Najdi forum

NAPOTEK ŠT. 6 – PIRAMIDA

Pozdravljene punce,

kako ste preživele vikend ? Kaj miganja ? Zabušavanja ?

Izrazile ste željo za jedilnike. Za začetek je treba prebrati najprej tole tabelo, ki je osnova za sestavo jedilnikov.

Uravnotežena prehrambena piramida s 1200 Kcal naj bi vsebovala sledeče:

Škrobna živila (kruh,žita,žitni izdelki, krompir) 8 enot

Eno enoto predstavlja :
– 2 žlici kosmičev (pšeničnih , koruznih,ovsenih .
– 2 žlici musli mešanic
– pol koščka kruha
– 1 košček prepečenca ali toasta
– 1 mala žemlja ali pol velike
– 2 krekerja ali albert keksa
– 10 malih slanih palčk
– 2 zvrhani žlici kuhanega riža,kaše ali ješprenja
– 3 žlice kuhane polente
– 2 zvrhani žlici kuhanih testenin ali mlincev
– 2 za jajce velika kuhana krompirja

Sadje in zelenjava 5 enot

Eno enoto predstavlja :
– 1 srednje velika skledica solate
– 1 lonček kuhane zelenjave
– 1 srednje velik sadež
– 1 lonček jagodičevja (jagode,borovnice,maline,ribez)
– 6 žlic sadja iz konzerve
– 1 dl sadnega soka

Mleko in mlečni izdelki z malo skrite maščobe 2 enoti

Eno enoto predstavlja :
– košček sira v velikosti škatlice vžigalic
– 2 dl mleka
– 2 dl jogurta
– 3 žlice skute

Meso,ribe in zamenjave s skrito maščobo 2 enoti

Eno enoto predstavlja :
– pol manjšega zrezka mlade govedine,piščanca, purana ali rib
– rezina šunke ali 2 rezini salame
– 1 jajce
– pol hrenovke
– 1 majhna rezina tofu-ja ali seitana
– 3 žlice kuhanega fižola, leče ali čičerike

Maščobe za namaze in kuhanje 2 enoti

Eno enoto predstavlja :
– 1 žlička masla ali olja
– 3 lešniki
– 6 oliv
– 1 žlica mandljev
– 2 žlički lahkega namaza

Tole vam bo pomagalo pri sestavljanju jedilnikov .Jutri jih bom objavila .

LP,Kaja

Dobro jutro,

pa ne pozabite – ko boste tole jedli/jedle gledati zraven se Ally McBeal.
Znano je, da zgledi namrec vlecejo.

Aligator. :)))

Kaja, hvala za trud!

LP!

nova
Uredništvo priporoča

Pirmida ni dobra če mene vprašaš. Največ kalorij (energije) rabiš zjutraj, potem postopoma iz obroka v obrok kalorije manjšaš. Vidim da maš na jedilniku dost krompija, ki ma visok glicemični indeks (GI), stvar je zelo anabolna, sploh če je kuhan.

LP, miki

A ve katera kaj več o Linea snella?

Piramida je povzeta po Cindi. Če jo po vsem svetu uporabljajo v šolah hujšanja, potem že ne more biti slaba. In če so rezultati dobri, še toliko bolje.

Je pa res, da ne temelji na principu glikemičnega indeksa. Ta teorija pa je popolnoma drugačna od te. Je pa tudi dobra.

Lp,Kaja

Tako, pozdrav vsem tistim, ki sodelujete v zdravem hujšanju, pridružujem se vam in upam, da bom uspešna pri svojih načrtih. Sem že kar “stalna hujšarica” ali kako bi temu rekla, saj ponavadi zdržim nekaj časa, potem pa hitro nazaj zapadem v ustaljene tire prehranjevanja. Volje in motivacije mi zmanjka, saj bi rada ZDRAVO shujšala vsaj 10kg. Moram omeniti še to, da sem nekaj časa nazaj shujšala za 4 kg samo ob kombiniranju živil (beljakovine in OH), vendar pa sem med prazniki (saj veste, skušnjave na vsakem koraku) stvar opustila, sedaj pa bi rada začela znova. Ta dieta se mi zdi zanimiva, čeprav res vsebuje veliko OH, jaz pa sem se jih ponavadi kar precej branila, še posebej kruha, sem pa potem nadoknadila, na žalost pri drugih stvareh. Ker ste že bolj izkušene v teh stvareh, prosim za malo spodbude in nasvetov.
Upam, da mi bo tokrat uspelo.
LP, Pika

Sama delam po Montignacu, tako da upoštevam te GI in se mi zdi zame bolj primerno.

