Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Maksilofacialna in oralna kirurgija Zapleti pri odstranitvi modrostnih zob

Zapleti pri odstranitvi modrostnih zob

Pozdravljeni,

Konec aprila sem naročena za odstranitev modrostnega zoba – desno, spodaj.

RTG ortopan iz leta 2008 : semiimpaktirana zoba 48, 38.
Oba zoba se s koreninami projecirata preko mandibularnega kanala.

Seznanili so me, da lahko pri odstranitvi teh zob pride do omrtvičenosti spodnje ustnice. Izjavo sem morala podpisat.

Takoj, ko moraš pač nekaj podpisovati, samo, zato, da kasneje ne boš tožil mi postavlja vprašanje – Ali lahko pride do kakšnih hujših zapletov pri tej operaciji? Glede na to, da sme slabokrva, pri porodu že skoraj izkrvavela.. pač ne morem dopustiti, da se mi kaj zgodi, ker imam doma majhnega otroka in sva sama.

Lepo prosim, če mi navedete vse možne komplikacije – tako hujše, kot lažje.. ali je omrtvičenost prehodne narave?

Pa še nekaj, ali so mislili oba 38, 48 dati ven konec aprila?

NIč ne piše, razen predvidena je operativna odstrnitev modorostnih zob 38,48.

Na op.poseg se naj zglasi ne tešča, z novo rtg sliko.

Za vaš odgovor se Vam zahvaljujem.

Pozdravljeni. Že kar nekajkrat sem pisal o podobnih stvareh, predvsem pa o temu, da se je smiselno s kirurgom, pri kateremu ste naročeni na poseg, pogovoriti. Temu je manreč namenjen pregled pred operacijo. Na pregled ste bili napoteni s strani zobozdravnika in ste vedeli, zaradi česa ste pri kirurgu.
Sicer pa se spodnji modrostni zobje pogosto na ortopanu projicirajo preko mandibularnih kanalov. V kanalu je živec, ki oživčuje spodnjo ustnico – omogoča, da ustnico čutimo, za premikanje ustnice pa skrbi drug živec. Zelo, zelo redko se zgodi, da bi korenine modrostnika objemale živec. V temu primeru bi se živec lahko poškodoval med posegom, največkrat pa se zgodi, da po odstranitvi modrostnega zoba ostane kanal, v katerem je živec, odprt. V kanal se izlije kri, ki stisne živec in možno je, da začasno (običajno nekaj dni, redko tednov) slabše čutite predel brade in ustnice na operirani strani.
NI praksa, da bi se ambulantno odstranjevalo oba spodnja modrostna zoba hkrati.
Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Pozdravljeni,

Hvala za vaše informacije. Zob je zunaj, bilo je hudo. Operacija je potekala z rahlimi zapleti in sicer sem čutila puljenje, zato je doktorica dala še eno injekcijo. Nikakor zob ni šel ven, no nato ga je kočno izpulila. Imel je namreč tri korenine. :/

No danes se počutim boljše, ampak zdaj imam probleme s šivi. Nikakor nočejo razpasti. Ali moram na odstranitev šivov? Danes je 10 dan.

Za odgovor se zahvaljujem.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni. Šive je smiselno odstraniti, tudi če so resorbilni. Traja namreč okrog 4-6 tednov, da se razgradijo, ,hkrati pa je dobro če se po tednu dni opravi še kontrola rane. Lp David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Pozdravljeni,

pred 4 dnevi sem imela operacijo modrostnega zoba spodaj desno. sedaj, po 4 dnevih se mi oteklina komaj še vidi, imam pa še vedno zelo omrtvičeno spodnjo ustnico in zobe na desni strani, ves čas čutim mravljince v ustnici in v bradi. Zanima me, če morajo dati vsi zdravniki list za podpisat kakšna so tveganja, saj jaz nisem ničesar podpisala, niti mi noben ni nič povedal. Ta omrtvičenost je zelo moteča, saj od opearcije do danes nisem bila še zmožna pojesti karkol drugega kot kašice za otroke po slamici saj težko odpiram usta!? Nekje sem zasledila, da bi bila ta omrtvičenost lahko tudi trajna, je to res?

