Najdi forum

Dragi moji Forumci in Forumke,

sedaj pa jaz oz. moj sin potrebujem nasvet. Za kaj gre – fant je star 21 let (ni pomota, poleg 6-letne hčere imam tudi 21-letnega sina-smo pač zgodaj začeli) in je 1.maja začel hoditi z dekletom, ki je bila njegova sošolka že v gimnaziji – torej sta se poznala že skoraj 7 let. Vsak dan sta bila skupaj, šla v juliju za en teden na morje in tam neznansko uživala. Potem je šla ona s svojo prijateljico za en mesec v Mehiko(nazaj pride čez 10 dni), on pa s svojimi prijatelji v Prago. Ves čas sta na vezi preko emaila in si pišeta. Sine se je v Pragi družil s skupino prijetnih Čehov in Čehinj, med katerimi je bila tudi deklica, s katero sta se spoznala že lansko leto in se potem videla še enkrat v decembru.Potem je on zgubil njen naslov in pozabil nanjo. Ko pa je prišel v Prago , jo tam zagledal, je preskočila iskrica in zgodilo se je.10 dni sta bila nerazdružna. Včeraj je prišel domov in danes me je prosil za nasvet kaj narediti. Obe ima rad, nobene noče prizadeti. S Čehinjo bi se videval na dva meseca, Slovenka je tukaj . Prav smili se mi , ker je tako razdvojen.Je zelo čustven fant in ga je groza povedati Slovenki za Čehinjo. V bistvu ga mami long-distance relationship, saj si želi malo svobode. Jaz mu težko kaj svetujem, ker sem preveč pristranska kot mama in bi se odločila najbrž bolj razumsko. Zaradi tega ne more spati, rad bi si prišel na jasno še preden pride njegovo dekle iz Mehike.

Lp,Kaja

Draga Kaja!

Tudi sama imam sina iste starosti(tudi mi smo zgodaj začeli) :).Če bi bil to moj primer,bi mu verjetno oziroma skoraj sigurno svetovala,da se odloči za slovenko.
Ta veza,bi bila bolj trdna.Saj veš daljava naredi svoje.Nekaj časa traja in je lepo,sčasoma,pa ravno zaradi oddaljenosti polagoma zbledi.Žal,so se skoraj vse veze mojih znancev,tudi z deklicami iz Češke končale ravno zaradi tega.(2primera).
Vem,da ne smem posploševat vendar tu res ne vidim kaj trajnega,lahko pa je ena lepa avantura,katere prihodnost ni sigurna.
Sploh pa,če ima to slovenko rad,naj se jo kar drži..Z pametnim pogovorom,mu bo pustila tudi nekaj prostega časa za druženje s prijatelji.
LP Tara

Točno tako sem mu tudi jaz svetovala, pa ni bil nič navdušen. Zato bi rada slišala tudi kakšno drugo mnenje. Ne bi rada videla, da samo jaz tako razmišljam.
Takšna bi bila razumska odločitev. Samo pri njemu so važnejša čustva in razumska rešitev se mu ne zdi sprejemljiva.Ko bi mu le znala na kakšen način to razložiti.

Lp,Kaja

nova
Uredništvo priporoča

Veš zdaj so vtisi in doživetja še zelo sveži,saj je komaj prišel domov.Po moje bo z vsakim naslednjim dnem imel malo več posluha za tvoje besede.Seveda pa moraš pravilno izbrati “pravi čas za pogovor z njim.”Morda malce naokrog,potem pa s primeri..to bi bilo tako,pa tako.Saj veš,so v letih ko moraš z njimi previdno.
Prepričana sem,da bova dobili jasno predstavo o tem,ko slišiva še druga mnenja.
V želji,da uspešno rešita zadevo,te lepo pozdravljam
Tara

Sem ga malo polomila zgoraj pri imenu,se opravičujem!

Draga Kaja!

