Najdi forum

Ali je dovoljeno v najemniškem stanovanju zamenjat ključavnico vhodnih vrat? Kaksna zakonska podlaga?

Verjetno to sprašuješ kot najemnica. Mislim, da prav posebej omenjeno to ni nikjer v zakonu. Lastnik pa ima pravico, mislim da, enkrat na pol leta priti v stanovanje. Jaz bi to zamenjala brez kakšnih silnih pomislekov, če bi menila, da je potrebno. Saj ko greš ven, pa zamenjaš nazaj.

Na http://www.nepremicnine.net imaš tudi zakonodajo, pravice lastnika in najemnika,…

Mi smo zamenjali, tudi zato, ker je bila ključavnica v vratih ena stara, razmajana, pa nikoli ne veš, kdo vse ima kopije ključev. Smo pa en ključ nove ključavnice dali lastniku. Ob odhodu smo dali spet nazaj staro ključavnico.
z.

nova
Uredništvo priporoča

Mi smo zamenjali ključavnico, saj smo ugotovili, da lastnik hodi v stanovanje brez naše vednosti. Se je nekaj bunil, češ da ne smemo spreminjati stanovanja (je kao v zakonu in pogodbi), ampak smo jo obdržali. Konec koncev ne bi opazil, da je ključavnica zamenjana, če ne bi poskušal vstopiti s ključem in opazil, da ne odklene, ne? Smo jo zamenjali nazaj, ko smo šli od tam. Pobrskaj po zakonu, poglej si najemno pogodbo (če je nimaš, dobi kopijo iz papirnice, kjer prodajajo vzorčke). Lastnik pa sme zahtevati ogled stanovanja dvakrat letno in to mu moraš omogočit.

V dogovoru z lastnikom, jo zamenjaš.
V enem stanovanju sem jo zamenjal takoj, ker so prej notri živeli, neki milo rečeni čudni osebki in se boljše počutiš, če veš da imaš edino ti ključ. To sem povedal tudi lastnici, ki se je z tem strinajla. Ko sem šel ven, sem dal staro ključavnico nazaj.

Res pa je, da neki lastniki, ko najemnikov ni doma, hodijo v stanovanja in malo – milo rečeno štefnarijo (poznam kar nekaj takih primerov) in tak se bo ziher bunil.

Po zakonu ima lastnik pravico vstopiti v stanovanje dvakrat na leto in to ob prisotnosti najemnika, ob prejšni najavi. Če ni drugače določeno v pogodbi.

Jaz bi na tvojem mestu mirno zamenjal ključavnico, če bi se pa bunil, pa mu lepo povej, da si opazila neke čudne znake v tvojem stanovanju in misliš, da mu prejšni najemniki niso vrnili vseh ključev.

Imaš pravico do varnosti in zasebnosti v stanovanju, za katerega plačuješ najemnino. Pa če to piše v kakem zakonu ali ne.

Lasnik nima pravice ustopa v stanovanje brez prisotnosti najemnika stanovanja. Zaradi tega ne potrebuje ključa. Njegovo ključavnico in ključe je treba pri zamenjavi shraniti in pri eventualni izselitvi vrniti v vrate njegovo ključavnico in ključe.

New Report

Close