Najdi forum

živjo,
imam 10 letno hčerko…
kmalu odide na morje z dedkom in bratom. a o menstruaciji lahko govori samo z mano ker si pred dedkom ali bratom ne upa.zelo si želi da bi dobila menstruacijo v tednu ali manj…
zato je že raziskovala a odgovora ni našla.ker pa je bila obupana in žalostna nekaj dni pa sem se spraševala če bi mi kdo tukaj pomagal. vprašala sem jo tudi če bi vprašale zdravnika za tablete a je zanikala in mi rekla da ne želi tabletobv ampak naraven način za hitrejšo menstruacijo…

Ob branju takega teksta se ponovno spomnim, koliko mi je v času najstništva pomenilo, da so ljudje v mojem okolju videli naravne cikle prebujajočega dekleta kot nekaj samoumevnega. Ne kot proces, ki bi ga bilo potrebno skrivati ali se ga celo sramovati. Temveč kot del razvoja, ki je v svojem bistvu – dar. Res je škoda, da ga (predvsem ženske) ne vidijo takega vse do zrelih let… In da skozi lastne blokade menijo, da že misel na sam pojav vzbuja v moških odpor (tisti, ki so količkaj normalni, ga ne vidijo tako).

Če se sebe spomnim s tistih časov, ni bilo pomembno, kdaj je bil na datumu koledarčka označen predviden dan naslednje menstruacije: obvezno sem jo dobila prve dni dopusta, naj je bilo nekaj dni prepozno ali nekaj dni prezgodaj. Na srečo danes obstaja veliko higienskih pripomočkov, ki naredijo take dni znosnejše.

Vsekakor v tej starosti ne bi posegala s hormonskimi preparati v dekliško telo. Redko so ciklusi v teh letih redni, s tem bi se – njihovo naravno uravnavanje skozi čas – še dodatno zamajalo. Bolj kot to je pomembno, da sprejmeš v sebi sebe in kot naravno vse, kar se dogaja v tvojem telesu.

Lepe počitnice ji želim!


Čak, jaz ne razumem. Dekle staro 10 let ima že menstruacijo (jo je še 1x ali 2x imela) ali si jo želi že imeti, pa je ni imela še nikoli??

New Report

Close