Tudi jaz sem podobnega mnenja kot Tara. Zveza na daljavo je le v redkih primerih uspešna.
Dokler stvari ne postanejo resne, je vse super. Vidita se enkrat na par mesecev, sta nekaj časa skupaj, potem pa spet vsak nazaj v svoje življenje. Toda vprašanje je, koliko v resnici lahko spoznaš človeka, katerega vidiš parkrat na leto. Ko je enkrat treba z nekom živeti… In ko se takšen par odloči, da bo ostal skupaj – kje pa bosta živela? Bo šel on na Češko? Bo ona prišla sem? Seveda, če gledamo dolgoročno.
Ker praviš, da je tvoj sin bolj čustven človek, mu verjetno ni za brezvezne avanture, ampak si želi od razmerja nekaj več. Tudi jaz bi mu svetovala, naj se odloči za Slovenko. Verjetno jo tudi precej bolje pozna, glede prihodnosti pa je tudi 100x bolj enostavno in nestresno.
To je spet razumsko gledanje na situacijo, vem. Tvoj sin se bo moral sam odločiti. Jaz bi mu svetovala, naj dobro pretehta vse pluse in minuse, tako pri eni kot pri drugi. Predvsem pa naj pri sebi razčisti, kaj od razmerja sploh pričakuje. Razmerje na daljavo v resničnem življenju ni tako enostavno in romantično kot v holivudskih filmih. In ali ni bolje imeti človeka, ki ga ljubiš, na dosegu, da lahko “v živo” z njim deliš vesele in žalostne trenutke?
Verjamem, da mu je zelo težko in upam, da se bo na koncu prav odločil, zase.
Držim pesti! Srečno!

Daleč od oči, daleč od srca.

Zveza z dekletom, ki živi tako daleč, je zelo negotova, vendar pa je fant še tako mlad, da verjetno še ne misli na resno zvezo. Glede na to, da imamo tudi pri nas fanta istih let (jaz sem ga “primožila”), bi mu vsekakor svetovala naj dobro premisli in se vpraša kaj pravzaprav trenutno na ljubezenskem področju pričakuje. Če bi rad svobodo, je Čehinja, jasno, bolj primerna, vendar pa mora vedeti, da zveze na tako daljavo prej ali slej zvodenijo. Po drugi strani pa je Slovenka primernejša, če želi trajno zvezo in temu primerno več obveznosti do dekleta.

V vsakem primeru pa naj posluša svoje srce.

pozdravljena Kaja,

Moj predlog je, naj sine počaka, da se njegova slovenka vrne iz Mehike … ko jo bo videl bo že približno vedel, kaj do nje čuti in h kateri punci ga bolj vleče … mislim da je pri enaindvajsetih še prezgodaj iskati življenjsko ljubezen … sploh če ga vleče na več strani. Naj se izživi v ljubezni in da duška svojim čustvom … pa je vseeno a je punca iz Češke ali pa iz Amerike … tudi jaz sem imela podoben ‘problem’ … odločila sem se za slovenca .. seveda ga imam rada in tudi razumeva se zelo dobro .. samo še vedno včasih pomislim na onega drugega … včasih mi je žal, da nisem vsaj poskusila … sploh pa mislim, da se vsak, ki malo potuje po svetu, slej ko prej sreča s takšnim problemom … saj veš .. drugačnost neskončno privlači …

zdaj pa še zgodba moje zelo dobre prijateljice … pri 17-tih je spoznala fanta iz Nemčije .. slovenca, ki je živel v Nemčiji … bila je nora ljubezen na daljavo .. takrat še ni bilo interneta 🙂 … potem pa so se njune poti malo razšle .. saj če se vidiš parkrat na leto, res ne more biti trdne zveze …. pa še leta so bila bolj nora … ampak kasneje sta se spet našla .. danes sta poročena, imata družino .. on še vedno dela v Nemčiji .. je pa kar dosti časa tu v Sloveniji, kjer imata svoj dom .. očitno jima takšen način ustreza … se pa spomnim, da nas ni prav veliko verjelo v pozitiven konec te ljubezni .
Želela sem ti samo povedat, da včasih tudi kilometri niso ovira 🙂

Pa veliko sreče tvojemu sinu …
Barbara.

