Najdi forum

religija in vegetarijanstvo

Kaj menite o vegetarijanstvu? In to, kako je povezano z religijo?
Drugo je, če ne gre drugače, a danes ko je na voljo toliko virov hrane, res ni treba klavnic in trpljenja živali.

Mislim, da res religiozen človek razvija sočutje do vsega, tudi do živali. To je ubijanje, kateremu bi se dalo izogniti, samo malo več zavedanja je potrebnega.

Tukaj krščanstvu veliko manjka. Veliko religij razvija vegetarijanstvo ali celo veganstvo – mislim, da so tu veliko dlje od religij, ki se jim zdi uživanje mesa dopustno ali celo praznujejo z njim (velika noč ipd.)

Jesti meso samo zaradi okusa, ki hitro mine, ob tem pa toliko živali trpi…zame to ni religiozno. Drugo je, če ne gre drugače, ampak danes je res toliko drugih možnosti, da ni več izgovora.
Tudi rastlina trpi, ko jo odrežeš, izpuliš ali karkoli že, res je, a vseeno ima žival veliko večje zavedanje že, občuti konkretno bolečino, strah…

Gre za to, ali imaš oseben odnos do živega. Ne moreš recimo ubiti svojega konja, svojega psa, mačke…ker imaš oseben odnos do njih. Da ubijaš, moraš ostati neoseben.
Religiozni človek pa mislim, da čuti povezanost z vsem, ima na nek način oseben, sočuten odnos do vsega, tako da je težko “ubiti” tudi rastlino. Ne gre pretiravati, sicer se ne da živeti, ampak vsaj živali pa res ni treba ubijati.

Zame je religioznost ravno ta oseben, sočuten odnos do vsega, povezanost z vsem in čutenje s tem, potem ne moreš škoditi ničemur in spoštuješ vse. Brez tega zame človek ni religiozen.

Vojka, ne vem koliko poznaš resnično zgradbo človeka in koliko poznaš dosedanja zgodovinska dejstva. To, kar je narava delala z mojimi predniki in se je v stotisočletjih zgodovine razvijalo v mojem genomu je postulat, ki je ohranil človeštvo do današnje stopnje. Stopnje, v kateri je človek iz stanja “podrejenosti vsevišnjemu” začel verjeti, da je “vsevišnji” on sam in njegov um. In ta um mu danes, leta 2003 veli, da se je narava 100.000 let motila, torej je na njem, kot predstavniku absolutnega naloga, da to napako popravi in doseže prestrukturiranje človeka v vegetarijansko bitje.

No, jaz še vedno čutim, da sem samo en majhni niče v velikem načrtu narave, zato se mu ne bom zoperstavljal. Ne bom pa branil tebi biti vegetarijanka, če ti tvoja duša tako veli. In ne bom nasedal zelenim mesijam, ki običajno nimajo najmanjšega pojma o funkcioniranju našega bitja, ki svoji nevednosti navkljub trdijo zadeve, ki jih lahko poruši že malenkostni vpogled v kakšen učbenik anatomije ali zgodovine. Ampak to je preširoka tema in še to že 100x prežvečena, zato ne bi več o tem.

Vsako živo bitje na svetu ima svojo funkcijo, ki ni samo v izrabi kisika in njegove pretvorbe v ogljikov dioksid, ampak je njegova vloga 100% vezana na vzdrževanje življenja na zemlji skozi prehrambeno verigo. Je ni žive materije, ki ne bi bila v kakršnikoli obliko na koncu razkrojena v želodcu nekoga drugega. V naravi je ta proces izjemno grob, boleč in strašen. Človek pa ima, kot inteligentno bitje možnost, da ta konec naredi bolj human in manj trpeč. In samo to je naša naloga. Doseči humanost pri ubijanju, ne da bi pri tem trpel naravni ciklus. In ne mi, lepo prosim, navajati linkov do posnetkov, ki so bili narejeni leta 1965 na neki ameriški farmi. Priporočam ogled današnjih slovenskih farm in prebiranje današnje slovenske zakonodaje, ki obravnava dovoljene načine usmrtitve živali…

Sem predstavnik živalske vrste tipa Homo Sapiens, katere značilnost je, da uživa tudi meso. In tako bo tudi ostalo….. vsaj pri meni…

