Najdi forum

st. po apikotomiji

Pozdravljeni,

januarja sem imela apikotomijo zoba 35, ki je bil pred tem že dvakrat neuspešno endodontsko zdravljen. Včeraj (9 mesecev po posegu) sem opravila lokalni rtg posnetek, ki žal še vedno kaže sivino periapikalno. Mar to pomeni, da je poseg neuspešen? Kakšno je vaše mnenje oz. kaj mi svetujete? Naj dodam, da zob ni boleč, občasno pa čutim nekakšno neprijetno napetost, ki po kakšnem dnevu mine. Prilagam oba posnetka (pred in po posegu).

Hvala in lep pozdrav, J.

Pozdravljeni. Po apikotomijah zob priporočamo, da se napravi kontrolni rtg posnetek v roku meseca dni po posegu in nato še eden šest mesecev kasneje. Na prvem posnetku se vidi razredčena kost ob vršku korenine, kar je posledica operacija. Po šestih mesecih mora biti to razredčenje manjše. Ker ne vem, kako je bil videti vaš rtg posnetek takoj po operaciji, ne morem ocenjevati tega, ki ga prilagate. Manjše razredčenje kosti, ki je vidno, lahko predstavlja tudi brazgotino in ne kaže nujno na to, da poseg ni bil uspešen. Potrebo je torej spremljati dimako na rtg posnetkih in vaše klinično stanje. Zob ima sicer širok zatiček in je v nevarnosti, da bo v prihodnosti počil.
Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Hvala za vaš odgovor. V kolikšnem času se torej svetuje ponoviti rtg sliko, da bo vidna dinamika in se bo možno odločiti glede nadaljne usode zoba?

Hvala se enkrat in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni. Kot rečeno, med dvema rtg posnetkoma naj bi minilo vsaj 6 mesecev, da se lahko ocenjuje morebitno dinamiko sprememb ob vršku korenin. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Pozdravljeni.
Glede na vaše mnenje, sem po slabih 6 mesecih po zadnjem posnetku opravila ponovno kontrolno slikanje zoba, kateri je bil pred 10 meseci apikotomiran. Prilagam sliko.
Izredno vam bom hvaležna za ponovno mnenje glede usode tega zoba. Ali se vam zdi, da je apikotomija uspela ali pa me čaka ekstrakcija oz. slaba napoved? Nazadnje sem vam pisala približno 4 mesece po posegu (slika), sedaj je minilo 10 mesecev od posega.

Najlepša hvala in lep pozdrav. J

Pozdravljeni. Senca okrog vrška korenine ni večja od tiste na prejšnjem posnetku, kar lahko pomeni, da senca predstavlja brazgotino in je zob pozdravljen, ali pa zob ni pozdravljen, ampak granulom zelo počasi raste. Če vi nimate težav, se lahko brez skrbi počaka in stanje spremlja. Tudi, če granulom ni pozdravljen, obstaja možnost, da bo zob zaradi oblike vstavljenega zatička prej vzdolžno počil kot pa začel povzročati težave zaradi granuloma. Predlagam, da se zob torej spremlja, enkrat letno z lokalnimi rtg posnetki in se ukrepa v primeru kakršnekoli dinamike sprememb. Če bo senca ob vršku korenine kdaj večja, kot je sedaj, potem je zob smiselno odstraniti in ga nadomestiti z implantatom.
Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

New Report

Close