Tudi jaz delam po Montignacu. Kako vam uspeva?

A lahko napišeš svoj jedilnik za en teden Tea ali pa Sasha?

Tudi sama hujšam odkar sem živa in normalno nič ne shujšam :))

Pred kratkim sem slučajno naletela na razne diete pa da vam malo popestrim dan vam kopiram nekaj od njih:

Deita za teden dni

Recimo, da je danes sobota, vi pa ste naslednji konec tedna povabljeni v družbo, v kateri bi se radi pokazali v svoji najlepši obleki. Ko jo poskusite, vas oblije mrzel pot: tistih pet kilogramov, ki ste si jih pridobili v zadnjih mesecih, na nepravih mestih napenja obleko in namesto občudovanja boste deležni pomilovalnih pogledov. Je mogoče z ločevanjem živil izgubiti štiri do pet kilogramov v tednu dni? Je, vendar naj stroga dieta traja zares samo teden dni in ne več, kajti če boste z njo nadaljevali, se bo telo uprlo.
Pri tej dieti uživate v enem dnevu samo eno vrsto hrane. Recimo takole: v nedeljo meso, v ponedeljek zelenjavo, v torek krompir, v sredo sadje in sveže stisnjene sadne sokove, v četrtek sir, v petek zelenjavo, v soboto meso.
Vrstni red si lahko določite sami, pazite le, da ne boste imeli dva dni zapored iste vrste hrane. Celodnevno uživanje istih živil nam namreč zbudi neustavljivo željo po drugi vrsti hrane in tolažili se boste s tem, da boste hrano, ki si jo tisti trenutek želite, lahko jedli naslednji dan.
Še enkrat: ne več kot teden dni !!!!

Vrhunska forma in linija z dieto dr. Haya

Dieta je razdeljena v tri skupine:
1. skupina:
Živila z beljakovinami: ananas, jajca, vse vrste rib, meso, sadje, sir (največ 50 odstotkov maščob), mleko v vseh oblikah.
2. skupina:
Živila z ogljikovimi hidrati: banane, med, krompir, zelje, naravni riž, kruh s polnozrnato moko.
3. skupina:
Nevtralna živila: maslo, jogurt, skuta, sveža solata in zelenjava.

Živila iz prve in druge skupine se ne smejo sočasno uporabljati, zato pa je dovoljena kombinacija skupine dve in tri.

1. dan
Zajtrk: sadje razen banan, skodelica mleka
Kosilo: skupina ena – solata z oljem, omaka iz soje, telečji zrezek s paradižnikovim pirejem, sadje in nizkokalorični jogurt
Večerja: skupina dve – zelenjavna juha, pražen krompir s kislo smetano, flambirane banane

2. dan
Zajtrk: kot prvi dan
Kosilo: skupina ena – sirova plošča, kuhano meso z zeleno solato začinimo z jogurtovim prelivom, kozarec belega vina
Večerja: skupina dve – kruh s polnozrnato moko z mehkim sirom, krompir kuhan, in začinjen s svežim peteršiljem

3. dan
Zajtrk: kot prvi dan
Kosilo: skupina dve – solata s pečenim piščančjim mesom, kos sira, jabolko
Večerja: skupina dve – brstični ohrovt s krompirjem, kozarec piva

4.dan
Zajtrk: kot prvi dan
Kosilo: skupina ena – beluši z maslom, riba z zelenjavo
Večerja: skupina dve – zelenjava, kuhan krompir, prelit s smetano

5. dan
Zajtrk: kot prvi dan
Kosilo: skupina ena – solata s piščančjim mesom in oranžo (20 dag piščančjega mesa, dve oranži, 10 dag majoneze)
Večerja: skupina dve – zelenjava, krompirjev pire, zelnata solata, pečena banana

6. dan
Zajtrk: kot prvi dan
Kosilo: skupina ena – ražnjiči s šunko in čebula, solata in sadje
Večerja: skupina dve – solatni krožnik