Zanima me, kaj naj naredim glede te omrtvičenosti? Se dobijo kakšne tablete, vitamini, je možna operacija za izboljšanje?

Hvala za odgovor in lep pozdrav, Nina

Pozdravlejni,

Jaz pa imam zelo redek primer in sicer osmica mi objema korenine živca. Ko sem bila na posvetu pri kirurgu s 3 D sliko mi je ta po 20 minutah preučevanja slike povedal, da se ne bo lotil puljenja, ker je velika možnost poškodovanja živca.
Kakšne možnosti imam?

LP,
Katarina

Pozdravljam obe. Najprej naj odgovorim Nini, ki drugače čuti področje, ki ga oživčuje živec, ki poteka v spodnji čeljusti pod modrostnim zobom. Pri izdiranju ukleščenih modrostnih zob lahko pride do poškodbe živca, vendar največkrat ne do te mere, da bi bile posledice trajne. Največkrat se namreč kot posledica izdrtja zoba odpre kanal, v katerem poteka živec – pri tem se v kanal izlije kri, ki stisne živec in dokler se razlita kri ne razgradi, lahko pacient čuti mravljinčenje v področju ustnice in brade na operirani strani. Z obrazno mimiko to nima nobene zveze in odpiranje ust je zavrto zaradi drugih razlogov.
Včasih, ampak res zelo redko, pa lahko korenine modrostnega zoba objemajo živec. V tem primeru se je potrebno odstranjevanja lotiti zelo premišljeno. Najprej je seveda potrebno oceniti, ali je zob res potrebno odstraniti. Po CT posnetkih pa se vidi, kje je potrebno prerezati zob, da se ga odstrani po delih in da se ne poškoduje živca. S tem pa odgovarjam Katarini, ki mi lahko prinese slike v vpogled in ji bom lažje predstavil možnosti.
Lepo vaju pozdravljam, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Pozdravljeni
mene pa zanima koliko časa po operaciji naj bi še krvavel iz rane? Meni so odstanili včeraj ob 9 zjutraj spodnji desni in zgornji desni modrostni zob danes pa še vedno krvavim iz rane
LP Mari

Pozdravljeni. Nič ni nenavadnega, če po posegu še malenkostno krvavite iz ran. Ne sme pa seveda biti krvi preveč. Včasih je težko oceniti, kaj je preveč, kajti v ustih se kri pomeša s slino in zdi se, da je vse krvavo. Krvavitve iz ran po odstranitvi modrostnih zob so večinoma blage in prenehajo, če na rano pritisnemo. Predlagam torej, da si ne rano položite sterilen tampon in vanj nežno ugriznete in držite. Po eni uri ali dveh se mora krvavitev ustaviti, sicer pa obiščite svojega kirurga ali pa zobozdravnika, dokler sta še dosegljiva. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Pozdravljeni…v četrtek sem imela puljenje modrostnega zoba osmica spodaj desno…kirurg mi je povedal da bo tri do štiri dni še bolelo in naj vzamem nalgesin proti bolečini in naj zaužijem veliko mrzle oz hladne pasirane hrane…danes je nedelja zvečer čutim neznansko bolečino zoba zraven katerega je bil ta modrostni zob…pravijo mi da je ta bolečina posledica posega v čeljust ampak bolećina je tako huda da ni za zdržat…vzela sem tableto proti bolečini in malo je bolje potem po parih urah pa spet isto…

Pozdravljeni. Kot ste sami napisali, danes je nedelja zvečer in kaj dosti ne morete pričakovati. Tretji do četrti dan, torej danes, je običajno stanje po odstranjevanju modrostnih zob najhujše, potem pa se stanje popravlja. Lahko vzamete še kakšno dodatno tableto, jutri pa lahko obiščete zobozdravnika ali kirurga, če bo hudo. Nima pa prav nobenega smisla, da danes skačete po urgenci, kjer vam bodo povedali enako kot jaz. Lep pozdrav, David Dovšak

