Najdi forum

A mogoče kdo ve (ali vsaj ve, kje lahko izvem), kakšna je povprečna pljučna kapaciteta (litrov zraka) za odraslega človeka?

------------------------------------------------------------------- Think of how stupid the average person is. Then realise half of them is stupider than that.

Normalen človek je sposoben v minuti telo preskrbeti s 3 do 4 litri kisika.

Drugače pa google… Jaz sem vpisala samo ‘povprečna pljučna kapaciteta’ in mi jih je kar nekaj nametalo ven. Ker ne vem kaj točno rabiš, boš morala kar sama poiskat.

Hehe, mouse, a si naredila vozniškega, pa te zanima, s kakim “šusem” pihniti, če ti slučajno ponudijo balonček??

🙂

Ej, danes imam samo še toliko moči, da takole pomagam …

nova
Uredništvo priporoča

Ne, danes sem dobila priliko izmeriti svojo kapaciteto, pa me zanima, če sem vsaj kolikor toliko v normalah … :))

------------------------------------------------------------------- Think of how stupid the average person is. Then realise half of them is stupider than that.

Po “ustnem izročilu” zdravnic naj bi bila povprečna pljučna kapaciteta za odraslo žensko 4-5l, za moškega pa 6-7l (odvisno tudi od konstitucije telesa). Večjo kapaciteto imajo športniki kot npr. atleti ter plavalci in vaterpolisti.

Moja je 8,2 🙂

Ko smo si merili v gimnazijskih časih, sem imela s 4000 največ med puncami, imele so okoli 3500, fantje pa okoli 4000 – 4500

Bello, mislim, da si povprečje napihnil za kakšen liter, predvsem pa verjetno malo nakladaš, kar se tiče tvoje kapacitete.

Obilo uspeha!

Očitno si na forumu še nisem dobil kredibilnosti 🙂

Za svojo kapaciteto do decilitra natančno vem, kakšna je in kako se obnaša. Imam namreč bronhialno astmo, ki se zaradi alergije na cvetni prah ravno in edino v tem obdobju prikaže na plano. In zaradi njenega spremljanja preko testiranj v ambulanti in lastnih testiranj s spirometrom vem, da je v normalnem stanju max. kapaciteta 8,2 litra, ob fajn zaprtih bronhijih (astmatični napad) 4,6 litra (takrat imam občutek, da sploh ne dobim zraka v pljuča, čeprav pravijo zdravniki, da gre pri astmi za problem izdiha in ne vdiha), po vpihu Beroduala se to v pol minute poveča na 7,2-7,5 litra, sicer pa ob normalnem stanju (celo leto – 3 tedni ta čas) že omenjena.

Za povprečje sem pa izvedel od pulmologinje (“I ako su lagali mene i ja lažem vas…”). Saj sem pripisal, da je za odrasle osebe in odvisno od telesne konstitucije ter ukvarjanja s športom.

Bello,
dober dan!

Praviš, da imaš bronhialno astmo, to je težka bolezen, posebno v času cvetnega prahu, megle, mraza itd. Tudi z Berodualom, se ne sme pretiravati s preveč vdihi, škoduje srcu!! Nimam te bolezni jaz, ampak vem s prve roke, da je to težko. Ja, včasih se naredi vdih s pršilom, čeprav jih je bilo že preveč, da ti olajša dihanje.
Si bil že v Sežani?? v Bolnici pljučnih bolnikov, tam zdravijo v jami, vem tudi, da nekaterim zelo pomaga, tudi to vem iz prve roke iz leta 1994, mu je zelo pomagalo. Ko sem šla takrat na obisk v Sežano, sem tudi jaz preživela eno dopoldne v jami. Lansko leto pa sem šla na izlet, bili smo tudi v tej jami.
Prek Najdi si: vtipkaj, Bolnica pljučnih bolnikov Sežana, dobiš svašta.

LP PRABABI

Miguel Ángel Induráin Larraya, španski kolesar…
Na vrhuncu kariere je bil Indurain telesno superioren nad, ne le povprečnimi ljudmi, temveč tudi nad svojim kolesarskimi kolegi, saj je bil njegov krvni obtok sposoben v eni minuti prečrpati neverjetnih 7 litrov kisika. Normalen človek je sposoben v minuti telo preskrbeti s 3 do 4 litri kisika, profesionalni kolesarji pa s 5 do 6 litri. Njegova pljučna kapaciteta je znašala 8 litrov (povprečna kapaciteta se nahaja okoli petih litrov), njegov srčni utrip v mirovanju pa je bil 29 utripov na minuto (Lance Armstrong je za primerjavo dosegel »zgolj« 34 utripov na minuto), kar je Špancu omogočilo prevlado v gorskih dirkah in etapah. Zaradi njegovih telesnih karakteristik so mu podali vzdevek Big Mig, saj je v višino meril 188 centimetrov in tehtal 80 kilogramov.

Bello, verjetno bo pravi podatek zate 4,6 do 5 litrov, razen če si ‘hud’ športnik. Glede na bolezenske težave, ki jih omenjaš, pa sploh. Kako zdravilo vpliva na to, ne vem – vsekakor pa podatek po uporabi zdravila ni realna slika zmogljivosti tvojih pljuč. Morda se tudi motim, s tem namreč nimam izkušenj. Z alergijo pa kar nekaj, na žalost.