7. dan
Zajtrk: kot prvi dan
Kosilo: skupina ena – pečen telečji zrezek s kosom šunke in sirom, zelenjava in sadje
Večerja: skupina dve – polnjen krompir s čebulo, zelenjava

Tibetanska dieta – najlažja pot do vitkostI

Res je najlažja, preskusili so jo mnogi ljudje in vsi so z novim načinom prehranjevanja zadovoljni. Osnovne napotke zanj boste našli na srednjih straneh priloge, da pa se boste naučili kuhati na novi način, smo za vas zbrali nekaj receptov, in sicer smo jih razdelili v dva razdelka: škrobni in beljakovinski. Pokazalo se je namreč, da ljudje, ki se želijo prehranjevati po tibetanski metodi, velikokrat ne vedo, kako naj kuhajo, katera živila sodijo skupaj in katera ne. Čeprav je metoda silno preprosta, je začetek morda komu težak. Sčasoma se boste navadili ločevati živila, še posebej, ko boste ugotovili, da je dieta učinkovita in da tudi dobro vpliva na zdravje in počutje. Koliko boste shujšali v mesecu dni? To je težko povedati, a predlagam vam, da se s tem vprašanjem ne obremenjujete. Shujšali boste zagotovo.

Za kaj gre pri tibetanski dieti
Milijoni ljudi se vse življenje mučijo z odvečnimi kilogrami. Debelost je vse večji problem razvitega sveta in medicinska znanost jo je uvrstila med bolezni, ki jih je treba zdraviti. Debelim pomagajo z zdravili, dietami in spreminjanjem prehrambnih navad. Poudarek je predvsem na slednjem, saj se velika večina ljudi po strogi dieti vrne k staremu načinu prehranjevanja, s katerim so si pridobili odvečne kilograme.

Diet je neskončno veliko, problem pa je, da je človek, ki po njih hujša, neprestano lačen, kar je stresno že samo po sebi, kaj šele ob vseh poklicnih in zasebnih obremenitvah. Kako zelo ob strogih dietah trpijo živci, ve vsak, kdor se je kdaj skušal ravnati po njih. “Hujšala boš? Spet boš sitna!” je slišala svoje bližnje reči marsikatera ženska, ko je napovedala dieto. Tibetanska dieta pa lakote ne “zapoveduje”.

Da je mogoče hujšati in živeti bolj zdravo tudi drugače, smo prvič prebrali v knjigi Petra Kelderja Vrelec mladosti, ki jo je v prevodu Luke Novaka leta 1993 izdala založba Vale. Polkovnik Bradford, ki je čudežno pomlajen prišel iz Tibeta, pripoveduje: “Vsi tisti, ki smo se pridružili redu lam, smo prihajali iz sveta, ki se je le malo zanimal za svojo prehrano. Že kmalu po prihodu v samostan pa se je naše počutje močno izboljšalo. In deloma je bilo to povezano s samostanskim načinom prehranjevanja.

Nihče izmed lam ni pri prehrani izbirčen. Sicer pa niti ne more biti, saj ni kaj dosti izbire. Njihova prehrana je sestavljena iz dobrih polnovrednih živil, toda po predpisu je pri enem obroku le eno samo živilo. To je po svoje velika skrivnost dobrega zdravja. Če jemo le eno vrsto živila, v želodcu ne more priti do nasprotij in neskladnosti. Različna hrana se hkrati znajde v želodcu in tako se na primer pojavi neskladje med ogljikovimi hidrati in beljakovinsko hrano. Če na primer jemo kruh, ki je škrobnato živilo (ogljikovi hidrati), skupaj z mesom, jajci ali sirom (beljakovinska živila), izzovemo v želodcu nasprotujoče si kemične reakcije.”

V Ameriki je potem na teh osnovah nastala Hayeva dieta in pred dvema letoma je Mladinska knjiga izdala knjigo Jackie Habgood Zdravo kombiniranje hrane – osnove Hayeve diete v prevodu Marjete Ane Tuševljak. V tej knjigi je dieta natančneje razdelana, veliko prostora pa avtorica posveča temu, kako si s to dieto izboljšamo zdravje.

Naša priloga prinaša osnovne napotke za prehranjevanje po tibetanski oziroma Hayevi dieti in recepte, saj so nas bralci, ko smo podatke o dieti prvič objavili, zasuli z vprašanji, kako naj kuhajo. Preprosteje je, kot se zdi na prvi pogled.