Pozdravljeni. Pred tremi dnevi mi je zobozdravnik odstranil modrostni zob ki me je bolel, ker je imel luknjo. Zdaj pa me boli cela leva stran glave in uho. Dokler jem protibolečinske tablete je bolečina še vzdržna, proti večeru in ponoči pa zelo zelo boli. Je to normalno? Koliko časa še naj počakam, je možno da je prišlo do vnetja ? Nočem delati panike prehitro, kdaj bolečina približno preneha. Gre pa za osmico spodaj levo. Najlepša hvala za odgovor.

Pozdravljeni dr. Dovšak.

Dobra dva tedna nazaj (2.11.2015) ste mi v vašem centru odstranili modrostni zob (desno zgoraj). Večjih zapletov ni bilo (razen toliko kot je običajno, bolečine, krvavitve in podobno) in tudi po enem tednu je moja zobozdravnica rano pogledala in ugotovila, da je vse normalno. Zanima pa me, če je zdaj, ko sta že dva tedna mimo, normalno da iz rane še vedno vsak dan priteče kri? Ponavadi bolj proti večeru. Še vedno se izogibam pretrdi hrani in tudi po vsaki jedi si usta takoj sperem, da ne bi kaj od hrane prišlo in ostalo v luknji, tako da ne gre za to, da bi si kaj občasno poškodovala. Moja zobozdravnica je rekla, da bo seveda trajalo vsaj dva meseca ali več, da se rana zaraste, ampak ali to pomeni , da je tudi izcejanje krvi normalno? Bolečina je prisotna samo, ko se recimo notranjost ličnice pritisne ob dlesen.
Najlepša hvala vnaprej za odgovor in lep pozdrav.

Simona Gruden

POzdravljeni. S karvavitvami v ustih je tako, da običajno delujejo hujše, kot so v resnici.Če pomešate v pol litra vode nekaj kapljic krvi, se zdi, da je vse krvavo, v ustih pa je s slino to lahko še bolj dramatično. Če zobozdravnica ni opazila nič nenavadnega, potem sem prepričan, da ni nič hujšega, če pa vas preveč skrbi, lahko pridete na kontrolni pregled in vas bom pogledal še sam. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Spoštovani,

prebrala sem vse v tej temi in še v nekaj drugih, a ne najdem odgovora na svoje vprašanje oz. takega “primera”.

Pred tednom dni mi je kirurg izdrl spodnjo osmico. Bila je v kosti in je šla ven šele po uporabi svedra. Odtlej so bolečine vedno hujše, pojavlja se povišana temperatura, oteklina, bolečina pa zajema ne le ustno votlino in lice, ampak tudi uho (silovito zbadanje), grlo (težko požiranje) in ključnico.
Že drugi dan po posegu sem na dnu, ob notranji strani dlesni pod jezikom, opazila belo okroglo “rano”, ki pa je v resnici kost, ki se kaže skozi dlesen (če je tam spodaj sploh še dlesen). Ta kost je – ne vem, zakaj – torej pogledala ven spodaj, ne pri rani (luknji), ki se po besedah kirurga čisto v redu celi, ampak kakšna 2 cm niže.
Kirurg mi rano in tole kost zdravi z lasersko lučko, a bolečine so vedno hujše. Da sploh vzdržim, moram vzeti na približno tri ure močno tableto (ketonal ali analgin), kljub temu pa je hudo, in ko začne tableta popuščati, mi od bolečine lijejo solze in se začnem tresti. (Pa sem prestala že mnogo hudih bolečin, od žolčnih napadov zaradi “peska” do hudih migren.) Dobila sem tudi hiconcil, pri tem pa kirurg pravi – kljub povišani temperaturi, naraščajočim bolečinam in otekanju ter vse bolj neprijetnemu zadahu – da vnetja ni!

