakonu ZPIZ-1 ampak samo pokojninska doba.
Default avatar

-pika

Kako pa je zdaj glede plačevanja pokojninske dobe,saj so zdaj zmanjšali na lansko letni znesek.Jaz sem zaposlena 4 ure za osale 4 ure pa si plačujem. Po novem sem si plačevala 95,oo eur in sem znesek za januar že plačala,zdaj pa nihče ne ve niti durs niti zpiz ali naj plačam še za februar ta znesek ali naj počakam,saj potemtakem imam zdaj že preplačilo.
Prosim če ima kdo tak problem in če ve kaj narediti vas prosim za pomoč
Default avatar

Niko zpiz

[center][left]Vsekakor je tako, delovna ali pokojninska doba NI ENO IN ISTO,

Primer:

Če imate naprimer 35 let delovne dobe, stari pa ste recimo 50 let (če ste začeli z delom pri 15-ih) bi izpolnjevali pogoje za upokojitev recimo z 40 let delovne dobe ali dopolnitvijo 65 leta (primer, da je to pogoj), se pravi ali eno ali drugo....
V nadaljevanju to pomeni, da se vam izračun pokojnine obračuna na podlagi najboljših 20 let od teh 35 let iz primera, to pomeni, da vam je moral delodajalec vsaj 20 let plačevati prispevke, ker je pač to pogoj za izračun povprečja za višino pokojnine...
Torej, izgubite na primer službo in vam pri tem ostane 35 let delovne dobe in 50 let vaše starosti, kar pomeni, da če si sedaj ne bi plačevali teh 57 €, ki jih večina omenja, bi za prejemanje pokojnine (iz tega primera, recimo, da je pogoj 65 let) morali čakati vsaj še 15 let, to je, da bi dopolnili določeno starostno obdobje, če pa bi pričeli z plačevanjem teh 57 € pa bi za pokojnino bili zreli že z 55 letom , ker bi pač 5 let plačevali in tako dopolnili zakonsko 35 let + 5 let po 57 € = 40 let delovne dobe.
Pokojnina zato ne bo nič večja, saj še vedno za izračun pokojnine dejansko ostanejo tista leta, za katera vam je delodajalec plačeval prispevke.

In še za tiste, ki nimajo sploh delovne dobe...
Če ste stari recimo 20 let in nimate nobenih let plačanih prispevkov, lahko tudi plačijete teh 57 €, kar bi vam prineslo nič drugega kot samo 5 let prej upokojitve, vendar pa izračun za pokojnino ni možen, ker vam ni nihče plačeval prispevkov, zato bi prejemali zgolj minimalno osnovno pokojnino, ki v tem trenutku mislim da znaša cca 180 €, sami pa si izračunajte kolikokrat v 40 letih je potrebno prispevati 57 € (480 x 57€ = 27,360 € boste plačali najmanj, da bi enako prejemali kot če počakate namesto 60 v tem primeru, 65 let)

Torej to se izplača za osebe v zgoraj navedenem primeru, ki že imajo več kot 30 let delovne dobe in so še mladi pričeli delati.....

Povzetek:
Za izračun pokojnine SE OBVEZNO ŠTEJEJO LE PLAČANI PRISPEVKI na podlagi katerih je sploh mogoče izračunati pokojnino...
Za dopolnitev manjkajočih let od 0-40 let pa je predvidenih teh 57 €, ki pa niso nobena podlaga za izračun višine pokojnine, temveč le bližnjica za pričetek izplačevanja pokojnine.
Pa še to:
V kolikor imate recimo sedaj 20 let delovne dobe in ste stari 50 let, vam plačevanje teh 57 € ne pomeni nič, kot le metanje denarja čez okno, saj boste pokojnino pričeli prejemati tako in tako (v tem primeru) s 65 letom, imeli boste sicer na podlagi tega 35 let "delovne dobe", vendar vam za pokojnino tako in tako šteje v tem primeru samo tistih 20 let, za katere vam je delodajalec plačeval prispevke, lahko pa se boste za tolažbo pohvalili drugim, da imate 35 let delovne dobe, vendar vas bo ta hvala stala 15 let x 57€ dobrih 10.000 € (sam bi ta znesek imel raje na kupu in če bi si že lahko odtrgoval teh 57 € , bi jih dajal v kozarec od kumaric in kadar koli bi želel, bi si jih lahko vzel, od države, ki jo imamo pa saj veste...presodite sami....)