Ponovimo, katerih jedi ne smete jesti

Da se boste laže znašli, bomo našteli nekaj jedi, ki so pri nas zelo priljubljene, v tibetansko dieto pa zaradi tega, ker so kombinacija beljakovinskih in škrobnih živil, ne sodijo.

ENOLONČNICE Z MESOM IN KROMPIRJEM ALI TESTENINAMI
GRATINIRAN KROMPIR
HAMBURGER
KANELONI
KLOBASE Z JEČMENOM ALI
RIŽEM (krvavice)
MAKARONOVO MESO
MESNE POLPETE, V KATERIH JE KRUH
MESNE OMAKE, ZGOŠČENE Z MOKO
MUSAKA Z MESOM
OCVRTO MESO
JAJCA S KRUHOM
PASULJ Z MESOM
PICA
POLNJENE TESTENINE
POLNJENE TELEČJE PRSI
RIČET Z MESOM
RIŽOTA Z MESOM
SENDVIČ S SALAMO, KLOBASO IN/ALI SIROM
SIROVI ŠTRUKLJI
SLAŠČICE

Nevtralna živila
ARTIČOKE
AVOKADO
BAMBUSOVI VRŠIČKI
BELUŠI
BOB
BRAZILSKI OREHI
BROKOLI
BUČKE
BUČNO SEME
CVETAČA
ČEBULA
ČESEN
SOLATA (zelena)
FIŽOL (stročji)
GOBE
GRAH (svež)
JAJČEVCI
KALJENA SEMENA
KOLERABA
KORENJE
KREŠA
KUMARE
LEŠNIKI
MANDELJNI
MASLO
MLADA KORUZA
OHROVT
OLIVE
OREHI
OTROBI
PAPRIKA
PARADIŽNIK (svež)
PESA
PINJOLE
PISTACIJE
POR
REDKVICA
REPA
ROZINE
RUMENJAK
SEZAMOVO SEME
SIR (smetanov)
SMETANA
ŠPINAČA
ZELJE
ZELENA

Sodijo v škrobni obrok
ARAŠIDI
BANANE
ČIČERKA
DATELJNI
FIGE
FIŽOL (v zrnju)
GRAH (suh)
HRUŠKE (sladke)
JABOLKA (sladka)
JEČMEN
KORUZA
KOSTANJ
KROMPIR
KRUH
LEČA
OVES
PROSO
RIŽ
TOFU

Sodijo v beljakovinski obrok
ANANAS
BRESKVE
ČEŠNJE
ČRNI RIBEZ
GRANATNO JABOLKO
GROZDJE (kislo)
JABOLKA
JAGODE
JAJCA
JOGURT
KIVI
KLEMENTINE
KOSMULJE
LIMONE
MALINE
MANDARINE
MANGO
MARELICE
MESO
MLEKO
NEKTARINE
PAPAJA
PARADIŽNIK
(kuhan, konzerviran)
PERUTNINA
POMARANČE
RABARBARA
RAKI
RIBE
ROBIDE
SIR (mehki in trdi)
SKUTA
SLIVE
ŠKOLJKE

To bi bilo to, veselo na dieto :)))

Draga Cinca,

na tej temi se pogovarjamo o zdravem prehranjevanju in zgubljanju kg na dolgi rok.
Zato tudi ne govorimo o dietah . In odsvetujem vsake hitre diete, takšne kot je tvoja za en teden.

LP,Kaja

Sasha,

ali bi lahko za ostale bralke na kratko napisala o čem govori Montignac ?
Dodaj še ti svoj prispevek k tej temi .

In kako ti uspeva ? Upam, da se ta četrtek vidimo.

LP,Kaja

Oprosti Kaja, sam navadno nisi tako ostra.

Če bi si vzela čas in pogledala še ostalo bi videla da so v nadaljevnju, še dve diete in obe temeljita ravno na zdravem prehranjevanju. Iz tibetanske diete se je razvila dieta opisana v knjigi Jem torej hujšam. V Hayevi dieti, ki je v bistvu tudi ista, saj temelji na delitvi hrane so še dodani primeri jedilnikov in kako kombiniraš.

Prvo sem skopirala samo zato, ker poznam kako zgleda, ko imaš nenapovedano neko zabavo ti pa se zagledaš v ogledalo in postaneš čisto depresiven. Ta ti vsaj pomaga prebrodit stvar, če hočeš na hitro nekaj narediti, se pa strinjam da to ni nekaj na kar bi se zanašal in da je bolj pametno se stalno držati zdravega načina hranjenja.