Ja, Miguel Indurain je bil res pravi športni stroj in ta podatek o njegovem srcu je že prav legendaren. Sam ga uvrščam med top3 športnike moje dobe. So pa tudi mnogi kolesarji kot “dovoljeni doping” uporabljali zdravila proti astmi in si s tem pred dirkami povečevali pretok kisika, nekateri pa so pili kavo (Gianni Bugno in kompanija) – ampak vse da je bilo v dovoljenih mejah krvnih telesc.

Ma ne, podatek zame je že pravi in res vem za vsako obdobje, koliko znaša. Meril sem s tisto “ročno” napravo, ki ima vodo in šlauf, z elektronskim in tudi domačim ročnim spirometrom, ki pa je bolj tako – čez palec in ima skalo samo do 8l. Zdravila pa dolgoročno nimajo pozitivnega učinka, zato preventivnih vsakodnevnih pumpic (Pulmovent recimo) med letom sploh ne uporabljam (pa bi ga po navodilih pulmologinje moral 2x dnevno po 2 vpiha), ampak samo Berodual, ko bronhiji stisnejo in potrebujem hitro pomoč. To pa se dogaja samo v tem času alergije na cvetni prah, tako da imam eno pumpico Beroduala cca 3-4 leta. Alergije so pa zelo zoprna stvar in se prav vesel, da jo imam samo na cvetni prah. Ne predstavljam si, da bi jo imel še na kakšen hišni prah ali hrano, ker potem si pa res celo leto bogi. Pa tudi moja astma sploh ni tako huda, kot je slišati. Samo kot zvesta spremljevalka me obišče za te tri zgodnjepoletne tedne, toliko da pove, da je še tu 🙂

Mogoče so pri kapaciteti Induraina primerjali s kolegi kolesarji? Ker zasledil sem podatek in to omenil že prej, da imajo od športnikov največjo kapaciteto atleti/šprinterji, vaterpolisti in plavalci. Sploh vodni športi precej razširijo pljučno zmogljivost, zato so tudi priporočljivi za astmatične bolnike. Je pa morda pri tem še en faktor – višina in telesna zgradba. Recimo atleti, plavalci in vaterpolisti so po pravilu hrusti in tudi zelo postavni športniki (če primerjaš proti kolesarjem, kjer so gorski kolesarji 170cm in 60 kg pravi palčki) in zato ta podatek najbrž ni presenetljiv. No, da zaključim zgodbo – tudi mojih dobrih 8l ne, če veš, da imam 198 cm? :)))

Hvala za nasvet, Prababi. Se zavedam, da so zdravila po svoje tudi škodljiva, če bi se jih vsakodnevno posluževal in jih zato preventivno ne jemljem, ampak samo Berodual, ko stisne, pa še to imam eno pumpico za 3-4 leta. Ogledal si bom stran pljučnih bolnikov, po potrebi se bom na starejša leta morda tam še kaj oglasil. Trenutno imam s pomočjo hrane in ukvarjanja s športom astmo popolnoma pod kontrolo, vem pa, da si je pozdravil nikoli ne bom, ampak samo omejil.

Kaj češ, ene stvari v življenju so zelo zveste, in astma je definitivno med njimi 🙂

Bello,

Če imaš eno pompico 3 – 4 leta, si pa še heroj. Z ozirom, da imaš za toliko dolgo pumpico, me zamima, če pogledaš rok uporabe, ki je na embalaži? To je tudi važno!
Astma je večna spremljevalka in se je ne da pozdraviti, res se je samo omili.
Hudo je, kdor je alergičen še na hišni prah in tudi na razno vrste hrane, ki jo je veliko. Tisti, ki so opravili testiranje, že vedo.

Pazi na zdravje in imej se lepo!

Lep vikend vsem!

LP PRABABI

:)) Pa si tudi tako Bellobellissimo, kot si velik? :)))

Altezza e gia mezza bellezza 🙂

V redu – če je znanstveno dokazano, bo že res. Vzamem na znanje. Pa brez zamere!

Obilo uspeha!

Nikakršne zamere, brez skrbi 🙂

S temi litri bo verjetno zato malo razlik, ker pljučna kapaciteta pove, koliko ZRAKA gre v pljuča ob enem vdihu, v zraku pa je 21% kisika, 78% dušika,…
Ko pa preračunamo vse vdihe v eni minuti, dobimo količino KISIKA, ki jo v tem času dobi telo. Seveda pri enem vdihu pljuča ne posrkajo vsega kisika iz vdihanega zraka, mislim da le okrog eno petino, torej je precej kisika tudi še v izdihanem zraku.
Živa

a obstaja kak način pihanja v aparat,da ti kao več pokaže ko maš zdravniški pregled?
lahko tudi na zasebno odgovor

Nope. Obstajajo pa tehnike in treningi za povečanje pljučne kapacitete.
Greš na tečaj apneje pa bo…

New Report

Close