Najdi forum

zivjo
Na vas sem se obrnila, ker ne vem kaj naj naredim. Ne mine dan brez kreganja v nasi druzini. Oce vsak dan ocita mami, da nic ne dela, ceprav to se zdalec ni res. Karkoli naredi je narobe. Noce ji dati skoraj nic denarja za racune, solo in druge stvari, tako da mora vse placevati sama. Kadar rece kaj kar mu ni vsec se takoj zacne prepirat in ji ocitat vse kar se ocitati da. Velikokrat sem ju ze prosila da se ne prepirata, vendar to ocitno ne zadosca. Mamo je danes celo spravil v jok in je zdaj cisto sesuta.
Prosim za kaksen predlog. Ze vnaprej hvala.

Draga mladostnica,

mi je prav hudo, da si izpostavljena partnerskim težavam med tvojima staršema. Verjmem, da ti je zelo težko. In to ravno sedaj, ko si v obdobju, ko prav ti potrebuješ starševsko podporo, razumevanje, njihovo zrelost in ljubezen. Žal smo prepogosto priča, ko starši svoje težave razgrnejo pred otroke in jh vpletejo v svoja neskladja. S tem žal svojim otrokom vzamejo del otroštva in mladostništva, ki pripada otrokom.
Tebi. Tvoje mladostništvo pripada tebi.
Tvaja starša sta odrasla človeka in odrasli ljudje znamo poskrbeti za svoje zadeve ali pa pametno poiskati pomoč, če jima sami ne zmoremo rešiti. Brez da v svoje težave vpletamo otroke. Odrasli ljudje smo dolžni urediti vse svoje zadeve tako in zato, da lahko primerno skrbimo za svoje otroke. Ker smo mi odrasli, oni pa otroci. Njim pripada varno in skrbno otroštvo in mladostništvo. Že tako imajo dovolj svojih izzivov v vrstniki, v šoli, med prijatelji, s fanti in puncami… s seboj. Najstništvo že tako ni najbolj lahko obdobje. In ni fer, da starši kakorkoli bodisi z jokom, kregom, pojašnjevanjem težav, obtoževanjem drugega, iskanjem zavezništev ali tolažbe, vpletamo otroke v naše težave. Težave nas odraslih naši otroci ne morejo rešiti, lahko pa jim z vpletanjem in prenašanjem odgovornosti na njih naredimo veliko škode.

Tudi tebi, draga mladostni. Tvoje življenje in mladostništvo pripada tebi. Šola je pred vrati, se veseliš srečanja s prijatelji? Kako ti gre v šoli? Imaš kake dodatne krožke, plešeš, igraš kak inštrument, kaj rada počneš v življenju, bereš? Pišeš morda? Posveti se sebi, doma pa… draga mladostnica, bolje je, da se umakneš iz epicentra kreganja. Običajno se poskusi pomiritve staršev med kregom ali tolažbe tistega, ki joka končajo neuspešno, tako kot si tudi sama ugotovila. Odraslim je potebno prepustiti njihove zadolžitve in ta je ena izmed njih. Nekatere deklice se raje umaknejo v svojo sobo in pokličejo telefon za pogovor v stiski, sorodnike, prijatelje, nekoga da jim pomaga prestati hudo uro. Ne vem kakšne možnosti imaš ti za to… Morda bi se lahko pogovorila o pomoči s šolskim psihologoma ali svetovalno službo? Imajo kar dosti izkušenj in bi ti verjetno znali kaj dobrega svetovati.
Sem ti kaj pomagala?
Upam, da boš kmalu našla konkretno pomoč in oporo v teh težavnih časih.
Če boš potrebovala kak pogovor me lahko kontaktiraš na [email protected] ali 040 520 257.

Drži se!
Mirjana

PhDc. Mirjana Franković, spec. dipl. oec. transakcijski analitik - psihoterapevtka I [email protected] I www.mirjana.si I Pogovor pomaga. I 040 520 257

Najlepsa hvala za odgovor, sicer pa sem danes ociju tudi povedala kako grozno se je vceraj pocutila mama in je rekel da se bo pogovoril z njo, se ji opravicil in poskusil biti bolj prijazen do nje. Ker je moz besede vem da bo to tudi naredil, tako da sem zdaj zelo zelo srecna in upam, da bo to trajalo. Sole in glasbene sole se zelo veselim, srecanja s sosolci pa tudi. Se enkrat najlepsa hvala za odgovor.
P.S.: Zdaj nisem vec nesrecna ampak srecna mladostnica, saj se je vse tako lepo razpletlo.

nova
Uredništvo priporoča

Najlepsa hvala za odgovor, sicer pa sem danes ociju tudi povedala kako grozno se je vceraj pocutila mama in je rekel da se bo pogovoril z njo, se ji opravicil in poskusil biti bolj prijazen do nje. Ker je moz besede vem da bo to tudi naredil, tako da sem zdaj zelo zelo srecna in upam, da bo to trajalo. Sole in glasbene sole se zelo veselim, srecanja s sosolci pa tudi. Se enkrat najlepsa hvala za odgovor.
P.S.: Zdaj nisem vec nesrecna ampak srecna mladostnica, saj se je vse tako lepo razpletlo.

Včasih pogrešam tule na forumu tist lajkec, ki ga imamo na Fb ali instagramu 🙂 …lepo bodi M

PhDc. Mirjana Franković, spec. dipl. oec. transakcijski analitik - psihoterapevtka I [email protected] I www.mirjana.si I Pogovor pomaga. I 040 520 257

New Report

Close