Kaj pomeni ta kost, ki se je “prikazala” po posegu, in to precej proč od rane? Kako to zdraviti? Našla sem podatek, da se kost celi vsaj štiri mesece. Ne predstavljam si, kako naj hodim v službo in opravljam vseh drugih sto obveznosti, ki jih pač kot mati in gospodinja imam, s takimi bolečinami in tako dolgo. Analgin naj bi vzela na osem ur, jaz ga moram vzeti na tri ure. Jem le mehko, pasirano hrano, pomagati sem si skušala s hladnimi obkladki, s toplimi obkladki, z bioenergijo, meditacijo, ma, vse sem preizkusila, samo da bi nekako zdržala iz minute v minuto … 🙁

Hvala za vsako pojasnilo in nasvet. Kirurg bolečino omalovažuje, češ da ni tako hudo.

Pozdravljeni. Razlog, da pride do razgaljenja kosti na jezični strani, je v poškodbi sluznice – lahko zaradi lege zoba, lahko zaradi zdrsa inštrumenta. Običajno to ne predstavlja težave – niti za pacienta niti za kirurga. Če se po tednu dni skozi rano še vedno kaže belkasta kost, potem to lahko predstavlja problem.Vsekakor je potrebno, da kirurg rano vidi in spremlja. Morda je zob s koreninami segal vse do roba kosti, včasih lahko tudi preko kosti, in v teh primerih je možno, da kost, ki ostane po posegu na tem mestu, nima več dovolj prekrvavitve in odmre in lahko deluje kot tujek. Niti ni nujno, da se težave kažejo kot vidno vnetje, zato je smiselno v lokalni anesteziji preveriti, ali morda obstaja takšen kostni sekvester, oziroma, če kost, ki je razgaljena, krvavi ob zavrtanju – v tem primeru je živa in se bo rana lahko zaprla. Ne vem, če se vam kaj pomagal, ampak vsekakor menim, da je vaše težave potrebno jemati resno. Ne bo tudi odveč, če se napravi nov rtg posnetek. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Pozdravljeni,

danes je sedmi dan odkar so mi kirurško odstranili 38 na Stomatološki kliniki v Ljubljani. Na levi strani lica čutim omrtvičenost nekako od angulusa pa do levega ustnega kota. Spodnjo ustnico in jezik čutim normalno.

Danes sem šla ponovno na kontrolo k kirurgu, ki mi je izvedel poseg. Njegovo mnenje za omrtvičenost je tako (prepisano iz izvida): Omrtvičenost bi lahko bila posledica poškodbe bukalnega živca, ki gre preko ramusa, vandar ga v operacijskem polju zagotovo nisem videl, zato je najbolj verjetno, da smo ga nekoliko travmatizirali z nategovanjem oz. odmikanjem tkiv. Občutek naj bi se v nekaj tednjih povrnil.

Zanima me vaše mnenje glede omrtvičenosti? Je možno, da bo tako ostalo?

Hvala za informacije 🙂

Pozdravljeni. Glavna živca, ki ju je potrebno med posegom odstranjevanja spodnjih modrostnih zob paziti, sta živec, ki prenaša občutke iz predela ustnice in brade ter živec, ki prenaša občutke iz jezika. Pri vas sta oba živca po posegu ohranjena, očitno pa je res prišlo do poškodbe bukalnega živca, kot je pravilno zaključil kirurg. Občutek v licu se običajno res povrne v nekaj tednih, redkeje v nekaj mesecih. Tudi če se bukalni živec povsem prekine, to največkrat ne povzroča težav, saj s časom v področje, ki je bilo oživčeno s tem živcem, vrastejo drugi živci iz okolice. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Pozdravljeni. Težko je reči na pamet. Ne vem, kako je videti v ustih in nimam rtg posnetkov. Povsem možno je, da vas je že prej bolelo ob sedmici, ne glede na to, da je bil živec odstranjen. Boli zaradi vnetja kosti ob vrških korenin. Seveda vas lahko boli tudi zaradi izdrtja modrostnika. Kakorkoli, najbolje, da obiščete svojega zobozdravnika. Po e-pošti tega pač ne moreva rešiti… Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si
Objava čaka odobritev

New Report

Close