Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Maksilofacialna in oralna kirurgija Omrtvičena polovica jezika po ekstrakciji spodnje osmice

Omrtvičena polovica jezika po ekstrakciji spodnje osmice

Pred 24 urami mi je oralni kirurg odstranil spodnjo levo osmico (bila je kariozna od strani, ker je mukoma izraščala več let, z žepi in vnetji – ni se je dalo več popravljati, bolelo me je v celotni čeljusti in do ušesa, dalj časa in z različno jakostjo). Ni bila impaktirana, korenine divergentne in betičaste.

So far, so good, bolečin nimam, otečeno ni, ustnico in čeljust normalno čutim.

Problem pa je v tem, da imam še vedno omrtvičeno levo polovico jezika, s konico vred! Če vanj ugriznem, ga sicer čutim, vendar me pri okušanju in govoru zelo moti, saj imam občutek, da se valja po ustih kot cknjena riba in se moram extra potruditi, da govorim razločno.

Ali to pomeni, da mi je pri puljenju poškodoval živec za jezik? Ali je možno, da se je to zgodilo že pri dajanju injekcije? Pri njej sem imela namreč občutek, kot da se mi je jezik napolnil z neko pekočo tekočino… jezik je tudi takoj otrpnil, za sprednji del čeljusti pa mi je moral dati še eno injekcijo, saj prva očitno tam ni dobro prijela. Z zobom se je ukvarjal kar nekaj časa, pilil …. mislim, da se ga je lotil po delčkih… Ob zadnjem globokem pritisku me je tudi zabolelo.

V enem odgovoru ste zapisali:
“Če se poškoduje tistega, ki oživčuje predel brade in spodnje ustnice na eni strani, je temu običajno kriv položaj korenin modrostnega zoba, če pa se poškoduje tistega, ki oživčuje jezik na eni strani, je temu običajno kriva slaba kirurška tehnika.”

Kaj zdaj? Ali se bo stanje jezika popravilo? Ali je kakšna razlika – če je recimo živec poškodoval že z injekcijo ali pa ga je pri ekstrakciji sami? Zaenkrat je občutek še vedno tak, kot je bil včeraj takoj po injekcji, nič bolje ni. Če bo takole ostalo, bom res nesrečna. 300e za mrtev jezik, hm… Kaj lahko naredim?

lp andreja

Pozdravljeni. Morda je poškodba živca, ki oživčuje jezik, res samo posledica direktnega vboda in vbrizgavanja anestetika v živec. V tem primeru so možnosti, da se povrne občutek v jeziku, precejšnje. Obstaja tudi možnost, da se po občutku omrtvelosti pojavi bolečina na prizadeti strani. V primeru, da je bil živec poškodovan z enim od kirurških inštrumentov ali celo prerezan, pa so možnosti, da se občutek kdaj povrne, zelo majhne. Nekaj možnosti je, če se po posegu živec ponovno zašije – čimprej seveda. Vendar, običajno je poškodba živca med posegom očitna in predvidevam, da bi vas kirurg nanjo opozoril, če bi jo opazil. Če temu ni bilo tako, sem skoraj prepričan, da gre za poškodbo, ki je posledica vboda in vbrizgavanja anestetika v živec. Posebnega zdravljenja ni, vsaj ne takšnega, ki bi dokazano pomagalo, res pa je tudi, da te poškodbe niso pogoste. Do njih lahko pride zaradi anatomske bližine dveh živcev – spodnjega alveolarnega, ki ga je potrebno anestezirati zaradi posega, in jezičnega. Vsekakor je potrebno stanje spremljati. LP, DD

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

hvala za odgovor.

Zaenkrat ni še nič bolje, teden dni kasneje.

Kaj bi pa vi naredili v tem primeru? Bi takemu nesrečniku vsaj odpustili pol cene?

K temu kirurgu (privatniku) sem šla namreč (samoplačniško) prav zato, da bi zminimalizirala možnost poškodb, o katerih sem brala, da so možne pri spodnjih osmicah (pa bi bilo očitno čisto vseeno, če bi na meni vadil kakšen študent na fakulteti….).