P.S. Obožujem zelenjavo :)))

Ko sem bila pri spovedi (ursulinke v Lj) me je spovednik vprasal, ce sem pozresna pri hrani ( nisem debela, prej presuha ). Ponosno se pohvalim, da sem vegetarijanka 🙂
Pa mi odgovori, naj se postim oz. odrecem besed ( nesmiselnemu govoricenju, opravljanju, obiranju,pritozevanju, jamranju), in ne mesu.

mlacna mesojeda vernica:P

nova
Uredništvo priporoča

Zahtevati od ženske, da zataji svojo bit in preneha nesmiselno govoričiti, opravljati, obirati, se pritoževati, jamrati?

Čista utopija…..

:)))))

Roman, Vojka govori o sočutju in ljubezni do narave, ne pa o naši zgodovini in tudi ne vsiljuje ničesar, ne kaže linkov s starimi posnetki in nikogar tudi ne prepričuje, kaj naj jemo. Samo vprašala je, kaj menimo o vegetarijanstvu in religiji.

Torej, se strinjam z njo in ne jem mesa. Moram pa priznati, da tega, kar sem imela včasih najraje – prekajeno meso in hamburško slanino – tako ali tako nisem dobro prenašala, vedno sem dobila mozolje po dobrem ham and eggs ali po kuhani krači.Kar se tiče krščanskih praznikov, pa so se precej izpridili, v svetem pismu niti slučajno ni zapovedano meso. Krščani niti lignjev, hobotnic in polžev ne bi smeli jesti, izrecno piše, naj bi se nam mehkužci gnusili.

Nastja…

Kot praviš, Vojka je samo vprašala, kaj menimo o vegetarijanstvu in religiji.

In jaz sem samo odgovoril, kaj menim o vegetarijanstvu. O religiji pa je bilo na teh straneh prelitega že toliko žolča, da… ne hvala….

Tisto o starih posnetkih pa je bilo čisto preventivno. Še na vseh forumih do sedaj, kjer so obravnavali to temo, so se vedno pojavili ti linki. In tale tema tukaj se je šele dobro začela…….

Mimogrede…. sočutje ni nekaj ozkega in modnega, ampak samo je, ali ga pa ni. Sočutje do krave, ker ima velike očke, obenem pa uporaba Pipsa in muholovcev, sočutje do laboratorijske miške, obenem pa kupovanje kozmetike za katero je storila svojo smrt, sočutje do živali, ki trpijo za nas, obenem pa kupovanje poceni oblek, za katere trpijo nekajletni otroci v kitajskih barakah, sočutje do hrane, ki nas je naredila take kot smo in ohranila tisočletja, ko obenem ne poznamo niti delca kompleksnosti naše presnove in njen dolgoročni vpliv na naše potomstvo…. Ne, na tako poenostavljene in ozkoglede zadeve pač ne pristajam.

In spoštujem vegetarijance do tistega trenutka, ko prestopijo mejo dobrega okusa in se začnejo zapikovati v moj krožnik….

P.S. S zadnjim stavkom nisem mislil osebno tebe ali Vojke, ampak na splošno….

pravzaprav se s tabo v vsem strinjam. In tudi mene moti, če se kdo vtikuje v moj krožnik. LP in dober tek, karkoli že je.

Če so vegetarianci izbrali ta način življenja, ker verjamejo, da jim koristi pri zdravju, je to stvar prepričanja (ali celo religije). Če so izbrali vegeterjanstvo, ker jim je bolj všeč ukus rastlin kot mesa, je to stvar okusa (o okusih pa se ne razpravlja). Če pa so izbrali vegetarjanstvo iz usmiljenja do živali, pa ne vem, zakaj jim potemtakem odžirajo hrano…

lp,
mačkon

vojka napisal:

> Tukaj krščanstvu veliko manjka. Veliko religij razvija
> vegetarijanstvo ali celo veganstvo – mislim, da so tu veliko
> dlje od religij, ki se jim zdi uživanje mesa dopustno ali celo
> praznujejo z njim (velika noč ipd.)

Ma daj no, a se boste spet na krščanstvo spravli? Zakaj pa ne na islam? Oni tudi ne prepovedujejo uživanja mesa – razen svinjine. Pa pravoslavci, judje, evangeličani in še marsikateri drugi nimajo nič proti uživanju mesa in tudi pri praznovanjih, ki jih imajo, imajo zelo obložene mize.