Moje mnenje bo malo drugačno. Ker tvoj sin pozna dekle iz Slovenije že dalj časa, je malo pomešal ljubezen in prijateljstvo. Pač je dobra prijateljica in ker ni bilo boljše,se je zbližal z njo. Če bi bla to prava ljubezen, bi bila Čehinja samo avantura katera ga ne bi mešala preveč. Sin je še zelo mlad in naj sam odloči, kako bo. Mislim pa,da je s Čehinjo prava ljubezen. Kje bosta živela in kako to pa sploh ni zdaj za razmišljat. Poznam fanta ki je spoznal preko neta dekle iz ZDA in zdaj potuje večkrat tja, tudi razmišlja,da se preselil tja. Svet postaja majhen, ne glejmo preveč zaplotniško iz Slovenije,saj to je samo eno mesto v Evropi. Če hoče biti tvoj sin srečen,naj izbere ljubezen. Če bo šel v zakon s prijateljico,vemo kaj to pomeni,beganje in iskanje ljubezni.

Moram priznati, da je mene že od vsega začetka begala ena zadeva – če se s Slovenko pozna že skoraj 7 let, kako je lahko šele sedaj začel hodit z njo. Pa so mi ljudje rekli, da poznajo veliko takih primerov, da res kar naenkrat preskoči iskrica. Je pa res, da ni bilo tako, kot praviš , da ni bilo boljšega dekleta.Deklet je na pretek in tudi on je kar zbirčen fant. Pravi , da je bil že prej zaljubljen vanjo, ker pa je imela ona par let vezo z nekim drugim fantom, sine pač ni videl šanse z njo. Par mesecev po tistem, ko je prekinila z onim, pa je začel z njo.
Jasno je, da pri teh letih še ne išče resne zveze, saj je še premlad, pa izživeti se mora še, pa doštudirati, pa polno hobijev ima, ki mu vzamejo kar nekaj časa. Tako da o kakšni zvezi za zmeraj najbrž tako ni govora.

LP,Kaja

Točno to sem ti hotela tudi jaz napisati. Mislim da je sin zdaj pod vtisom dogodkov iz Češke, njegova slovenska deklica pa je daleč stran. Ko bo prišla in jo bo videl, bo kmalu ugotovil do katere čuti več. Takrat se bo lažje odločil.

Zdravo!
Kaja, mislim,da ga moraš pustiti,da se sam odloči.
Popolnoma se strinjam z Mihom.
Lp Bojana

Vsekakor ga bom pustila, da naredi po svoje. Saj se tudi nimam pravice vtikati v njegove odločitve. Ker pa me je sam vprašal za nasvet , bi mu rada pomagala. Saj veš, ko imaš svoje otroke, bi naredil vse, da bi jim pomagal. Res pa je tudi, da se velikokrat zgodi, da delamo v najboljši veri, pa se kasneje izkaže, da ni bilo prav. That’s life. Vsak dan se učimo.

LP,Kaja

Pri 21. letih se mu res ni treba sekirat in izbirat. Naj se zabava z obema, če mu znese (ne vem koliko je psihično močan). Monogamnost je itak le kulturno nasilje nad ljudmi, ki je nastalo zaradi dedovanja premoženja in ne kar samo od sebe oz. po naravi. Če se misli že pri teh letih trdno vezati in glumiti družinskega očeta, se mi fant kar malo smili. Za poroko in grob ni nikdar prepozno.

Spoštovana Kaja!