Na svoji www strani se namreč hvali prav s tem, da pri njih poškodbe lingvalnega živca kljub množicam izpuljenih osmic ŠE NISO IMELI…

Pa ne, da sem ravno jaz prva… 🙁

razočarana andreja

nova
Uredništvo priporoča

Pa še to me zanima, prosim, zakaj pravite, da je “potrebno stanje spremljati”, če se pa sploh nič ne da narediti, da bo se občutek povrnil? In kdo naj spremlja stanje?

andreja

Pozdravljeni. Pišem preko telefona in ne vem, če boste dobili odgovor. – sporočite prosim Kakorkoli, predvidevam, da vem, pri komu jste se operirali in tudi sám bi si ga izbral, če bi si moral odstraniti modrostnik. Žal mi je zanj in za vas. Preprićan sem, da tudi njemu ni lahko in zanesljivo bo popustil pri plaćilu. Kar se spremljanja tiče, gre za to, da je stanje dokončno šele po letu dni in v vmesnem času je dobro vedeti, kaj se dogaja. Tudi, če ni mogoče ničesar spremeniti… Lp, DD

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

pozdravljeni!

Imam popolnoma enak problem, omrtvičen in mravljičanst jezik po inekciji, ki traja že tri tedne, pa me zanima, kako se je stvar pri vas končala.
LP Igor

Pozdravljeni. Vprašanje sicer ni naslovljeno name, bi pa dodal samo to, da mravljinčenje običajno pomeni, da se bo stanje zelo verjetno popravilo. Čas okrevanja pa je lahko od nekaj tednov do nekaj mesecev. Vsekakor vam želim, da boste čimprej in popolnoma okrevali. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Pozdravljeni,

mislim, da moja težava še najbolj ustreza tej temi. Naj vam jo opišem.

Pred šestimi dnevi so mi odstranili spodnji desni modrostni zob (moja zadnja osmica). Operacija je kljub težavnosti, ker je bil zob vraščen v kosti, potekala brez zapletov.
Rana se celi normalno, čeprav imam rahlo gnojen okus je oteklina izginila že dva dni nazaj, bolečine pa so popustile.
Edino kar me še muči je normalno odpiranje ust (odprem jih lahko samo za centimeter; to me ne skrbi, ker vem da se bo stanje v nekaj dneh izboljšalo) in pa bolečine v jeziku. In ker ust ne morem odpreti, ne morem pogledati kaj je narobe z jezikom. Tretji dan po operaciji me je jezik tako bolel, da kljub močnemu analgetiku nisem morala govorit.

Vse od kar je popustila anastezija imam (predvsem v konici in začetnem delu desne strani jezika) mravljinčasti občutek. Mogoče je celo bolj podoben občutku kadar se opečemo v jezik. Jaz bi se sicer bolj težko, ker sem v zadnjih šestih dneh jedla in pila samo hladno (lahko bi si ga edino “podhladila”?!).
Prav tako me boli pod jezikom, na predelu kjer se izloča slina. Predvidevam, da je to zaradi tistega sesalnika krvi in sline med operacijo, čeprav ne vem zakaj bolečina še vedno ni popustila.

Zanima me, če so težave z jezikom po odstranitvi neizraslih modrostnikov pogoste? Koliko časa običajno traja, da take nevšečnosti minejo? Ali lahko pride do omrtvičenosti? Imam mogoče poškodovan živec?

Najlepša hvala za vaš odgovor,
Ivana

Pozdravljeni. Kar se tiče mravljinčenja v jeziku, menim, da sem odgovoril že v prejšnjih odgovorih. Živec je lahko poškodovan (poškodba tukaj ne pomeni, da je prekinjen. Lahko gre za poškodbo ob injiiciranju anestetika, ali pa poškodbo zaradi odrivanja živca med posegom, ko se ga ščiti) in če se čuti mravljinčenje se bo stanje zagotovo še popravilo. Enako velja za druge občutke, ki sicer niso normalni (pekoč občutek, občutljivost na spremembe temperature…).
Večjo težavo lahko predstavlja oteženo odpiranje ust. To je običajno posledica vnetja v operiranem področju. Vnetje je vedno posledica posega in ni nujno, da gre za okužbo. Kadar pa gre za okužbo, je potrebno ukrepati. Predvidevam, da imate jutri odstranitev šivov in vse bo jasno…
Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Pozdravljeni
V ponedeljek sem imel odstranitev zadnjega modrostnega zoba (spodaj desno) zob je bil popolnoma razvit zraščen v kosti.

Že ob dajanju anestezije me je zabolelo kot še nikoli. Čutil sem kako tekočina prodira v jezik. Sedaj imam podobne simptome kot so jih že opisali pekoč občutek, skelenje ter občasno trganje zbadanje na spodnji strani jezika.