Praviš da nikar ubijati živali. A če se en komar na tebe spravi in ti kri pije, ga pa kar pustiš? Pa če se ti klop prisesa na kožo, a ga kar pustiš tam? In če se ti na tvojih rožah zaredijo listne uši, a jih kar pustiš, da ti rožo uničijo? In če ti voluhar spodjeda solato, a preprosto pogledaš stran? In če ti miši razgrajajo po kleti in požrejo vse, kar vidijo, jim seveda nastaviš novih zalog, kajne?
Ker če tega ne narediš, je tvoje sočutje do živali presneto nedosledno. Tudi našteti so namreč živali.

Sicer sem proti okrutnemu pobijanju in mučenju, vendar ti lahko povem takole – doma imamo kmetijo in našim živalim se godi zelo lepo. Imajo vsega na pretek – hrane, prostora, gibanja… In ko jih ubijemo to naredimo hitro, brez izživljanja. In z zelo mirno vestjo si na krožnik naložim okusen zrezek, ker od zelenjave ne dobim dovolj moči za težko delo, ki ga opravljam.

Strinjam se z Romanom v vsem, dodajam pa….
Če ti religija zapove, prepove, omeji…hmmm, funkcioniram malo drugače, bolj svojeglavo, ker neznansko rada uporabljam svojo glavo, pa če mi jo je podaril sam bog, potem je pač moral računati tudi na to :))

Odkrito povedano, pa pojem zelooooooo malo mesa, ker mi enostavno ni všeč. Še nikoli pa nisem rekla, da sem vegetarijanka, ker cca. 2x mesečno pa ga le jem kakorkoli že izgleda. In če ob praznikih moj želodec protestira proti šunki, je pač ne jem. No in pripombica, da vegetarijanci ki jedo ribe, zame niso vegetarijanci. A ribe in mehkužci pa niso živa bitja? No, solatka pa kar žudežno umre, ko jo vidimo v skledi in kar pozabimo, da je nekaj živega? Ok, potem nam ostanejo samo laboratoriji,….ampak to je že črno črna znanstvena fantastika.

In ubijanje? Jaz tega ne bi bila in ne bom sposobna. Če bodo v prihodnosti ljudje postali še bolj fanatični kot so že (ana splošno povedano) in se po nekem čudnem ključu zgodi, da z vsemi zakoni prepovedo uživanje mesa, mi bo pravzaprav zaradi mojih prehranjevalnih navad in okusa kar vseeno. Prehranjevalna veriga pa je sama po sebi kruta. Kaj nikoli ne gledate kakega dokumentarca (joj, zdajle bi lahko vrgla tukaj gor rezultate raziskave, kako plitke oddaje so top in – dokumentarci so na repu)?
Življenje je tudi kruto. Smo to pozabili?

LP

vojka sprožila si temo, ki namiguje (spet in ponovno in ponovno) na strašne grdobije, ki se dogajajo v prvi vrsti v krščanskih cerkvah (beri velika noč!).
Prosim te vojka, če ne rovariš tule na forumu in to prav pred drugim največjim krščanskim praznikom – Božičem in nam prizaneseš s prepiri, ki ga take teme sprožijo. Pusti vendar nam, vernim ljudem, da v miru praznujemo in nam vsem raje napiši kakšno lepo voščilo.

PS:s strahom odpiram teme s takimi in podobnimi naslovi, kot je nad tole temo, ker se bojim prepirov med nami. Pustimo živeti drug drugemu po njegovem prepričanju in poskusimo pričakati bližajoče se praznike v prijateljskem vzdušju. Vsem verujočim in neverujočim želim miru in prijateljstva vse okoli vas! Pozdrav, janja.

