Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Maksilofacialna in oralna kirurgija Rak na sluznici lica – 83 letna bolnica – vitalna a psihično nemočna – primernost operacije

Rak na sluznici lica – 83 letna bolnica – vitalna a psihično nemočna – primernost operacije

Spoštovani,

Imam grozljivo situacijo. Mama ima razjedo na licu ust veliko caa 4 cm. Stara je 83 let, drugače zelo vitalna, problem pri njej je edino premajhna teža.

Na konziliju, kjer me pa žal ni bilo zraven, so ji povedali oziroma predlagali operativni poseg, ki naj bi bil “grozljiv” oziroma nekako takšen – z notranje strani naj bi odstranili raka z lica, izpulili naj bi ji še nekaj zob na spodnji čeljusti, z noge ali roke bi vzeli nekaj kože za rekonstrukcijo, odstranili naj bi ji bezgavko na vratu, v grlu bi vstavili cev za dihanje, hranjenje naj bi bilo skozi nos. Dejali so ji tudi, da bo operacija zahtevna, da bo trajala cel dan in da bo v bolnišnici cel teden. Verjamem, da so v danih okoliščinah našli pravo metodo za zdravljenje bolnice.

Za bolnico in njeno hčer, ki jo je spremljala, je bila diagnoza oziroma predlagan način zdravljenja takšen šok, da v tistem trenutku nista imeli nobenih vprašanj.

Žal pa se je panika razširila doma. Mama je skrbela za očeta, ki je bil težak srčni bolnik. Od psihe sta oba zbolela, oče je dobil pljučnico in za posledicami bolezni umrl, pokopali ga bomo ta teden. Mama je dobila le močan prehlad, žal pa jo je smrt psihično potokla in ne vidi več smisla za življenje – dvomim da je sedaj sploh še zmožna za tak poseg.

S klinike še čakamo na termin oziroma na datum ponovnega pregleda oziroma na termin operacije.

Prebral sem nekaj člankov glede zdravljenja teh rakov, ki so pri mlajših osebah kar vzpodbudni. Pri starejših osebah pa smo posredno izgubili že očeta, skrbi me pa za mamo.

Nekako še nimam odgovorov na sledeča vprašanja:

1. Koliko časa traja okrevanje takšnega bolnika pri starosti 83 let, da nekako ne potrebuje stalnega nadzora oziroma da lahko je spasirano hrano doma oziroma da je lahko sam doma caa 6-8 ur. Mama je sedaj še v kondiciji, da štiha vrt, spleza na češnjo in jih obere, se vozi s kolesom.
2. Če se bolnik ne odloči za zdravljenje, kakšen je potek bolezni preden človek umre.
3. Ali obstaja alternativa – zdravljenje z obsevanjem ?
4. Kako lahko glede na spremenjena dejstva sprožim postopek ugotavljanja primernosti operacije zanjo?
5. Kakšne so izkušnje za uspešen potek operativnega zdravljenja pri takih starejših osebah?

Zares se že vnaprej zahvaljujem za odgovore in morebitne nasvete.

Pozdravljeni. Najprej iskreno sožalje ob izgubi očeta. Rak ustne votline je nevarna bolezen, ki, če se ga ne zdravi, povzroča mučno in počasno umiranje bolnika. Rak namreč nezadržno raste, zaradi hitre rasti začne razpadati in krvaveti, pacientu močno smrdi iz ust, vedno težje se hrani in smrt običajno nastopi zaradi zadušitve, krvavitve ali splošne shiranosti organizma. Če je na vratu bezgavka, ki je sumljiva za metastazo, potem je treba z zdravljenjem začeti čimprej. Na prvem mestu je pri rakih ustne votline še vedno kirurško zdravljenje. Bolnikom se tkiva, potem ko se izreže rakavo tkivo, takoj rekonstruira. Rekonstrukcija je usmerjena v to, da so pacienti čim manj prizadeti v estetskem in funkcionalnem smislu. Prenos tkiva iz roke v lice je preizkušena metoda z zelo visokim odstotkom uspešnosti. Ravno zaradi vitalnosti vaše mame je pomembno, da se k zdravljenju raka pristopi temeljito. Vsi si želimo, da bi pacienti umrli mirno zaradi starosti, brez znakov raka, ki razžira telo. Zdravljenju je torej treba pristopiti temeljito, starost pacienta, če je ta pred posegom sposoben za samostojno življenje, pri temu načeloma ni nobena ovira. Težave, ki nastopijo zaradi omahovanja in odlašanja s kirurškim zdravljenjem, so namreč bistveno hujše in običajno se potem, ko nastopijo komplikacije zaradi odlašanja s kirurškim zdravljenjem, pritiska ravno na kirurge, da nekaj naredijo. Iz izkušenj vam povem, da pacienti, ki so bili zaradi raka v ustni votlini operirani, nato pa bili zaradi razširjenosti bolezni še obsevani in so prejemali kemoterapijo, najlažje prenesejo ravno kirurški poseg in jih obsevanje in kemoterapija bistveno bolj prizadeneta. Uspehi zdravljenja, ko se izpusti operacija in se paciente samo obseva in jim daje zdravila, pa so pri rakih v ustni votlini slabši od rezultatov pri tistih pacientih, ki so bili deležni kirurškega zdravljenja.
Vem, da se sliši grozno, ko izveste, kako bo potekal poseg, ampak lahko ste pomirjeni. Gre za utečen postopek zdravljenja, ki ga na KO za maksilofacialno kirurgijo obvladajo in dejstvo, da so se pri vaši mami odločili za operacijo, je pomirjujoče in kaže na to, da je tumor možno odstraniti in bo vaša mama lahko smrt, ko bo ta enkrat nastopila, pričakala brez agresivnih in razpadajočih tkiv v področju glave in vratu. Gospa bo, če gre vse po načrtih, sama dihala brez cevke nekaj dni po posegu, ko se bodo odstranili šivi, ali pa še prej, se bo odstranila tudi sonda, ki bo skozi nos napeljana v želodec in hranila se bo sama. Ne vem, če in kdaj bo lahko gospa spet »štihala« na vrtu zaradi rane na roki, je pa verjetno tudi prav, če v bodoče to počne kdo od otrok ali pa vnukov…
Lepo vas pozdravljam in želim vam in vaši mami vse dobro. David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Hvala in lep pozdrav. David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

New Report

Close