Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Življenje, ah to življenje Problemi pri hujšanju, prosim, pomagajte!

Problemi pri hujšanju, prosim, pomagajte!

Zgubila sem 20kg, pa sem šele na pol, štartala sem z 110, da ne bo kdo preveč pameten, 172cm imam. Predvsem v načinu “manj jej, več se gibaj”, imela tri do štiri obroke na dan, izogibala sem se sladkorju ter večini ogljikovih hidratov, šla v fitnes vsaj 4x na teden – kardio + uteži.

Ampak se je pojavil problem… Ker se je po 20kg izgubljanje teže ustavilo, sem še zmanjšala obroke v zadnjih dveh mesecih. Sedaj pa – neprestano sem lačna, prej nisem bila nikoli, ampak ko hočem kaj pojest, me grozno boli želodec. Probleme imam s spanjem, ne morem zaspati in zjutraj se zbujam zelo zgodaj. Ker se kile ne premaknejo, nočem jesti, potem pa se dobesedno prisilim, da imam en obrok, me premaga, pojem veliko preveč in me spet boli in mi je slabo.

Vem, da je to popolnoma nezdravo, da se na takšen način začne bulimija, zato sem se odločila, da morem naredit korenito spremembo v razmišljanju. Ampak, kaj in kako naj jem, da se mi želodec normalizira?

Kakšen nasvet?

stradanja oziroma po angleško ‘starvation mode”. čestitam za izgubljene kilograme in bolj zdravo življenje. vedeti moraš da je izguba kilogramov velik šok za telo. več kot je začetnih kilogramov, lažje gredo dol z še tako majhnimi spremembami kar se prehrane in fizične aktivnosti tiče. potem pa se ponavadi zgodi da proti konu, ali pa tudi nekje vmes kot v tvojem primeru, telo začne protestirati. Temu se reče po angleško ”plateau” in pomeni da je telo končno zaznalo da se nekaj ornk spreminja in da je izgubilo že ogromno kilogramov. no tu se začne šele težko delo. vztrajati moraš na istem načinu ” hujšanja”, kot si ga imela pred to statično težo. ne vem ali šteješ vnos kalorij in njihovo porabo pri fizičnih aktivnosti ali delaš to le na približno z zmanjševanjem določene ”slabe” hrane. obstaja dve možnosti zakaj se je ta ”plateau” zgodil. ali zaradi razloga ki sem ga zgoraj napisala, da je telo končno zaznalo izgubo teže in rabi priti k sebi, ali pa se je telo navadilo na fizično aktivnost ki je vedno ista. vedeti je treba da z manj maščobe je hujšanje težje. praviš, da imaš še kar nekaj za izgubiti tako da predpostavljam da to ni problem. zdaj pa druga stvar. ti si naredila ravno obratno kot bi morala. odločila si se da boš še zmanjšala vnos hrane. to je čemur rečemo ”starvation mode”. če vnesemo v telo premalo kalorij, dobi signal da ne nima dovolj hranljivih snovi zato namesto da bi zaradi manjših obrokov hujšali, vso energijo ki jo vneseš telo nalaga sam nase. za primer, da ne bo dobilo hrane in bo moralo energijo jemati iz maščobnih zalog. razumeš? Sploh če se slabo počutiš, takoj prenehaj s tem saj ni zdravo. z iizgubo 20 kg si dokazala, da zmoreš spremeniti način življenja in res ni potrebe po drastičnem in nezdravem hujšanju. tu je veliak razlika – med hujšanjem in spremembo načina življenja. hujšanje je mišljeno kratkoročno in nikoli ne prinese rezultatov kakršne si želimo. sprememba načina življenja pa je dolgoročna in zato tudi ponavadi počasneje pokaže rezultate. tako da jaz ti svetujem, da če si šteješ kalorije, pojdi nazaj na isto št. kot si ga imela ko si opazila da se ti teža ne premakne. in potrpi. mogoče lahko zmanjšaš vnos sladkorja in soli, ter povečaš vnos beljakovin, majhna sprememba pri prihrani zna imeti velike učinke.

New Report

Close