Se strinjam s teboj in ostalimi, ki tako razmišljajo. Ne mislim ponavljati že povedanega.
Samo en mali dodatek – saj niti ni treba gledati dokumentarcev (čeprav bi bilo boljše in bolj koristno, kot gledanje raznih limonad in trapastih komercialnih oddaj). Dovolj je imeti doma mačko in jo opazovati pri lovu, da spoznaš vso krutost in neusmiljenost prehrambene verige. Ali pa si vzeti čas in opazovati svet okoli sebe – ptič, ki nese žuželko svojim mladičem, kokoš, ki vleče črva iz luknje, pajek, ki ubija svojo žrtev…

Ja, življenje je kruto, pa vseeno lepo…

Eh, janja, ne preostane nam drugega, kot da se sprijaznimo z dejstvom, da se bodo pred VSAKIM večjim krščanskim praznikom ali dogodkom pojavljale provokacije. Saj ta ni prav na tem forumu. Je še bolj mile sorte. Seveda bodo sedaj planili, češ, saj ni nihče ničesar napadel, ampak samo sprašujejo po mnenju. Najboljše jih je preprosto ignorirat.
Se pa strinjam s sandro – zakaj ne izpostavi katere druge religije, ki prav tako dopušča uživanje mesa, pa zdaj ni tik pred velikim praznikom.
Pa naj imajo svoje veselje!

Mi pa imejmo lepe praznike.

Ne vem zakaj naj bi bile rastline, tudi kot nekaj živega, manj vredne od živali… Le kdo si ti Vojka, da si se izrecno spravila na najšibkejše, torej rastline, ki se niti premikati ne morejo. Tvoja naloga je najmanj to, da ne delaš razlik in pravično pohrustaš pol rastlin in pol živali. Dober tek!

Če bo šlo tako naprej, in bo vsak užaljen ali prizadet zaradi kake teme, bo treba forum kar ukiniti.

Draga Relika, saj nisem užaljena ampak pred prazniki sem bolj občutljiva in mi je težko, če mi kdo poskuša za hrbtom blatiti tisto, kar je meni sveto. Sama tega pač ne počnem in spoštujem praznike vseh brez ozira kakšne veroizpovedi so. Opažam pa res, da se pred krščanskimi oz. katoliškimi prazniki poveča število žaljivih tem na račun katoliške cerkve, kakor je omenil maco. Zaradi mene in meni podobnih forumov ne bodo zaprli, vendar mislim, da tudi lastniki omrežja med.over.net. upajo na toleranco uporabnikov…da provokatorji vsaj za praznične dni ne bodo zbadali katoliških vernikov. Ali pa se motim in bodo to vseeno počeli?

He,he,he… Odlično napisano.

HAHA danes se bom opravicil vsem rozam v svojem stanovanju, ker sem jih leta in leta zanemarjal. ker so vsaj na taksnem nivoju kot razumevajoc kuza moje sosede bodo napako razumele in mi oprostile;-)

janja in podobni, s svojimi tožbami se kar drugam obrni, ker moj post niti slučajno ni bil provokacija. Je samo vprašanje, ki pa očitno buri duhove. Verjamem ja, da to vernikom, ki imajo svoj zakodiran sistem, katerega se slepo držijo, ni všeč, kot jim ni všeč nič, kar ne paše v njihove okvire – samo to pač ni moj problem.
V vsakem vprašanju, v vsaki temi, ki ni po vaši volji, vidite samo napadanje in zažente cel patetični cirkus.
Nestrpni ste ravno vi – to je normalno, taka je narava institucije, v to se sploh ne mislim več kot toliko spuščat.

Če kdo rovari, rovariš predvsem ti. Potem se pa umakni s foruma, če nisi sposobna prenesti ničesar, kar ne spada v tvoje omejene okvire.

Mimogrede: to, da se v krščanski veri dovoljuje uživanje mesa in se ga celo spodbuja za praznike, je zame daleč od vsake religioznosti in duhovnosti, daleč od dostojanstva človeka kot bitja, ki bi lahko imelo višjo zavest.

Kdor pač misli, da je človek samo žival, kar naj – zato pa sem dala povezavo z religijo, po religiji je človek tudi duhovno bitje.

Samo do tega se je treba malo potrudit. To je pa odvisno od vsakega posameznika.
O tem, kaj je religioznost, sem napisala – brez tega zame religioznosti ni.

In spet – ker to očitno ne gre in ne gre razumeti: religioznost kot stanje zavesti, kot zavedanje in ne kot zapovedana vera, kodeks, institucija in podobne oslarije.

In zdaj bodi dovolj, svoje sem povedala, sploh se mi ne da več s tem ukvarjat, pogovarjala se bom s sogovorniki na nivoju.
Vi se pa kar mirno usajajte dalje, če vam paše.

New Report

Close