Pregovor:
Vsak je svoje sreče kovač....

Tole sem namerno napisal po domače, da bi lahko vsak čim boljše razumel bistvo.

Upam, da sem uspel pojasniti določene zadeve, ki jih vem iz prve roke.[/left][/center]
Default avatar

-pika

ojla niko zpiz

Vse lepo razumem in hvala za pojasnilo.
Kaj pa v mojem primeru ki delam 4 ure za 4 si plačujem prej sem plačevala 28,00eur zdaj 95,00uer,no sedaj pa bomo videli kakšne bodo položnice.No če delam do moje penzije po 4 ure mi manjka še enajst let in seveda za 4 ure plačujem,bolj me skrbi če ostanem brez zaposlitve kajti brez dohodkov si ne morem plačevati delovne dobe,zato mi lahko svetuješ kaj naj v tem primeru naredim,oziroma kakšne možnosti imam
Če mogoče delaš na zpizu sigurno veš marsikaj in bom tvojega pojasnila zelo vesela.

hvala in lep pozdrav
.
Default avatar

-

okej, meni ni nekaj jasno..

od leta 2011 imam popoldansko dejavnost. sem študent. plačevala sem 114 eur za ZZS, ter 32,14 za PIZ.
Prejšnji mesec izvem, da mi sploh ni tekla delovna doba? In da mi je 32,14 EUR država dobesedno ukradla? torej stara sem 33 let, brez delovne dobe. 185 eur naj bi začela plačevati z septembrom 2013. Lahko začnem že zdaj plačevati 185 ali tistih 57? in kam je šlo mojih 32,14 eur/mesečno?

ni bolje, da dam 185 eur/mesečno nekam vezat, bom imela kasneje več koristi, kot pa jih dam državi?
Default avatar

Niko zpiz

Za posameznika je zadeva lahko povsem različna, saj je izračun enega od drugega odvisen od kup dejavnikov, med katere šteje tudi za koliko let imate dejansko plačanih prispevkov, kakšna je vaša starost, zakonska pokojninska podlaga ali ste invalidna oseba itd...
Na forumu je mogoče debatirati le okvirno o tem in onem, prejšnjič sem posplošil plačevanje tistih 57-58 € o katerem je tekla debata, saj ljudje mešamo eno z drugim (delovna ali pokojninska doba ) kar pa ni isto.
torej lahko poskušam razložiti ponovno
delovna doba (plačilo teh 58 €) pomeni le bljižnjico do dopolnitve 40 let delovne dobe, (beri prejšnji moj post zgoraj) kar pa se splača, če ste sorazmerno mladi in imate že večji del ustvarjene dejanske delovne dobe (to ni podlaga za večjo penzijo, ker ta znesek ne predstavlja plačilo prispevkov)
Pokojninska doba-leta pa šteje za izračun pokojnine, saj je v ta namen delodajalec za vas plačeval prispevke oziroma vam je to odtrgoval od plače.
Posplošeno:
Če znaša primer osnovna starostna pokojnina za tiste, ki majo manj ali nič let delovne dobe180 € , bo ta znesek ostal enak (to je primer...) tudi če 40 let plačujete 58 €, prednost tega bi bila le to, da začnete s tem plačevanjem s 15-imi leti in plačujete 40 let pa greste tako v penzijo z 55-imi leti (10 let prej), vendar bi zato prejemali najnižji možni znesek (v primeru sem navedel 180 €)
Drugo pa je če bi primer že imeli vsaj 20 let delovne dobe + 20 let plačevanja 58 €, bi potekalo enako kot v prejšnjem primeru, le pokojnina bi znašala več, ker obstaja v tem primeru 20 let plačanih prispevkov na podlagi katerih je mogoče opraviti izračun za pokojnino.

Kot sem napisal, za čimbolj podrobnejše inf. se boste morali obrniti na pristojne ustanove, saj je od primera do primera oseb različno.

S spoštovanjem in lep večer vsem na forumu

Moderatorji

Mirjana Frankovič , transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj
MirjanaFrankovic