Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Maksilofacialna in oralna kirurgija Odstranitev lipoma na čeljusti

Odstranitev lipoma na čeljusti

Pozdravljeni

Lanskega julija sem opazila, da se mi je ob spodnji strani čeljusti (na desni) naredila
bulica. Iz MA-FA klinike sem bila napotena na ultrazvok – povzetek izvida: “desno submandibularno je v podkožju vidna od okolice dobro omejena 19 x 11 mm velika solidna sprememba benignega videza, ki ni prekrvavljena – lipom ?, fibrolipom ? Za opredelitev je potrebna citološka punkcija.”.
Zdravnik na MA-FA kliniki je v izvidu napisal, da gre za spremembo, ki je premalkjiva od kože, v področju pred angulusom desno in me poslal na punkcijo. Povzetek izvida: punkcija govori za lipom. Nekaj je tudi limfatičnih celic, vendar verjetno naključno.

Zdravnik mi je predstavil nadaljnje možnosti:
– lipoliza – kar naj se ne bi opravljalo
– kirurška odstranitev
– spremljanje – kar ne svetuje, ker lipom lahko zraste in bo odstranitev težja
(sprva sem imela občutek, da zadeva po malem raste, po punkciji – zaradi zadosti materala so mi ponavljali kar 4 x, pa imam občutek, da se je bulica zmanjšala).

Sama nimam nobenih težav kar se tiče kirurške odstranitve, če je le-ta res potrebna oz. priporočljiva. Me pa skrbi omemba možnih komplikacij, predvsem zaradi bližine marginalne veje obraznega živca.

Na tem mestu prosim za vaše cenjeno mnenje – je odstranitev prava rešitev in kakšne so verjetnosti za komplikacije ? Je ta nevarnost velika ali se je pač zdravnik s tem bolj kot ne zavaroval ?

hvala za vse informacije in lep dan

Vesna

Pozdravljeni. Odstranitev lipoma ni nekaj, kar bi bilo nujno opraviti, ima pa kirurg prav, ko pravi, da lahko raste. Če je lipom pod čeljustnico je celotna operacije odstranitve lipoma tvegana predvsem zaradi možnosti, da se poškoduje marginalna velja obraznega živca. Pazljivemu in izkušenemu kirurgu se to praviloma ne zgodi, je pa seveda prav, da se vas na to opozori. Nemalokrat je po posegih v tem področju marginalna veja obraznega živa začasno prizadeta in se funkcija povrne v nekaj dnevih. Je pa lipom očitno dobro omejen od okolice, kar pomeni, da ga bo verjetno relativno enostavno odstraniti od tkiv, do njega se pristopi pod nivojem, kjer je marginalne veja in možnosti, da bi prišlo do poškodbe, so res zelo majhne.
Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Pozdravljeni
Hvala za odgovor. Zanima pa me, kakšne so pravzaprav posledice piškodbe marginalnega živca oziroma v čem se kažejo. Sama namreč zelo kolebam glede odstranitve, splih če ta ni nujno potrebna. Kirurg mi je edino rekel, da lipomi običajno rastejo in da je odstranitev potem z večanjem težja.

Lp
Vesna

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni. Če je poškodovana marginalna veja obraznega žica, se to pozna na mimiki spodnje ustnice in brade. V praksi se to kaže tako, da na prizadeti polovici ustnice ne morete povleči navzdol in se vriva pod zgornjo ustnico ali zobe.
Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

New Report

Close