Cinca, meni se zdi čisto vredu.
Včasih je bolje, da na “hitro” dosežeš neki rezultat, …”dolgoročno” pa tudi po lastnih izkušnjah ne uspeva najbolje. 🙂

Lp.

Imaš prav Cinca,

ponavadi nisem tako ostra. Ker pa vem, da te hitre diete ženske zavrtijo v krog, ki si ga najmanj želijo, sem tako odreagirala. Če v enem tednu zgubiš 5 kg, greš na zabavo, tam kao dobro zgledaš, potem hitro v naslednjem tednu dobiš vse nazaj, ker ti potem kao ni treba več skrbet za linijo.

Problem je v glavi.

Sorry, če sem ti zvenela ostro. Samo enkrat za vselej si je treba iz glave izbiti DIETE.

LP,Kaja

Zakaj samo 5% ljudi, ki se lotijo diet, vztraja več kot 1 leto?
Zakaj se težko izgubljeni kg tako hitro vrnejo?
Zaradi neznanja o zdravi prehrani?
Mogoče, pri določenem odstotku. Za večino tistih, ki se borimo s kilogrami kot Don Kihot z mlini na veter, pa mislim, da smo s teorijo zdrave prehrane dobro seznanjeni. V praksi pa …..
Spremeniti bi morala sebe in s tem odpraviti vzrok svoje debelosti.
Ali kot pravi Kaja, problem je v glavi. Oziroma v ‘srcu’, ki pravi daj, čeprav glava ve,
da se ne sme.

LP Aja

Se popolnoma strinjam s tabo, Aja.

Mislim, da je najbolj grozno to, da šele takrat, ko nam zares začne odpovedovati
telo oz. je ogroženo zdravje, začnemo razmišljati o tem, da je nujno potrebno narediti kaj za to, da te probleme odpravimo. Žalostno, toda resnično.

LP,Kaja

Kaja, lahko. V četrtek pa že vem, da ne pridem na srečanje, ker sem zmenjena naslednji dan v LJ…

Torej – Montignac
1. Kolicina hrane ni omejena
2. Omejitve se ticejo Glikemicnega indeksa – torej kolicine skroba oz. posledicno sladkorja, ki nam ga dolocena hrana v krvi “dvigne”. Visok GI povzroci, da se nam dvigne krvni sladkor, to pa spodbudi trebusno slinavko, da brizgne inzulin… Vec cukra, vec inzulina.. in to nihanje se pozna tudi pri telesnem pocutju ali celo razpolozenju. (ma pa inzulin še eno funkcijo pri pretvorbe hrane …. sam ne znam točno napisati.)
3. Potrebno je upostevati kombinacije prehrane:
– s skrobom jemo zelenjavo
– z mesom, ribami, jajci, sirom jemo zelenjavo
To je bistveno.
Vendar je dobro, da skrob spremljajo vlaknine. Zato je fajn jesti… graham ali pirine testenine, polnozrnat kruh, ravno tako “črn” riž itd.
Potem pa je dolocena hrana, za katero niti slutimo ne, kako mocno dvigne sladkor v krvi.
4. IZOGIBATI se je smiselno:
– krompirju, koruzi, rdeči pesi, korenju
– bananam
– belemu rižu, kruhu, testeninam

Primer jedilnika:
1. Zajtrk: Neomejena kolicina polnozrnatega kruha (Kosobrinc npr.), namazan z nemastno skuto, malo diabetične marmelade, bela kava.
2. Malica: Sadež
3. Kosilo: Neomejena količina mesa, ali ribe (tudi tuna) ali sir (bolje manjmasten) z zelenjavo.
ALI
Pirine testenine s paradižnikom in bučkami, skleda radiča.
4. Malica: Sadež
5. Vecerja: Jogurt s sadjem (brez sladkorja), ali skutin namaz (jemo z žlico)

Rezultati:
Sedaj sem komaj zacela in ker gre pocasi, sem šla dol sele 1 kg v 10 dneh. Pred leti pa v letu in pol… kar precej, brez lakote.

Mogoče je mal nejasno zgoraj
Z beljakovinami ne jemo škroba.

New Report

Close