Sama sem živi primer, da lahko iskrica preskoči naenkrat. Svojega moža poznam približno 12 let. 4 leta sva bila skupaj kot par in se kasneje tudi poročila. Če bi mi nekdo, recimo, pred 10 leti dejal, da bo to nekoč moj mož bi mu, po vsej verjetnosti, rekla, da je nor. Potem pa je preskočila iskrica in bila sva in sva še danes noro zaljubljena. Sicer moram povdariti, da nikoli nisva bila res dobra prijatelja, bila sva le znanca iz iste soseske. Kasneje nekaj mesecev prijatelja in nato par. To, da je bil sin prej s Slovenko prijatelj naj te ne skrbi, to je možno.

Bolj me je zmotilo dejstvo, da je zvezo s Čehinjo vzel tako resno. Torej kaj je potem čutil do Slovenke? Menim, da dveh oseb ne moreš imeti enako rad, katero pa ima raje se bo moral pa sam odločiti.

Spomnim se sebe iz časov, ko sem najmanj 10 ljudi spraševala za nasvet, kaj storiti kadar sem imela probleme. In? Na koncu sem bila še bolj zbegana kot pred tem. Mislim, da si mora tvoj sin vzeti čas samo zase in v sebi razčistiti svoja čustva.

Vsaka zgodba ima lahko srečen konec. Ne morem neko zgodbo obsoditi na propad že na začetku, ker v resnici ne vemo kaj se bo zgodilo, le špekuliramo. Se pa pridružujem mnenju, da naj s kakšnimi spremembami počaka do vrnitve dekleta z Mehike. Šele takrat bo lahko razčistil, kaj dejansko čuti do nje.

Lep pozdrav
Pia

Moja se z otrokoma ne razume v redu,jaz se pa super. Kje je razlika ? Ko otrok kaj naredi,kar mi je v veselje , to tudi pokažem, če naredi kaj narobe (po moje) , sem lepo tiho, razen če prosi za nasvet,pa še takrat je bolj splošen. Žena dela ravno obratno, če je vse v redu,je samoumevno, če je narobe (po njeno), se pa vtika z nasveti. Pa nič ne pomaga, če sem ji že 100x rekel, da ga ful serje.

Jaz pa mislim, da resnost oziroma neresnost veze ni odvisna samo od let, vsejeigra, ampak tudi od zrelosti posameznega človeka. Ne bi verjel kako je lahko človek zrel pri 21 letih.

Lep pozdrav,
Pia

Hej, saj ne gre za zrelost-nezrelost. Po mojem mnenju (pazi, vsak ima pač svojo naravo) je fanta enostavno škoda, da bi se že tako zgodaj onemogočil. V mladostnih trdnih vezah pač ne vidim nič romantičnega. Dokler je človek sam so mu vsa vrata odprta, je svoboden. Ko se veže se tudi zveže.

Vsejeigra moje mnenje je izhajalo iz mojega brata, ki se je vezal pri 21 letih in je celo sam želel tako (ni bilo nobenih otrok vmes). Danes živi na svojem, sicer mu gre včasih malo težje, ampak mislim, da sta oba prav srečna, pa čeprav sta zelo mlada. Že od nekdaj je bil tak, da ga bežne romance niso zanimale. imata pa tako urejeno. Hodita skupaj ven in vsak s svojimi prijatelji ter puščata drug drugemu določeno svobodo, ki jo ptrebuje vsak človek.

Lep pozdrav,
Pia

Malce težko se je vživeti v čustva in misli 21-letnega fanta. Zelo, zelo mlad je še in ni se mu treba takoj dokončno odločiti za eno ali drugo. Zveze na daljavo so nekaj časa idealne, zlasti za mlade, ki so še polni romantike, saj svojega partnerja lahko dolgo idealizirajo, ker nimajo možnosti spoznavati njegove napake. Dolgoročno pa se običajno ne izide. Tu so lahko še druge razlike (druga kulturna sredina, življenjski stil itd.). Slovenko dobro pozna. Naj počaka vsaj toliko časa, da se vrne in bo v konkretnem stiku lahko ocenil svoja in tudi njena čustva.. Morda ga bo tudi ona presenetila z novico, da se je ogrela še za koga drugega. Skratka, naj hiti počasi.

New Report

Close