Napisali ste, da je verjetno samo poškodovan živec ker imamo mravljince in podobno…

Kakšni bi bili pa simptomi če je živec prekinjen? popolna ohromelost jezika, ne odzivanje na zbadanje, razlika toplo, mrzlo?

Hvala za odgovor
Lep pozdrav

Pozdravljeni. O tem sem pisal že velikokrat. Če je živec prekinjen, potem polovice jezika ne čutite in na tej polovici ne zaznavate okusa. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Pozdravljeni.

Pred mesecem dni, mi je bila odstranjena spodnja osmica. Poškodovan mi je bil živec jezika, zaradi katerega ne čutim polovice jezika. Stanje je boljše kot pred mesecem dni, jezik me peče in pika, kar jemljem kot dober znak. Težava je v tem, da med jedjo in po njej, ter ko veliko govorim ali močneja odprem usta, npr. pri umivanju zob, se jezik odebeli, zdi se mi, da zateče. Če dlje časa opravljam naštete aktivnosti me začne jezik peči, tudi do vratu ga čutim, če še stopnjujem, zaboli. Slina se močneje proizvaja, ko jezik ni otečen, je skoraj lepljiv (občutek).

Zanima me, kakšno je pravilno ravnanje, da pomagam živcu, da se čim prej zaceli, torej ali je priporočljivo čim manj gibanja jezika, ali naj ga razgibavam?

Osebna zobozdravnica mi je predlagala fizioterapijo, pa me zanima, naj čakam 3 mesece, ali naj jo zahtevam čim prej, in ali lahko fizioterapija sploh pomaga, ali je pomembno, da je čim prej in kakšna je?

Kaj pomeni spremljanje stanja (prebrala v forumu), moj kirurg se ne sekira, pravi, da saj bo že… Torej, kako in kje/pri komu naj spremljam stanje?

Hvala v naprej in lep dan,
Martina

Pozdravljeni. Pri odstranjevanju spodnjih modrostnih zob mora kirurg skrbeti, da ne poškoduje dveh živcev. Oba živca se lahko poškoduje že med dajanjem injekcije za omrtvičenje, ampak to običajno pacient med injeciranjem anestetika v tkivo tudi čuti. Prvi živec je v kosti čeljustnice in oživčuje področje spodnje ustnice in brade ter dlesni v ustih. Do poškodbe tega živca lahko pride največkrat zaradi neugodnih anatomskih razmer in oblike korenin modrostnih zob, ki lahko objemajo živec in ga poškodujejo ob odstranjevanju. Da bi kirurg po nesreči med odstranjevanjem modrostnega zoba poškodoval ta živec, bi moral biti res neizkušen, brez znanja anatomije, neroden ali pa vse troje hkrati. Največkrat pride do začasne poškodbe živca, ki se praviloma nikoli ne pretrga, ampak se poškoduje površina, ali pa se v kanal, v katerem je živec, izlije kri in ga začasno stisne, zaradi česar imajo pacienti, pri katerih pride to takšne poškodbe, spremenjen občutek v področju, ki ga živec oživčuje (ustnica, brada). Drugi živec, ki je v nevarnosti med odstranjevanjem modrostnih zob, je živec, ki oživčuje jezik, oziroma iz jezika prenaša dražljaje (dotik, okus, bolečino, vročino…) v možgane. Ta živec se lahko ob nepazljivem posegu hitro poškoduje in vsakega kirurga, ki mu pacient pove, da ne čuti jezika ali pa ga čuti drugače, bi moralo skrbeti. Pri poškodbah jezičnega živca v veliki večini primerov ne gre za neugodne anatomske razmere ali kaj drugega, ampak skoraj vedno za nepazljivost kirurga ali slabo kirurško tehniko kirurga. Če vam kirurg pravi, da bo vse dobro, potem je gotovo prepričan, da je bil med posegom pazljiv in da ima dobro tehniko. To je dobro in v tem primeru se bo stanje popravilo. Morda na živec pritiska kakšen bolj oster del kosti, ki ostane po odstranjevanju modrostnega zoba, ali pa se je na živec med posegom pritiskalo z inštrumentom, z namenom, da se ga zaščiti. V tem primeru lahko tudi pride do začasne poškodbe in stanje se povrne v normalno v nekaj tednih.
Sami kaj dosti ne morete storiti, da bi se stanje hitreje popravilo. Običajno se pri poškodbah živca za jezik, ki so posledica pritiska, občutek v jeziku povrne v mesecu dni, oziroma v nekaj tednih, zelo redko to traja nekaj mesecev. Če je bila poškodba živca resnejša in je dejansko prišlo do prekinitve vlaken, potem lahko spremenjen občutek ostane za vedno. Lahko pride tudi do nevralgičnih bolečin, ko posamezni dražljaji sprožijo nesorazmeren občutek v jeziku, v tem primeru tudi premiki jezika. Sicer pa samo premikanje jezika kaj dosti ne bo pomagalo pri regeneraciji, kajti gre za živec, ki prenaša občutke in ne za živec, ki bi skrbel za gibanje jezika. Včasih so prepisovali vitamine B kompleksa z namenom boljše in hitrejše regeneracije, danes se to večinoma opušča, če ni ravno prisotno pomanjkanje teh vitaminov.
Če bo takšno stanje še vedno prisotno po treh mesecih, potem je prav, da zaskrbi tudi kirurga. Kako se bo težava reševala, je odvisno od več faktorjev in na prvem mestu je natančen pregled. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Pozdravljeni, vidim da je poskodba zivca kar pogosta zadeva.
Pred 10 dnevi mi je zobozdravnik izpulil 6 spodaj desno in 7 zgoraj levo. Pri 6 spodaj sem imela vse oteceno, tudi desno stran obraza, zgledalo je kot da imam nekaj v ustih. Dobila sem tudi sive in antibiotik. Puljenje je bilo hitro in nebolece.
Pod sivi levo zgoraj mi je tudi vstavil kot neko plombo in me narocil cez 14 dni, da pobere sive. Vceraj pa mi je ta plomba s sivi vred padla iz zoba zato sem sla k zobarju in mi je se enkrat vstavil to plombo tokrat brez sivov. Zdaj pa me zanima kaj je to, ker se nikoli nisem kje zasledila da bi se pod sivi nekaj vstavljalo.
Zdravim pa se v nemciji in naj povem da sem bila takoj delezna posmehovanja v smislu kaksne zobe in plombe imamo v “vzhodnem bloku” zastarelo, da se takoj prepozna, itd..

