Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Maksilofacialna in oralna kirurgija Celjenje rane po puljenju

Celjenje rane po puljenju

Pozdravljeni,
pred tremi dnevi so mi izpulili modrostni zob. Zanima me ali krvi strdek, ki nastane v luknji razpade ali pa mora zapreti luknjo. Meni je razpadel in se bojim da se bo zdej težje zacelilo ker imam globoko luknjo.
Ali zdaj že lahko izpiram rano? Nekje sem prebrala da si izpirajo rano direktno z šprico. To kaj pomaga ali uniči tkivo pri celjenju? Drugače me rana ne boli preveč, zdržim tudi brez tablet, otekline ni usta lahko normalno odpiram le zadah je grozen verjetno iz rane. Zobe si ščetkam 2x na dan ali bi morala bolj pogosto?

Pozdravljeni. Po izdrtju zoba nastane v rani krvni strdek in potrebno je narediti vse, da v rani tudi ostane. To pomeni, da prva dva dneva ni priporočljivo intenzivno izpiranje rane oziroma ust. Usta sicer izpiramo s kamilicami ali žajbljem, ustnim vodicam pa se je priporočljivo izogibati v fazi celjenja ran. Prav tako se ne sme drezati v rano, recimo s ščetko ali vodnim curkom. Rana se namreč celi preko krvnega strdka. V sredini strdka nastaja tkivo, ki se bo preobrazilo v kost, preko strdka pa začne počasi preraščati sluznica, dokler se rana popolnoma ne zapre. Če strdek iz rane izpade, lahko pride do vnetja razgaljene kostnine. Stanje je lahko precej boleče in traja do enega do dveh tednov, običajno pa nastopi drugi ali tretji dan po posegu. Torej je prav mogoče, da vas v času, ko pišem odgovor, že boli… V tem primeru priporočam, da obiščete terapevta, ki je izdrl zob, da oceni, če je potebna dodatna pomoč.

Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Pozdravljeni,

pisala sem vam že par dni nazaj, v zvezi s slabim zadahom po puljenju osmice levo spodaj..3. dan po operaciji so se pričele tudi hude zbadajoče bolečine v čeljusti, ki sevajo proti ušesu..šla sem nazaj do kirurga, kjer so ugotovili, da imam vnetje- alveolitis sicca, tako da sem cel teden hodila menjati antibiotični trakec, bolečine so bile, ko sem imela trakec veliko bolj znosne. Danes, 1 teden po operaciji sem šla ponovno na kontrolo, antibiotični trakec so mi odstranili..

Rana še vedno ni zaprta..zob je bil semiimpaktiran, dlesni mi niso rezali, ampak so zob potegnili skozi luknjico, ki jo je ustvaril že delno izraščen zob. Rane mi niso šivali, tako da še vedno velika cca 5x5mm. Pri dihanju skozi usta me rana zelo skeli..
Skrbi me glede hrane, če le-ta zaide v luknjico, lahko zopet pride do vnetja? Kaj lahko sama storim, da se to ne bo zgodilo? V kolikem času bi se morala rana zapreti? Koliko časa še lahko trajajo te bolečine, ki so res neznosne..? 🙁

Hvala,

želim vam lep dan!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni. Če se rana po posegu ne zašije, je najbolj pomembno, da strdek, ki nastane v rani, tam tudi ostane. Zato je potrebno vsaj eno ali dve uri po posegu držati na rani tampon, ne sme se izpirati ust prva dva dneva ter v rano kakorkoli drezati. Če strdek izpade, potem ponavadi pride do suhega vnetja kosti. Gre za to, da pride do razgaljenja kosti, kar precej boli. Na žalost pa kaj dosti ne moremo storiti. Trakci, ki se jih vstavlja v rano, bolečino lahko omilijo, hkrati pa preprečujejo, da bi se rana zacelila. Antibiotiki ne pomagajo, če so bolečine res neznosne, se lahko ponovno izpraska rano in pusti, da jo zalije kri in vse se začne znova… Bolečine lahko trajajo 7 do 10 dni in nato nenadoma prenehajo.
Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Zdravo,

Pred dvema dnevoma mi je zobozdravnica izpulila 7. Zob je bil unicen…v praznini kjer je bil zob se mi je naredil krvni strdek ki pa je bil vredu vceraj in danes do trenutka ko mi je spet zacela tecti kri. Strdek je se zmeraj notri. Zanima me ali je to normalno in pa koliko casa se priblizno rana celi. Hvala.

Pozdravljeni. Ne vem točno, kaj mislite, da je pri vas problem. Če priteče malo krvi, ni to nič nenavadnega ali nevarnega, če pa iz rane stalno krvavi in se krvavitev ne ustavi kljub pritiskanju gaze na rano, potem je potrebno k zdravniku ali zobozdravniku. Pomembno je, da po odstranitvi zoba krvni strdek ostane v kosti čeljustnice. Če pade ven, potem ostane razgaljena kost, ki se zasuši in stanje je lahko precej boleče, celjenje pa se podaljša. Če celjenje poteka normalno preko krvnega strdka, bo po dveh tednih ta že toliko zamrežen, da ne bo izpadel, nekje po 6 – 8 tednih pa se zaceli še sluznica. Kost se celi še kakšen mesec dlje, hkrati pa tudi propada, ker ni več obremenjena z zobom. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si
Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev

New Report

Close