Naslednja stvar pa je jezik. Od puljenja naprej imam desno polovico jezika omrtviceno na dotik okuse in temperaturo kljub temu pa na tem delu jezika nonstop pece. Zaradi tega sem napotena k specialistu kirurgu za nadaljnje zdravljenje.
Naj se povem, da mi je pod to 6 spodaj se nekaj tkiva postrgal, kar mi je po koncu tudi pokazal in rekel da je moral ker je bilo vse vneto..(meni je na pogled izgledalo velikosti 1x1cm ,mehko tkivo).
Do kirurga v ponedeljek pa sem dobila tablete “Prednisolon acis 5 mg” in navodilo,da kupim vitamin b kompleks in vse jemljem do termina pri kirurgu. Nikjer na interntu nisem nasla podatka o nadaljnjem zdravljenju, o poteku morebitne operacije pa me zanima ce vi to opravljate in ali je sploh smiselno, ali pa ce me lahko usmerite na kak strokovni clanek na to temo.
Vmes je rentgensko sliko pogledal tudi specialist endodontist in me ze pripravil na to, da je verjetno ireverzibilno..
me pa tudi moti pri govorjenju, na tisti strani se mi nekako nabira vec bele sline, zvecer pa imam obcutek kot da je zatecen do grla in se dlje, cudni obcutki. Opazila pa sem tudi, da po celotnem jeziku nimam niti malo oblog, niti tanke bele plasti ampak je cel rdec, tega pred posegom nikoli nisem opazila.

Pozdravljeni. Kot sem že zapisal, je živec lahko poškodovan na več načinov. Tudi če se nanj pritiska z inštrumentom ali se vanj vbrizga anestetik, je lahko jezik omrtvičen kar nekaj časa. Koliko časa? Zelo različno. Spominjam se pacienta, ki se mu je šele po treh mesecih povrnil občutek, pa med operacijo nismo nič posebnega počeli, vse je potekalo gladko. Velja pa, da se občutek povrne, če živec ni prekinjen, prerezan ali razcefran. Zato se stanje spremlja. Po letu dni pa je stanje v glavnem dokončno. Lep pozdrav, David Dovšak

Pozdravljeni,
Zanima me, če se je stanje omrtvičenosti jezika popravilo in po koliko časa? Sama imam trenutno enke težave in me skrbi, da je šlo pri operaciji kaj narobe.
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
PP

Sam sem o tej temi že precej napisal. Kdor želi, naj s PikaPoko deli izkušnje… LP, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si
Objava čaka odobritev

New Report

Close